Ocho Rios

Published by administrator on

Oblast Ocho Rios se nachází na severu Jamajky. V rámci naší dovolené, která probíhala spíše v západní části ostrova jsme se rozhodli, že by bylo fajn poznat turisticky populární Ocho Rios. Ocho je známé nejen kvůli filmu Kokosy na sněhu, ale i díky tomu, že zde míří většina zaoceánských lodí a je turisticky profláknutější než ostatní části ostrova.

01_ocho_rios

Přesun z Negrilu

Vzhledem k tomu, že jsme měli na celou dobu dovolené půjčené auto, tak prostředek k přesunu byl jasný. Jestliže nemáte auto k dispozici, nabízí 4 možnosti jak přejet mezi Negrilem a Ocho Rios.

02_cesta_negril_ocho_rios
  1. Veřejná autobusová doprava – nedoporučuji nebo jízdní řády spíše nefungují než fungují. Rovněž časově je to zábava na celý den nebo celou noc
  2. Taxi – cena za jednosměrnou cestu 180 USD pro 1-3 osoby (rok 2022)
  3. Stopem sdíleného taxi (shuttle) – ano, i takhle je možné cestovat. Stopnete si taxi nebo minibus, který je k tomu označený a svezete se s ostatními. Cena na osobu je 50 USD (2022 rok)
  4. River shuttle/loď – zde jsou možnosti individuální. Po konverzaci s místními je tohle údajně nabízeno buď jako výlet a nebo river shuttle, který hlavně zastřešují/nabízejí luxusní hotely. Informaci jsem neověřoval
03_map_transfer

Přesun jsem naplánoval tak, aby byl co nejrychlejší, tudíž jsme vyrazili z Negrilu k večeru. Bohužel cesta trvala okolo 4 hodin. Normálně bez provozu cesta má trvat o hodinu méně. 

Hotely a pláže

K této části se nechci moc rozepisovat, jen bych rád zmínil pár faktů a doporučení. Jak jsem zmínil v úvodu, Ocho Rios je známé jako přístav pro zaoceánské lodě. Mimo sezonu “kotví” menší lodě a denní počet návštěvníků je odhadován na cca 3 tisíce. V hlavní sezonu tu “kotví” lodí více a denně se v oblasti Ocho Rios “protočí” zhruba deset tisíc návštěvníků z výletních lodí. Přístav je přímo na nejhezčí veřejné pláži Bay Beach. Níže je foto mimo sezonu. V sezonu si nedokážu představit počty lidí. Takhle jak jsme pláž navštívili, musím říci, že všechno bylo skvělé! Voda ideální, služby výborné a pláž jako taková byla úplně v pohodě na menší procházku.

04_Ocho_Rios_Bay_Bech

Jakmile budete parkovat v “car parku” a nechcete platit plnou cenu za parkování, tak si nezapomeňte orazit parkovací lístek. Ten si orazíte u vstupu/pokladny na pláž. První dvě hodiny jsou zdarma. 

05_parking_Ocho_rios

Co se týče dalších pláží, v oblasti Ocho je jich málo pěkných veřejných. Víceméně ty nejpěknější patří pod hotelové resorty a ty menší jako například Reggae Bech fungují omezeně. V době naší návštěvy byla uzavřena. Pokud nemáte zájem navštívit hotelové “katalogové” pláže, je možno využít ty méně pěkné. Doporučení můžu dát na Mahogany Beach, kterou jsme měli u hotelu. Ta je dobře přístupná a pokud máte rádi šnorchlování, tak z této pláže se dostanete k pestrému podmořskému světu.

06_chill_hotel

Ohledně hotelů doporučím pečlivě vybírat! Ocho Rios je pověstné nočním životem. Náš hotel byl dostatečně vzdálený od centra a přesto jsme večer hudbu slyšeli. Proto po docela hlučném pátku jsme si v sobotu dali chill den. Absolutně jsme nic nedělali a jen relaxovali na hotelu.

07_relax_hotel

Kingston

Na neděli předpověď počasí nebyla dobrá a vymysleli jsme si výlet do Kingstonu. Kingston je vzdálený necelých sto kilometrů od našeho hotelu. Cesta zabrala dvě hodiny. Trasa vedla přes cestu s mýtem. Cena mýta byla 1900 jamajských dolarů. Bohužel měli jsme jen americké dolary a z dvaceti dolarů nám nevrátili téměř nic. Trošku nepoměr vůči “středovému/oficiálnímu” kurzu. Na ten se bohužel na Jamajce nehraje. Jak jsem zmínil v jednom z předešlých článků (Jamajka, Negril) o Jamajce, mějte směněno a připravenou místní měnu! 

08_myto_kingston

Bob Marley Museum

Byla neděle a bylo zavřeno. V rychlosti ranního rozhodování, kam pojedeme na výlet, jsme si to nějak neuvědomili. Přístě by bylo dobré se kouknout na otevírací dobu 🙂 Za mě jsem se nejvíce těšil na to jak si poslechu příběh o Bobovi a taky jsem se těšil na procházku celým areálem.

08_bob_marley_musem
09_bob_marley_museum
10_kingston_marley
11_marley_kingston

Socha Usaina Bolta

Na národním stadionu v Kingstonu se nachází socha jamajského sprintera Bolta. Pro nás sportovce je povinnost navštívit tohle místo. Při příjezdu k Usain Bolt Statue (Indenpendence park) se nelekněte uzavřených bran. Ty vám personál otevře a dokonce i s autem můžete dovnitř. Takhle nám to bylo doporučeno. Park je otevřen 24h denně. Samozřejmě je dobré brát ohled na “rozumný” čas návštěvy.

13_Usain_Bolt Statue

 

12_Usain_Bolt Statue

Kokosy na sněhu

Jedno z největších lákadel, proč jsme se vůbec na sever ostrova vydali, byla inspirace filmem Kokosy na sněhu. Příběh z filmu se váže k oblasti Ocho Rios. Osobně nevím, jestli skutečně se natáčelo v Ocho nebo někde v ateliérech, ale film je to zábavný. 

V případě, že se vydáte na Jamajku a budete mít stejný cíl jako my, tak v Google nehledejte atrakci pod anglickým název Cool Runnings. Vyhledávač vám najde zážitkové okružní plavby Jamajkou na katamaránu. Správné je hledat Rainforestadventure (link). Raději link sdílím nebo trvalo než jsem jej našel. 

Před samotnou návštěvou jsme si zarezervovali a zaplatili online balíček. Balíčků máte k dispozici několik. Nejlevnější začínají na 50 amerických dolarech končí na 200 amerických dolarech za osobu.  

Než abych se rozepisoval, tak raději k fotkám z parku přidám popisky. Co chci dodat. Návštěva parku byla neskutečná zábavná. Já i partnerka jsme si to neskutečně užili. Nejlepším zážitkem byl infinity bazén, kde kolem vás jezdí boby a máte nádherný výhled na Ocho Rios “do údolí”. Taky samotná jízda bobem byla úžasná. Co mě asi nejvíce překvapilo byla restaurace na vrcholu, u ní jsem počítal, že ceny budou přepálené a jídlo bude víceméně na americký způsob. Hodně restaurací v Ocho se přizpůsobuje Američanům. Opak byl pravdou. Jídlo bylo výborné a cenově to nebyla žádná katastrofa. 

Hned u parkoviště poznáte kudy máte jít

14_Kokosy_na_snehu_1

Po zaplacení nebo kontrole zakoupeného tiketu míříte k nástupnímu místu lanovky

14_Kokosy_na_snehu_lanovka

Jízda lanovkou vás zajisté nezklame. Nejvíce cool jsou výhledy 

15_Kokosy_na_snehu_lanovka

Jakmile vystoupíte na vrcholu, jako první vás to bude táhnout přímo k muzeu jejich sportů. Na ty budete mít času dost. Zkuste jít rovně a pokochat se udržovaným prostředím

16_Kokosy_na_snehu_lanovka_vystup

Začátek muzea sportu. My jsme to spíš pojali jako muzeu filmu Kokosy na sněhu

17_muzeum_filmu

Pohled zblízka 

18_muzeum_filmu

Na fotce mě více než reprezentanti Jamajky zaujalo Slovensko 🙂

19_muzeum_filmu

Něco o Olympijských hrách

20_muzeum_filmu
21_muzeum_filmu

V muzeu je možno si přečíst informace nejen z oblasti sportu. Část je zde věnovaná i Bobovi

22_bob_marley

Co by to bylo za návštěvu adventure parku bez adrealinu. Jízda na bobech bude bavit téměř všechny bez rozdílu věku

23_jizda_na_bobu

Jedeméééé

24_jizda_na_bobu

Ke každé zakoupené vstupence máte nárok pouze na jednu jízdu. Osobně nedoporučuji zakupovat další jízdy na pokladně. Za nás jsme oslovili zaměstnance u bobu, dali jim částku, kterou chtěli a na bobu jsme měli několik jízd navíc za cenu jedné z pokladny

25_adventurepark_jamaica

Jakmile budete opouštět část, kde jsou boby, doporučuji odejít přes krám se suvenýry 

26_obchod
27_obchod

Pokud nepatříte mezi příznivce nakupovaní, jděte přes zahradu. Tam můžete narazit třeba na kolibříky

27b.kolibrik

Po jízdě na bobech nám vyhládlo a s radostí jsme šli do restaurace ve vrchním patře budovy Výhled od stolu, kde jsme seděli byl bezkonkurenční!

28_restaurace_rainforestadventurepark

Jerk chicken na Jamajský způsob, chutné, skvělé, výborné. Jedno z nejlepších jídel, které jsme na Jamajce měli.

Tabule s nabídkou (ceny k roku 2022)

Pod restaurací je infinity pool

Nejen z bazénu, že je výhled, ale kolem vás jezdí boby

32.infinity_pool

Rasta restaurace

Rasta restaurací v Ocho Rios je několik. Nás nejvíce svou autentičností zaujala a fascinovala pouze jedna, a to Reggae Pot Rastarant. I když jsme měli na hotelu zaplacené jídlo, tak do této restaurace jsme chodili nejčastěji.

33_Reggae Pot Rastarant

Z venku na vás restaurace může působit jako pajzl. Ano je to tak, tím se ale nesmíte nechat odradit. Kvalita a chuť jídla se ani nedá popsat. V životě jsem ještě veganské jídlo s takovou chutí.

Co se týče pití. Pivo v restauraci nenajdete. Místo toho si pochutnáte na domácích limonádách. Doporučuji zelenou – spirulinovou. 

35_Reggae Pot lemonade

Ocho Rios 

Tato část ostrova nás bavila méně než Negril, ale bavila. Osobně si nedokážu představit návštěvu v hlavní sezoně. Skutečně to musí být hlava na hlavě. Naštěstí jsme tu byli těsně před sezonou a nic nás neomezovalo. V případě, že chcete procestovat Jamajku a mít “strategický” výchozí bod,  Ocho Rios díky své poloze je na to ideální. Je na hlavním tahu mezi Montego Bay a Kingstonem. Rovněž co bych rád u Ocho Rios zmínil jako pozitivní je autentičnost zapadlých míst. Tam ještě nenarazíte na turistické pasti jako v jiných oblastech Jamajky. 

Rasta_foto_Jamaica
Categories: CestováníSvět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial