Ferraty Marmolada

Published by administrator on

V letošním roce (2023) jsme s kamarády vyrazili na tradiční trip na ferraty do Itálie. Před pár lety nás po cestě do Cortiny zaujala nejvyšší hora Dolomit Marmolada. Nyní jsme tu a chystáme se zdolat pár kopců kolem. V článku zmíním jen to co nás zaujalo a to co chceme sdílet na internetu. Prakticky v detailu u každé ferraty nebo výšlapu je internet plný itinerářů. Mně osobně přišlo zbytečné psát to, co už je někde poměrně mnohokrát zmíněno. Rovněž bych rád u výběru ferrat doporučil český web Alpský Vůdce (link). Na webu máte možnost si vyfiltrovat ferratu na základě vašich požadavků a zkušeností.

19.hike_kolem_secedy

Ubytování Marmolada

Úvodem si neodpustím zmínku o ubytování Fedaia Joy B&B, Canazei. Vzhledem k tomu, že ubytování bylo za pár korun, neočekávali jsme žádné zázraky. Apartmán pro tři úplně ve nejvyšším patře na 4 noci (i se snídaní) jsme přes jejich stránky (bez Bookingu) pořídili bezmála za 17 000 Kč. Vybavení na fotkách bylo přiměřené hotelům v okolí. Horský styl ubytování se nám na ferratách líbí a v hotelu jsme se cítili výborně. Vybavení, přístupnost hotelu, parkování, klid na spánek bez problému. Co musím vyzdvihnout a pochválit je přístup personálu a výborné snídaně. Pokud někdy opět zavítám do Val di Fassa, tak tento hotel opět rád využiju.

_Fedaia Joy B&B

Trincee Klettersteig

Tuhle ferratu jsem chtěl zdolat hned první den. Již při plánování jsme viděl pár hezkých fotek a i zbytek osazenstva souhlasil s tím, že ferratu dáme jako prnví. Vzdušná, hřebenová ferrata, která nabídne nejen pár technických pasáží a celkově výhledy na Marmoládu vás budou doprovázet po celé trase.

Nástup

Parkoviště je přímo pod nástupem. Souřadnice parkoviště jsou: 46.4636°, 11.8626°. Zde si dovolím malé upozornění, nezaparkujte omylem na soukromých parkovištích restaurací. Následně po zaparkování se přes cestu vydáte po stezce 698 směr Baita Val de Fedaa (2317m). Od dalšího rozcestníku budete pokračovat po značené cestě 698 směr Passo Padon. Cesta není nijak náročná. Je pravda, že je trochu do kopce, ale to k nástupu prostě patří. Jestliže chcete mít jistotu a dělá vám problém orientace přes rozcestníky, tak doporučuji na cestu k nástupu přes aplikaci mapy.cz. Doporučuji stáhnout offline mapy oblasti. 

01.trasa_Via_Ferrata_delle_Trincee
02.zvirata_po_ceste

V průběhu cesty se nezapomeňte otočit na Marmoládu a na jezero Lago di Fedaia. Za nás musíme říci, že výhled je skutečně fantastický. Nemyslíte?

03.Lago_di_Fedaia

Passo Padon odbočíte do leva (636 trasa). A poté jdete po směrovkách označených názvem feraty. Po pár minutách budete u nástupu ferraty Delle Trincee (Trincee Klettersteig). Co se týče obtížnosti nástupu, ten není nikterak obtížný. Spíše taková procházka do kopce.

04.Nastup_Via_Ferrata_delle_Trincee

Ferrata

Ferratu ohodnotím jako skvělou, fotogenickou hřebenovku. Při plánování si dejte pozor na TOPO feraty. Na internetu se vyskytuje jak aktuální, tak i neaktuální TOPO. U každého přidávám link a pro jistotu i screen TOPA platný k létu 2023. 

05.Topo_Trincee_ferrata

Na mapce si můžete všimnout i náročnosti jednotlivých pasáží. Nás zaujala pouze část a u bodu Stellung, poté jsme sestoupili dolů. Tím jsme přišli o poslední vrchol La Mesolina, na který vedla víceméně “pochodová” cesta. 

Na vrcholu jsme pořídili pár zajímavých fotek a příběhů. Na příběhy se můžete podívat na mém Instagramu. Pár fotografií nasdílím i sem.

06
07
08
09
MESSOLINA
11
12
13
14
15

Seceda

K Secedě je možné se dostat z několika směrů. Vzhledem k tomu, že jsme měli již nějaké feraty za sebou, tak jsme si na Secedu vyčlenili odpočinkový den. Podle různých cestopisů jsme vyčetli, že pro pohodlný přístup lanovkou je z města St. Ulrich – Ortisei. Odtud vede přímá lanovka až k vrchodlu (GPS souřadnice 46.5764297N, 11.6750608E)

Parkoviště plné, nebyla možnost zaparkovat. Okolní, přilehlá parkoviště byla taky zaplněná. Auto jsme nechali u kostela na parkovišti, kde je možnost parkovat jen omezený čas. Již se zaparkováním jsme počítali s pokutou. Ta byla ve výši 25€ . Co se týče ceníku lanovky, ten najdete aktuální zde.

16.seceda_lanovka

Na vrcholu Secedy bylo více lidí než bychom potřebovali. V okamžiku, kdy sejdete z hlavních cest, tak ani nebudete mít pocit, že jste na frekventovaném vrcholu. Cca pět hodin jsme chodili po různých stezkách a hlavně jsme odpočívali. Výhodou tak frekventovaného místa je několik horských chat, které nabízí i občerstvení. 

17.seceda_italie_vylet
18.seceda_dolomiti
20.obcerstveni_seceda
21.hike
22_b_seceda
22.dolomiti_seceda
23.kolem_secedy_tura

PIZ BOÉ

Parkoviště najdete na tomto bodě. Podle mapy se nenechte zmást. Bod ukazuje parkování na točně autobusu. Cedule vás avšak vyvedou z omylu a je nutné popojet pár metrů zpět. Rovněž se dá parkovat v obci u lanovky, kterou se dá vrátit z vrcholu. Po zaparkování se vydáte trasou směr ferrata. Konkrétně Cesare Piazzetta nebo Via Ferrata Klettersteig 626A. Nástup k ferratě trval něco málo přes hodinu.

24.Cesare_Piazzetta.

Ferrata

Začátek ferraty byl docela výživný a trochu i technický. Podle nás to je nejlepší pasáž celé ferraty. Doporučuji si ji užít nebo zbytek je spíše “pochoďák”. Od nástupního místa je pohled nahoru následovný. 

25.Ferrata_Klettersteig_626A

Některé weby klasifikují začátek jako D/E. Osobně bych to viděl na déčko. Rozhodně sílu v rukou budete potřebovat a nebo když jste technicky vybavení, začátek pro vás bude hračka. Co je hezké začátku ferraty jsou i výhledy do údolí. 

26.vyhledy_udoli

Pro ukázku přikládám pár fotek. No, co vám budu povídat fotili jsme snad vše co bylo možné 🙂

27.ferrata_crew
28.zebrik
29.pavel
30.narocnost_piz_boe
31.koty_
32.italie_dolomiti

Vrchol

Po téměř dvou hodinkách jsme na vrcholu. Ferrata by se dala stihnout rychleji, ale chtěli jsme si ji užít. Pokaždé, když jsme někoho potkali, pokecali jsme. Taky jsme si dali krátkou pauzu na snack. Pod vrcholem si dejte pozor na značení, které je značeno/napsáno na kamenech. V okamžiku, kdy je sníh nebo mokro, tak pochybuji, že to bude kamení na první dobrou viditelné. Značení upozorňuje na odbočení doleva na Piz Boe. Pokud by jste neodbočili, tak dojdete na na přilehlý vrchol. 

Co je dobrou zprávou pro hladové a žíznivé turisty je občerstvení na vrcholu. 

33.restaurace_piz
33.vrchol_piz_boe_restaurace
34.piz_boe_vrchol
35.piz_boe_3152

Sestup

Sestup je víceméně pěší stezkou v kombinaci s lanovkou. Samozřejmě, že lze jít celou cestu zpět po stezce, ale my jsme sestup chtěli kvůli večeři urychlit. Nechtěli jsme pozdě večer se vrátit a jíst bůh ví co. Prostě plnohodnotná večeře byla “must have” 🙂 Podle cedulí z vrcholu jdete směr Rifugio Capanna Piz Fassa. Cesta má označení 638.

36.dolomiti_trek
37.vyhledy_italie_feraty
38.trek_Rifugio Capanna Piz Fassa
39.Rifugio Capanna Piz Fassa
Categories: CestováníEvropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial