Není míček jako míček

Published by administrator on

Na tréninku ať už s kamarády nebo s trenérem nyní výhradně používám míče Wilson US Open. Dříve jsem používal Australian Open, ale ty jsem postupem času zaměnil za US Open. Primárním důvodem bylo, že vlastnostmi se US Open nejvíce podobá těm, se kterýma se hraje na turnajích. Vzhledem k tomu, že jsem přešel na US Open nedávno, tak jsem začal řešit i to, odkud budu kupovat tyhle míče.  V tomto článku chci dát pár rad jak a kde koupit míče z oficiální distribuce a v neposlední řadě porovnat míče s logem ČTS a bez něj. Abych ještě upřesnil, míče kupuji pouze na antukový povrch.

Míče bez loga ČTS

Abych řekl pravdu, tak je trochu risk kupovat tyhle míče přes internet (myslím míče bez loga). Osobně jsem několikrát takové míče koupil a rozhodně jsem spokojený nebyl. U první koupě míčů jsem měl stěstí nebo v plánu bylo kupit celý karton.  Původně jsem objednával jeden karton, ale na druhý den mi pán telefonoval, že může dodat jen dózy nebo po kartonech se jen zaprášilo. Říkám ok, objednávám pět dóz. V den doručení jsem měl naplánovaný sparing a míče jsem vzal rovnou na hru. První set držely docela dobře, nic zvláštího. Jenže druhý set jsem zpozoroval mírně chvění při vyšší rychlostech (nebo jako kdyby míček plachtil) i zvuk byl „dutější“. Vlastně byl diametrálně odlišný než když jsem na turnajích hrál s těmihle US Open míčky. Říkám ok, kouknu se na dózu a tam byla všechna označení jaké má mít dóza z oficiální distribuce ITF. Distribuci jsem neřešil, říkám si, že to může být náhoda a další den jsem zkusil další dózu. Míče se chovaly úplně stejně. Čili první set OK, ale další sety už nebyly hratelné. V tento okamžik jsem se začal pídit po tom co vůbec jsem objednal a co do budoucna budu objednávat. Když se zamyslím nad tím proč jsem vůbec takové míče objednal, tak to bylo tím, že mi podle cenového srovnávače (Heuréka) „vylezly“ nejlevější. Bohužel v ten čas jsem si neuvědomil, že je zapotřebí si ověřit distribuci či kvalitu míčů. Jestliže si ověříte původ míčů či distribuci míčů, tak by jste neměli naletět tak jako já. Já od té doby beru míče pouze z oficiální české distribuce Amersports. Pokud mi e-shop nebo někde na prodejně řeknou jinou distribuci, tak jdu od toho.

tenisove mice us open

V druhé objednávce už nehrála cena takovou významnou roli. Primárně mě zajímala distribuce a k tomu potřebné náležitosti. Před objednávkou jsem zavolal do vybraného eshopu a pán mě ujistil, že míče jsou z oficiální české distribuce, když jsem se jej zeptal na jméno firmy přes kterou sem míče jdou, tak mi odpověděl, že víceméně jsou z Německa a údajně tyto míče objednávají i závodní hráči. Vzhledem k tomu, že jsem karton objednával s kamarádem napůl, tak ten řekl, že nechce řešit takový detail a jdeme do toho. Jakmile nám míče přišly, tak jsme týden na to s nima šli hrát. Dobrá zpráva byla, že vydržely dva sety. Poté už nejen podle mého pocitu ztratily klíčové vlastnosti. Změkly, neskákaly tolik a víceméně byly více ohrané. Říkám ok, tak asi to tak má být. Jenže do toho se mi dostaly do ruky míče z oficiální české distribuce Wilson US Open Moneta s logem ČTS.

Míče s logem ČTS

Jak jsem zmínil v předchozím odstavci, tak od bývalého kolegy z MONETY (bývalé GE Money) jsem dostal na tenise pár nových míčů z officiální české distribuce, kterou tuším zašťiťuje firma AMER Sports ČR, s.r.o. Tyhle míče od pohledu nebyly nějak jiné. Jediný rozdíl byl, na zadní straně, nápis s Moneta a pod logem US Open bylo označení ČTS. Ze začátku hry mi míče přišly trošku trvdčí, ale během hry byly takové akorát. Každopádně vydržely dva sety a nezpozoroval jsem na nich významné změkčení či že by skálaly méně. Další den jsem je vzal znovu na hru a opět vydržely dva sety. Následně po víkendu jsem je znovu vzal na hru a dalo se s nima hrát, ale vlastnosti nebyly takové jako ze začátku. Nicméně mě potěšilo, že vydržely přes čtyři sety. V tento moment jsem začal pídit po tom jak a kde se dají objednat. Přes kamaráda z Monety by to šlo, ale víceméně by to byla chvilková záležitost. Teď když objednávám míče, tak vždy se dopředu ptám, zda mají míče Wilson US Open s logem ČTS. Ono v tomhle případě je pravděpodobné, že se nebude jednat o padělky nebo kdo by to dělal kvůli takovému malému regionálnímu označení.  Hold logo ČTS tam není náhodou a mělo by garantovat jistou kvalitu míčů.

Objednáváme míče

Nejlepší způsob je objednat tyto míče přes klub nebo svaz (například Pražský tenisový svaz – link na pdf pokyny k objednání zde nebo Jihomoravský tenisový svaz – link na objednání zde). Takhle máte zajištěno, že k vám míče s logem ČTS dorazí v požadované kvalitě. Pokud nemáte tuto možnost, tak doporučuji si někde koupit dózu a v případě, že bude vše ok, tak objednat celý karton. Určitě se před nákupem ptejte na distributora a odkud míče pochází (měly by k nám jít z Německa). Každopádně jsem si všiml jak si jednotlivé eshopy kradou popisky k produktům, tak někteří experti kopírují i text (Námi prodávané míče jsou z oficiální české distribuce Amersports). Tady buďte obezřetní a osobně se ptám vždy po logu ČTS nebo po distributorovi. Jiné míče ani neberu.

Starejte se!

Tím, že koupíte kvalitní míče neznamená, že máte vyhráno. Ono taky záleží jak se o ně staráte. Ze zkušeností nejen mých, ale i ze zkušeností kamarádů tenistů/trenérů vím, že není vhodné v zimě nechávat přes noc (nebo v mrazu) míče v autě. Ono pak ztratí klíčové vlastnosti a i to může mít vliv na hru. Ono na druhou stranu je pravda, že každý zkušený hráč umí hrát s jakýmakoliv míčema, ale je rozdíl, když míče vydrží jeden set nebo pět setů.

Categories: ZAJÍMAVOSTI

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial