SONY systém

Published by administrator on

Není systém jako systém. Totéž platí i o Sony systému. Osobně jsem zvažoval, jestli v článku systém popsat mým pohledem, ale nakonec jsem uznal, že se raději budu držet toho co jsem kdy slyšel na různých přednáškách či workshopech, kde prezentují Sony ambasadoři. Rozhodně nechci 1:1 kopírovat jejich vyprávění. Spíše mě zaujala struktura toho jak Sony systém prezentují. Prostě chci tady sepsat postřehy, které mi dávají hlavu a patu. Jestliže se podívám zpětně na to jak jsem postupně přicházel na taje SONY systému, tak si říkám, že takové menší shrnutí o tom jak systém funguje by nebylo naškodu.

rychla karta sony

Bajonety

Sony fotoaparáty s výměnnými objektivy nabízí dva druhy bajonetů. Bajonet A a E. Starší bajonet typu A Sony přestal podporovat a primárně vyvíjí pouze bajonet E. Zde bych rád poukázal na opatrnost při výběru objektivu. Ve svých začátcích jsem se setkal i s tím, že prodejce mi nabízel objektiv s A bajonetem na E-mount.

Bajonet A

Bajonety tohoto typu se používají pouze na zrcadlovkách. Vzhledem k tomu, že blog je zaměřený primárně na SONY bezrcadlovky, tak pro více informací se poohlédněte po jiném zdroji.

Bajonet E

Relavitně mladý typ systému, který přišel na trh zhruba kolem roku 2010. Bajonety tohoto typu jsou především určeny bezzrcadlovkám. V souvislosti s E bajonetem se mi líbí, že Sony zpřístupnila ostatním výrobcům algoritmus pro tenhle typ bajonetů. Ono takový počin je dobrou zprávou zejména pro koncového zákazníka, který si může vybrat z několika alternativních produktů. Ono to může vypadat, že si Sony pod sebou řeže větev, ale podle mého názoru si zákazník cestu ke kvalitnímu zbožní vyždy najde (GM objektivy, FE 55, FE 85, atd..)

biotar 75 recenze

FULLFRAME snímač

Když se podíváme na nabídku, tak z ní lze vyčíst, že Sony se v poslední době orientuje hlavně na fullframe snímače. První fotoaparáty (A7) byly uvedeny na trh kolem roku 2013. Hlavní předností těchto snímačů je, že ikdyž fotíme za nízkého osvětlení a nebo fotíme na vysoké iso, tak snímače s tímto nemají problém. Za mě v dnešní době rozhodně fullframe je dobrou volbou pro každého fotografa. Osobně, když jsem vybíral první fotoaparát, tak o kompromisech typu APSC jsem ani nepřemýšlel. Prostě fullframe nadevše.

Digitální hledáček

Absence zrcátka? Naprosto boží věc! Od mnoha fotografů co přecházeli na Sony systém jsem slyšel, že chvíli trvá než si na digitální hledáček zvyknete. Osobně za mě tohle beru jako samozřejmost vzhledem k tomu, že jsem začínal s jedničkovou Sonkou. Zkrátka je skvělé vidět živý náhled ještě dříve než cvaknete fotku. Tím i odpadají trable s exponováním snímku a člověk se tak může plně věnovat kompozici. Jednoduše se vám nestane vinou fotoaparátu budete mít fotku přeexponovanou nebo podexponovanou. Když už jsem ze začátku odstavce zmínil absenci zrcátka, tak si musím postěžovat na nechráněný senzor. V případech, kdy měníte objektivy, tak je zapotřebí si dávat pozor na různé nečistoty. Jistou nevýhodou může být i fakt, že se nedoporučuje s bezzrcadlovkou fotit v místech, kde se nachází lasery.

biotar 50 1.4

Dynamicky rozsah

U Sony fotoaparátů jsem se přesvědčil, že i fotky, které jsou úplně tmavé, tak nemusí být na první dobrou určené na smazání. Již několikrát mě udivilo jak lze skvěle pracovat s dynamickým rozsahem. Osobně u fotek spíše podexponovávám a v postprocesu si následně fotky vytáhnu ze stínů. Možná tady malé upozornění. Nesnažte se vytáhnout úplně vše. Buďte opatrní zejména u pleťovek. Někdy se může stát, že barva obličeje může chytat nepřirozené stíny (třeba do zeleno-šeda). Co se týče doporučení, tak v začátcích jsem měl problém u večerních focení se dostat při rozumném isu na vhodný čas. Ono stačilo snížit expoziční hodnotu o pár bodů a zrazu jsem pomohl i času. Fotka sice byla trochu tmavší v náhledu, ale v následné postprodukci byla ostrá.

Přesnost ostreni

Výdoda všech bezzrcátek je určitě v autofokusu a u Sony tohle platí dvojnásob. Rychlost a přesnost ostření je takřka excelentní. U bezzrcátek mi přijde, že si systém téměř vždy najde ten správný kontrast a třefí fotku téměř na 100%. Prostě co objektiv vídí, tak to samé vidí i snímač. U Sony mě baví, že odpadá focení fotek tzv. na jistotu. Abych byl konkrétnější, tak se Sony systémem nevybírám pouze zaostřenou fotku nebo mám minimum odpadu, ale spíše vybírám ten nejlepší zachycený výraz (či kompozici).

Párkrát na přednáškách a workshopech jsem zachytil dotaz jak správně a přesně ostřit. Každý máme jiné workflow. Já foták používám pouze v kontinuálním režimu, kdy si namáčku AF (ostření na nejmenší body nebo na oko) a foťák se toho bodu drží. Kontinuální ostření používám asi na všechny akce (ikdyž někdy s bleskem raději používám single shot) s tím, že vždy mám vypnuté ostření na spoušt (respektive mam zaplé AF-ON na palec). Tím, že mám vypnuté ostření na spoušt,  tak je to pouze z jednoho důvodu aby se mi nepřeostřovalo. Dříve, když jsem měl A7iii, tak nevýhoda zaměřovacího čtverečku byla v jedné barvě. V A9 si můžu měnit barvu čtverečku, který indikuje zaostření.  

Když už jsme u autofocusu a chtěli bychom se podívat na jeho vývoj v jednotlivých modelech, tak musím říci, že mezi druhou a třetí řadou se významně zlepšil. To má za výhodu, že můžete prakticky pořád používat kontinuální ostření. Jestliže srovnáme autofokus mezi řady 3 a 4, tak nezpozorujete rapidní zlepšení. Ať už se bavíme o jakékoliv verzi Sony bezrcadlovek, tak musím říci, že už od AI mi přijde, že fotoaparáty ostří přesně tam kde ostřit mají.

Eye focus

Za mě asi nejpropracovanější EF (zaměření na oko) co je vůbec na trhu. U Sony (prakticky od A7iii, A9) funguje bez problému. Změření na oko u lidí funguje skoro se stoprocentní jistotou. V některých případech slyším, že u lidí s tmavší pletí tohle nefunguje uplně spolehlivě. Osobně mám pouze pozitivní zkušenost. EYE fokus funguje tak, že vám vždy zaměří to blížší oko. Navíc u modelu A9 si můžete vybrat preferenci oka. Co se týče EF u zvířat, tak ten je určen primárně pro psy a kočky na ostatní zvířata funguje i nefunguje. Samozřejmě EF u zvířat beru trochu s rezervou.

Baterie

Od trojkových modelů mají Sony bezzrcátka neskutečnou výdrž (téměr dvojnásobnou). Teda aspoň pro mě s A7i nafotit 1900 smínků a pořád mít necelých 20% baterie byla utopie. Teď u A7iii nebo u A9 je to realita. Cena nové baterie je kolem 2tisic. Není to moc, ale zase to není málo. Vzhledem k tomu, že kupujete baterii do foťáku, který stojí řádkově desítky tisíc, tak není dobré šetřit. To samé je to i s auty. Viděli jste někdy, že by někdo do Maybachu kupoval Barum pneumatiky? Proč tenhle případ vůbec zmiňuji? Znám několik případů, kde šetření na originálních bateriích přivedlo pár lidí k poškození fotoaparátu. Některé čínské baterie se nafukují v těle fotoaparátu. Některé čínské baterie (popřípadě nabíječky) nenabíjí baterku rovnoměrně (mají pouze 2 piny). Neoriginální baterie nemají garantovanou kapacitu. Tyto důvody mi stačí k tomu, že do tak drahého zařízení nedám neoriginální baterii, to už bych raději koupil použitou, ale originální.

Objektivy

V této části zmíním pouze ty druhy objektivů, které jsou primárně určeny pro řady (A7, A7R a A9). Co se týče cen objektivů, tak doporučuji kupovat za zvýhodněné ceny. Nejvýhodnější akce, které jsem zažil byl Black Friday, kdy i po cashbacku vyšel třeba objektiv FE 55 f1.8 ZA Sonnar na necelých 15 000 (Megapixel.cz). Mimo Black Friday se dají objektivy koupit za lepší ceny. Jako příklad uvedu Sony Alpha Day v Praze (sleva na objektivy 20%), Fotoškodafest (sleva na nákup 10% + cashback) a mnohho jiných akcí, které jsou nejzajímavější převáždně v listopadu, kdy končí „svatební sezóna“.

laowa 15 recenze

FE objektivy

objektivy, které jsou levné a prakticky jsou vhodné pro začátečníky nebo nenáročné klienty. Mně osobně se líbí, že tyto objektivy jsou lehké a cenově dostupné. Když u těchto objektivů zhodnotím bokeh, tak neurazí a ani nenadchne. Spíš mi přijde, že není tak jemný jako u jiných řad objektivů (GM, Zeiss). Objektiv, který v této řadě hodnotím jako skělý poměrem cena/výkon je FE85 1.8. V porovnání s FE 85 F1.4 GM mi přijde rychlejší a lehčí.

Zeiss Sony objektivy

splňují nároky Zeiss, kde objektivy musí mít určitý standard (např. antireflexni vrstva, materiál, atd..) Cenově tyto objektivy nejsou nejlevnější (pořád jsou ale levnější než GM skla), ale za to mají krásný bokeh a specifický „3D efekt“.

zeiss 55 recenze

GM objektivy 

objektivy budoucnosti, žádné specifičtější slovo mě nenapadá. GM řada pokrývá rozsah ohnisek od 16 až po 600. Tyto objektivy mají slazené barvy skrz všechny řady (vhodné pro filmaře, kde musí mít všechna skla stejný bokeh, stejné barvy). Všechny GM skla jsou dimenzované na 100MPx. Tyto skla mají 4 ostřící motory (2 proti sobě) a jsou zatěsněné ze všech stran. Tím pádem jsou i docela odolné. Tato řada objektivů je specifická nejen svou cenou, ale i vlastnostmi jednotlivých skel:

135 GM – nejostřejší sklo, nejkratší zaostřovací vzdálenost 0.7 vzledem k délce skla

85 GM – není tak rychlá, ale má ultrajemný bokeh, plus odolnost proti odleskům

gm objektiv levne

Menu fotoaprátů

Když si čtu blogy, recenze uživatelů, kteří píší o půjčeném Sony fotoaparátu nebo když si čtu názory uživatelů, kteří se Sony začínají, tak většina z nich píše o složitosti tohoto menu. Ano, v menu je více položek než by bylo potřeba, ale zas na druhou stranu jsem rád, že je všechno pohromadě (nechť ve struktuře taková jaká je). Přiznávám, že pokud by bylo k dispozici pouze toto hlavní menu, tak práce s fotoaprátem (režimy nastavení) je docela obtížná. Dobrou zprávou je, že u Sony fotoaprátů si všechno můžete nastavit podle sebe. Osobně do hlavního menu jde pouze při prvním nastavaní fotoaparátu a pak jen zcela výjímečně. Výhodou Sony systému je, že si můžete všechno nastavit přesně podle vašich potřeb. Ať už nastavení jednotlivých tlačítek, vytvoření funčního (rychlého menu) a nebo si můžete menu customizovat (oblíbené menu).

Dotykový display

Tady zrovna musím uznat, že Sony nemá plnohodnotný display, tak jak bych si představoval. Na obrazovce samozřejmě vidíte informace o foťáku a nastavení. Dále si můžete měnit přes bod zaostření (někdy doporučuji vypnout nebo když fotíte od pasu, tak o oblečení se může zaměřený bod nechtěně přeostřit). Co se týče polohovatelnosti obrazovky, tak je jen z části výklopná.

sony_stativ
Categories: Trendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial