Nákup fototechniky

Published by administrator on

Bezpochyby každého zajímá jak by se dala nějaká ta koruna ušetřit nákupem fototechniky. Ono je několik způsobů jak se dá i jednorázovým nákupem ušetřit. Otázkou zůstavá jestli je vhodné šetřit za každou cenu. V článku bych se rád zmínil o možnostech levnějšího nákupu nové Sony techniky. Ono, některé rady můžou být univerzální, tak prosím berte v potaz, že článek je zaměřen na produkty vztahující se právě ke značce Sony.

Potřeba

Úplně nevím čím začít tento odstavec nebo když se zpětně podívám jak probíhaly některé moje nákupy, tak se musím i trochu pousmát. Přiznávám, že v minulosti jsem si pořídil některou techniku jen díky tomu, že jsem si řekl, že by se mohla někdy do budoucna hodit. Nebo existovaly i příklady kdy jsem si řekl, že tohle potřebuji a okamžite jsem objednával. Hold, každý máme nějaké své začátky a je zapotřebí si uvedomit co bylo špatně a následně se z toho poučit. Aktuálně, když si chci něco objednat, tak dlouho zvažuji, zda techniku vůbec potřebuji či nikoli. Před každým objednáním si několikrát promyslím, zda je nové techniky vůbec potřeba. Pokud mě potřeba ani po týdnu nepustí, tak si techniku někde půjčím a až poté objednávám.

Sleva sony

Půjčení techniky

Jak jsem zmínil v předchozím odstavci, tak před každým objednáním si vždy techniku raději od jisté doby vyzkouším. Nerad bych byl aby mi doma ležela nevyužitá technika za desítky tisíc jen tak ladem. V minulosti jsem se bohužel ukvapil a objednal si GMkový objektiv, který jsem použil sotva pětkrát. Teď jsem poučený a před každým nákupem si techniku půjčím a odzkouším. Samozřejmě se nebavím o technice za pár tisíc. U takových případů, kdy technika stojí pár tisícovek je dobré si spočítat, zda se vůbec půjčovné vyplatí.

Půjčení u známých/kamarádů

Za mě super možnost, jestli takové kamarády fotografy někdo má. Osobně jsem k tomuhle trochu opatrný. Výhodou je, možnost si jít společně zacvakat a techniku si odzkoušet. Jiným případem je, když si techniku půjčite na testování mimo kamarádovu přítomnost. Za mě si raději půjčím v půjčovně techniku.To z toho důvodu, že bych byl nerad označen, že s technikou jsem něco udělal. Ostatně, ne všichni to takhle máme nastaveno. Několikrát jsem viděl i příspěvky na SONY GANGU na Facebooku, kde fotografové poptávali půjčení. Podle komentářů usuzuji, že málokdo rád něco svého půjčuje.

Vrácení zboží do 14ti dnů od zakoupení

Vím, že tohle bylo před několika lety v Americe hodně trendy. Koupím foťák i s objektivy, něco s tím nafotím a poté vrátím. Bohužel tenhle trend se dostal i k nám. Tohle jsem nikdy nepochopil a ani snad nikdy nepochopím. Jen vím, že takové případy se stávajíi i mezi fotografy. Tuhle variantu nedoporučuji už jen z toho důvodu, že mi to nepřijde fér vůči obchodníkům.

Půjčovny

V ČR existuje řada půjčoven, kde si můžete nejen SONY fotoapráty a k nim příslušenství půjčit. Osobně můžu doporučit jen níže tři uvedené varianty, kde se při nejmenším snaží držet krok s dobou a nabízí k půjčení i čerstvé novinky.

Fotori

Za mě úplně nejlepší půjčovna nejen na Sony fototechniku co může být. Jednak se mi libí jak majitel zařazuje horké novinky do nabídky a za druhé se mi líbí pro záklaznický přístup. Kéž by i taková půjčovna byla i v Praze. Vzhledem k tomu, že je v Brně, tak je zde patřičné omezení pro osobní vyzvednutí. Fotori pro takové případy kdy nemůžete si techniku vyzvednout nabízí doručení přes PPL a poštu. Co se týče objednání, tak rezervaci lze provést na https://www.pujcovnafototechniky.cz. Součástí stránek je i rezervační kalendář. Zároveň na stránkách jsou k dispozici i cenové podklady.Krom horkých novinek (btw. U Fotori mi příjde, že obecně mají v ČR novinky mezi prvními), Fotori nabízí i různé sety fotoaparátů a objektivů. Například Zeiss Batis set, kde v setu je Sony A7III + Batisy 25, 40 a 85. Krom setů výrobců Fotori nabízí i sety pro svatební fotorafy. Takový set se skládá z Sony A9 + Zeiss 35 1.4 + GM 85 1.4.

vyber fotaku

Biofilms

Pražská půjčovna, která se nachází na Praze 1. Otevřeno má krom pracovních dnů i o vikendu. Když vidím nabídku Sony fotoaparátů a objektivů, tak se dá taky říci, že drží krok s novinkami. Bohužel Biofilms není tak akční/pohotový jako Fotori, ale i tak jsem rád za poskytnují jejich služeb. Když už jsem zmínil porovnání s Fotori, tak Biofilms je i dražší. Jako příklad použiju na objektivu Sony FE 400mm F2.8 GM, kde půjčovné na natáčecí den stojí 3000 Kč s DPH. Fotori ten samý objektiv na den nabízí za 1900 Kč s DPH. Více na https://www.biofilms.cz/

Fotoškoda

Fotoškodu rád využívám nebo je to obchod, kde nakupuji většinu fototechniky. Vzledem k tomu, že od tama mám prakticky vše, tak využívám i služeb testcentra. Nabídka sortimentu je trochu omezená, ale nabízí půjčení na den zdarma. Po domluvě mi několikrát vyšli vstříc a půjčili mi techniku i na víkend zdarma. Tím nechci říci, že bych toho zneužíval, ale když už kupujete techniku za několi desítek tisíc, tak je zapotřebí si ji odzkoušet. Rezervační systém na stránkách přímo nemají. Vše ohledně rezervací je lepší řešit telefonicky. Nabídka Sony fotoaprátů, objektivů a blesků je k nahlédnutí zde:https://www.fotoskoda.cz/fotoaparaty-a-objektivy-sony-testcentrum/

Nákupy v zahraničí

Každý nákup v zahraničí může s sebou nést řadu výhod i nevýhod. První bezesporu největší výhodou může být cena. U nákupu dražších modelů lze ušetřit až desítky tisíc. Se zárukou to bývá prakticky horší, zejména když kupujeme techniku mimo EU. Následně bych se rád zmínil s obchody se kterými mám se zahraničí zkušenost a rád srovnal aktuálně cenu na základní modelu SONY A7III (ILCE-7M3 Body). Cena u nás aktuálně v Megapixelu 59 990 Kč s DPH – bez cashbacku, apod. Ceny níže u espohů, které uvádím jsou rovněž bez cashbacků či jakýchkoliv slev.

sonyA7IIIcz

Saturn.de (1959€ cca 52 000Kč – CZ menu)

Německý prodejce elektroniky, který má pobočky po celé zemi a rovněž nabízí zaslání zakoupeného zboží i do Česka (za pár €). Něco jako je u nás Datart. Když se podíváme na nabídku Sony techniky, tak nabídka je značně omezená. Pokud člověk zrovna nepotřebuje nejnovější modely, tak doporučuji tento obchod. Osobně, když jsem nakupoval objektiv v tomto shopu, tak jsem si na internetu našel slevový kupon a zboží o víkendu vyzvedl v Drážďanech v Altmarkt-Galerii. Je pravda, že objektiv jsem mohl mít za poštovné 10€ doma, ale nákup jsem rovnou spojil s výletem. Jinak co se týče reklamace, tak jsem zatím nic u prodejce nereklamoval. Bratranec, který žije v Německu, tam reklamoval Playstation a všechno bylo kladně vyřízeno bez jakéhokoliv problému. Pokud by vás zajímal další něměcký obchod, který nabízí levnější Sony techniku než u nás, tak posílám odkaz: https://www.foto-erhardt.de/. Ten má někde lepší akce než Saturn.de a nabízí jak zimní, tak i letní cashbacky. Zajimavostí může být i „garantovaný“ nákup přes Amazon.de, kde tento obchod prodává.

Abfoto.pl (8149zł cca 48 400Kč – CZ menu)

Vím, že jsem v úvodu zmínil, že se podělím pouze o mé zkušenosti, ale nedá mi se podělit i o zkušenosti mých přátel z Moravy, kteří objednávají z Abfoto z Polska. Co jsem zaznamenal, tak většinou cena je téměř vždy lepší než v Česku. Většinou ve spojení s casbackem (před vánoci např. 700 zł + rozšířená záruka se už dosáváme na zajímavou cenu, které se nedá v čechách konkurovat).

B&H Photo Video (1,798$ cca 40 400Kč – EN menu)

Eshop www.bhphotovideo.com je určen primárně zákazníkům v Americe. Ovšem není problém poslat zboží do jakékoliv jiné země. Osobně mám pouze zkušenost s nákupem v NYC, kdy jsem si objednal zboží online v ČR a osobně při cestě na dovolenou zboží vyzvedl. Když pomineme osobní vyzvednutí, tak posílají i do ČR. Jestliže se podíváme na příklad Sony A7III, tak při osobním vyzvednutí stojí 1,798$. Pokud by jste si chtěli fotoaprát poslat do ČR, tak za poštovné zaplatíte 46$ a clo a dph vás vyjde na 393$. Podtrženo sečteno celkem při poslání fotoaparát vyjde na 2238$(cca 50300Kč). Vzhledem k záruce a anglickému menu se kterým se pak bude fotoaparát húře prodávat je lepší než jej sem posílat do ČR se ohlednout po jiném prodejci.

E-infin.com (1505€ cca 39 000Kč – EN menu)

Tenhle e-shop jsem si záměrně nechal až na konec povídání o nákupu v zahraničí. Dříve tento prodejce působil primárně na ebay.com. V minulosti jsem objednal pouze maličkost na tomhle eshopu a to z toho důvodu abych si vyzkoušel, jeslti mi zboží příjde v pořádku. Následně jsem se tam chystal udělat objednávku cca v hodnotě 100tis, kde bych u nás zaplatil asi o 35tisíc více. Nakonec jsem od toho upustil z několika spíše osobních důvodů. To co mi dalo impuls neobjednávat na takové stránce ve větším byly negativní zkušenosti zákazníků. Konkrétně reakce na fb stránce Nakupovani na Kacha, Eglobalu a u jiných šmeličů s DPH 😊. I přes řadu pozitivních příspěvků a komentářů týkající se rychlosti dodání, prozákaznického přístupu v případě reklamací jsem dal na menší část negativních příspěvků a výbavu jsem si raději pořídil tady v ČR. U A7III mě štve životnost mechanické závěrky, která je zhruba na 250tis snímků. Takové množství snímku nacvakám za více než rok. Čili záruka na případnou opravu už by nebyla platná nebo zboží z E-infin je s roční zárukou. Pokud bych chtěl fotoaparát po roce prodat, tak fotoaparáty s anglickým menu se tady v česku obtížněji prodávají než s českým menu.

Nadruhou stranu nechci tady nikoho odrazovat, ale mám hodně známých, který již delší dobu objednávají produkty pouze z tohoto e-shopu.

Nákupy v ČR

Jednoznačně minimálně z důvodu servisu a délky záruční doby bych doporučil techniku nakupovat u nás. Vzhledem k tomu, že prodejci mají nastavené ceny vyšší než jsou v sousedních zemích, tak je dobrou volbou se poohlídnout po nějaké výhodné nabídce.

kupujeme fotoaparat

Sony Alpha Days

Co jsem zaznamenal, tak Sony Alpha Days jsou nekolikrát do roka. Nejvíce navštěvovaný je asi ten v Pražských Holešovicích v Megapixelu, který se koná jak na jaře (květen), tak i na podzim (říjen). Zajimavostí můžou být zvýhodněné nabídky na těla (např. Sony A7III za 45 tisíc, kdy normálně stojí 60tisíc nebo Sony R7III za 60 tisíc, kdy normálně stojí 73tisíc). Rovněž plošná sleva 20% na všechny Sony objektivy. Krom Prahy jsou Sony Alpha Days se konají i v Ostravě a Brně.

Nicméně Sony Alpha Days nejsou pouze v Praze o Megapixelu. Tento rok (2019) se v červenci konala akce i v Alze v Holešovicích.

Fotofesty

Fotofestů v rámci České republiky je několik. Ten pro mě nejajímavější je asi Fotoškodafest, který se koná na podzim a na jaře. Sleva na všechny produkty (nejen Sony) je pro všechny účastníky 10% na celý nákup.

Black Friday

Nejzajímavější slevy na Sony techniku (těla, objektivy, blesky) bývají hlavně na konci svatební sezony na Black Friday. Ten je každoročně zhruba v půlce listopadu. Letošmím rokem (2019) podle mého názoru na BF byla nejzajímavější sleva na tělo Sony Alpha A7RIII. Kdy ceníková cena byla 73 tisíc. Cena na BF byla 52tisíc + cashback (5tisíc) + dárek v hodnotě 6tisíc (Sigma konvertor MC-11). Co se týče objektivů, tak slev bylo několik. Nejzajímavější mi přišly slevy na Sonnar FE 55 f1.8 ZA, kdy ceníková cena byla 27,5tisíce a cena na BF byla 17tisíc + cashback (2,5tisíce).

Cashback

Sony v ČR je docela aktivní a cashbacky jsou nabízeny každou chvíli. Nejvýhodnější jsou samozřejmě v kombinaci s Black Friday slevami. Mimo BF jsem zaznamenal jak letní, zimní, vánoční a jakékoliv jiné cashbacky. 

Slevy pro Sony GANG

Čas od času se na Facebooku ve skupině SONY GANG objeví dohodnuté slevy s prodejci. Tento rok (2019) na podzim byla například zajímavá sleva na Sony A9I. Kde ceníkovka byla 100 tisíc a se slevou na Sony Gangu byla výsledná cena 72tisíc. 

Individuální slevy

Pokud máte svého prodejce fototechniky nebo někde nakupujete častěji, tak není špatné prodejce oslovit s tím jakou by vám dokázal vykouzlit slevu. Když jsem náhodně zkoušel oslovit nejmenovaného pražského prodejce s tím, že u něj nemám víceméně žádnou nákupní historii, tak pro mě navrh cenu 53tisíc za A7III, která v té době stála 60tisíc.

sonyA7III

Upozornění: Informace obsažené v tomto e-mailu mají pouze obecný charakter. Nebudou akceptovány jakékoli nároky na odškodnění za kroky podniknuté na základě nebo v souvislosti s tímto e-mailem.

Categories: Trendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial