Qlipp senzor

Published by administrator on

Qlipp senzor je od doby svého uvedení na trh označován jako revoluční produkt, který získal řadu ocenění. V minulosti jsem jej vlastnil a v článku bych se rád podělil o zkušenosti. Jedná se skutečně o pomůcku, která dělá tenis zábavným? Může vám pomoci se pousunout v tenise dále? Na tyto otázky vám na základě získaných zkušeností s tímto produktem zkusím odpovědět.

Co je Qlipp senzor?

Qlipp senzor je „malé“ moderní zařízení, které analyzuje styl hry. Přesněj řečeno, měří rychlost úderu, úroveň rotace, přesnost sweet spotu a podobné základní herní údery včetně podání. Díky těmto klíčovým vlastnostem získáte ve statistikách maximální informace o vašich úderech a stylu hry. Tento senzor nasadíte na raketu místo tlumiče. Po analyzované hře nebo i během ní jsou data z tlumiče odesílána do zařízení, kde je nainstalovaná Android, iOS aplikace.

QlippTennisSensor1

Pořízení

Dříve než jsem si pořídil tento senzor, tak jsem váhal, zda nepořídit některý z konkurečních produktů. Primárně si mi líbil Head Tennis Sensor, který po přečtení pár recenzí mi přišel jako nejvhodnější. Bohužel, bohudík mám raketu Wilson a tenhle Head čip není s raketami jiných výrobců kompatibilní. Popravdě jsem ještě zvažoval Zepp Teniss 2 analyzátor úderů, ale vzhledem k tomu, že bych musel řešit implementaci do rukojeti rakety, tak jsem od toho upustil. Koneckonců se mi i nelíbilo použití tohoto senzoru v jiných sportech (golf, baseball). Díky univerzálnosti mi přišlo, že statistiky a funkčnost není v takovém detailu a přesnosti jako Qlipp senzor. Zkrátka nemělo cenu si pořizovat takový produkt, který díky univerzálnosti ubral na funkčnostech. Dále jsem zvažoval pořízení potítka se senzorem od Babolatu, konkrétně model PIQ. U tohoto modelu mě fascinovala propracovanost jak potítka, tak i aplikace. Bohužel tady mě nakonec odradila zkušenost kamarádů od předchozí verze potítka. K předchozí verzi víceméně byly připomínky k přesnosti měření. Argumenty typu, že senzor musí být na raketě mi tenkrát přišly rozumné. Teď kdybych si znovu vybíral senzor, tak určitě si vyberu tenhle Babolatí. Osobně jsem jej viděl a přijde mi daleko lepší než Qlipp senzor (ikdyž není na raketě).

Konečně je čip doma

Určitě vás zajímá kde jsem čip koupil a za kolik. Před koupí jsem se úplnou náhodou bavil s kamarádem o různých sporttesterech. Nějak přišla řeč i na tenisové čipy. Shodou okolností kamarád letěl pracovně do Singaporu a tam mi za zlomek cely koupil úplně nový senzor. Tady v Česku se cena čipu pohybovala mezi 3000 – 4000 Kč. On v Singaporu mi jej koupil za cenu kolem 1200 Kč (nevím jak to dokázal, ale cena z oficiálních stránek qlippu byla 150 dolarů). Samozřejmě krom peněz jsem mu dal lahvinku slivovice za dovoz. Abych uplně nědělal ramena jak se mi podařilo výhodně senzor pořídit, tak zhruba po třech týdnech přestal úplně fungovat. V ten moment mě napadlo jak budu řešit reklamaci. Nedalo mi to a napsal jsem email na adresu technical@qlipp.com. Tam jsem jim popsal problém a za dva dny mi přišla odpověď. Kupodivu mě převapila vstřícnost. Zjednodušeně řečeno v mejlu bylo, pošlete nám starý čip a my vá pošleme nový. Do týdne jsem měl nový senzor a mohl jsem jej konečně naplno využít.

QlippTennisSensorRecenze

Jdeme na hru

Senzor jsem používal primárně na tréninku s hráči a na tréninku s nahrávacícm strojem. Na turnaj jsem si čip vzal jedou a nevyhovoval mi. Mírné vibrace a chtění se senzoru mě docela znervózňovaly.

Velikost oproti vibrastopce je větší a i hloubka čipu nebyla bůhví jak impozantní. Co se týče pozornosti, tak bezpochyby tento čip byl trnem oku hned několika přihlížejícím.

Jestliže se zmíním o statistikách, tak čip posílá data do telefonu přes bluetooth. Na vzdálenost více než tři metry bohužel přestal přenos fungovat a na statistiky jsem se mohl podívat akorát tak po hře. Tohle mi docela vadilo a to byl i hlavní důvod proč jsem čip prodal. Bohužel to jsem před koupí nevěděl. Z tohoto důvodu bych si teď i pořádit radějit Babolat PIQ, u kterého vidíte informace třeba o rychlosti přímo na potítku a navíc není takový problém s konektivitou. Hold u Babolat potítka získáváte informace v reálném čase.

Informace

Čip vám ve spolupráci s aplikací na telefonu poskytne neskutečné množství informaci. Osobně mě nejvíce zajímaly iformace o procentuálním rozdělení úderů mezi bekhend a forhend. Další užitečnou informací byl report jakou částí výpletu trefujete jednotlivé údery. Třeba při podání mi tahle informace docela pomohla nebo jsem věděl, že když míček mám trefovat více do hlavy. Využití této funkce mi přijde vhodné nejen pro samotné hráče, ale i pro trenéry, kteří na základě takhle získaných informací můžou své svěřence posunout dále.

Další užitečné informace, které čip dokázal vyčíst ze hry byly spíše statistického charakteru. Například informace typu, zda jste míček odehráli liftem, slicem nebo flatem.  Samozřejmě informace o rychlosti a spinu beru jako automatické.  Díky těmto funkčnostem bych řekl, že hráči získávají cenné informace.

To co mě nejvíce bavilo byl mód na podání, kde na základě úderů vám aplikace říká formu jednolivých úderů. Z čísel a obrázku se dalo vyčíst jak s raketou manipulovat (racquet prep, racquet accl, follow through).

Pro více informací vám sem přilozím nějaké printscreeny z demo aplikace. Bohužel já jsem při prodeji aplikaci smazal a statistiky již nemám k dispozici. Osobně než abych tady vypisoval detailní recenzi prostředí aplikace, tak vám doporučím si najít recenze čipu na Youtube.

Hodnocení

Za mě jak je asi z článku patrné, tak čip nesplnil očekávání. Co se týče statistik a věcí kolem toho, tak všechno klapalo na výbornou. Tohle bych hodnotil velice pozitivně. Bohužel s konektivitou a stabilitou připojení jsem měl problém. Ikdyž telefon jsem záměrně nechal metr ode mě, tak spojení se přerušilo a nebyla možnost v reálném čase sledovat statistiky (třeba při trénování). Co se týče velikosti a kvality provedení, tak tohle mi taky nesedlo. Hold kdyby zařízení bylo o polovinu menší a tenčí, tak by to bylo ok. Ale jak je teď navržené, tak je zbytečně moc velké. Závěrem jsem rád, že jsem senzor prodal. Ono kdybych teďkom vybíral čip k monitoringu tenisu, tak si zřejmě vyberu potítko PIQ od Babolatu.

Categories: RAKETA

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial