Kdy vyplést raketu?

Published by administrator on

Jestliže kupujeme novou raketu, může se stát, že ji koupíme už vypletenou. V tomto případě je lepší si ji nechat přeplést novými strunami.  Ideálně takovými, se kterými jsme zvyklí hrát. Ale v jakém okamžiku nechat vyplést raketu, která je již několik hodin, dní, týdnů, měsíců hraná? Odpověď není univerzální. V dnešní době už rozhodně neplatí pravidlo: až mi praskne výplet, tak se teprve zajímám o vypletení. U profesionálních hráčů na světové úrovni se rakety vyplétají téměř denně. Není výjimkou, že takový hráč za zápas spotřebuje 5-10 raket, a to vše kvůli tomu, aby hrál se stále stejně napnutými strunami. Nutno podotknout, že tohle u nás hráčů nižšího úrovně není běžné. Na ligovém nebo divizním utkání hráči většinou hrají s jednou, maximálně se dvěma raketami na zápas. V bagu samozřejmě můžou být ukryty další rakety pro případ prasknutí, zlomení apod. U nižších soutěžních kategorií můžeme pozorovat hráče, kteří mají jeden výplet na více turnajů.

Jak dlouho tedy vydrží raketa s novým výpletem?

Za prvé záleží, jakým typem výpletu máme raketu vypletenou. Za druhé, s jakou razancí údery hrajeme. Za třetí, jak často a v jakých klimatických podmínkách hrajeme. Například když je tepleji, struny více povolují, tudíž se volí vyšší napětí. Naopak v zimních měsících se jde s napětím níž. Jak už asi tušíte, je to velice individuální. Abychom našli nějakou univerzální odpověď, tak zkusíme všechny tyto faktory zprůměrovat. Na základě zkušeností nejen mých, ale i hráčů, kteří hrají nejvyšší soutěže v ČR, si dovolím tvrdit, že výplet je ideální měnit po deseti hodinách hraní. Pokud moc nehrajete přímé údery a spíše liftujete, tak těch hodin může být i více. Samozřejmě se s výpletem dá hrát i déle, ale pak už nemá takové vlastnosti, jaké bychom očekávali. Najdou se i hráči, kteří preferují už rozpinkané/povolené výplety. Maximální mezí, kdy výplet ztrácí všechny požadované vlastnosti, je 25-30 tenisových hodin.

Dříve platilo zlaté pravidlo: až když se nám výplet třepí anebo nám praskne, pak si teprve necháme raketu vyplést. Doba šla kupředu a vznikly nové typy výpletů, např. tzv. dráty. U takových typů výpletů je dobré se spíše řídit pocitem ze hry – tzn. jaké herní vlastnosti nám výplet poskytuje. Příkladem můžou být natolik povolené struny, že se nám hůře kontrolují údery – pak je potřeba výplet vyměnit.

Categories: RAKETATENIS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial