Kardio a silový trénink

Published by administrator on

Možná jste si někdy položili otázku, zda je efektivnější cvičit kardio před samotným silovým tréninkem, nebo až po něm. Obecně se doporučuje zařadit kardio až po cvičení, a to kvůli maximálnímu efektu spalování tuků. Já s tímto tvrzením souhlasím. Někdy vidím jedince, kteří před silovým cvičením stráví půl hodiny na páse nebo na kole (mnohdy i při nízké intenzitě), a pak se diví, že nemají tak efektivní trénink, jak si představovali. Tento postup je totiž k ničemu. Navíc mám vypozorované, že tento typ lidí má pořád stejnou postavu, ne-li horší.

Kdy ideálně cvičit kardio?

Kardio by se mělo cvičit samostatně nebo (ideálně) po silovém tréninku. Pokud zařadíte jako první silový trénink, vyčerpáte část glykogenu a na následném kardiu si bude tělo brát energii pouze z tukových zásob. Pokud byste zařadili kardio před tréninkem, hrozí vyčerpání sil a na samotný trénink vám nezbude potřebná energie. V tomto případě byste neměli tak produktivní trénink a tím pádem by tělo spálilo méně kalorií.

Ideální kombinace silového tréninku a kardia

Před silovým tréninkem je dobré si dát krátký dynamický stretching nebo krátkou HIT aktivitu (5 minut), která vám zvýší tepovku. Po „zahřátí“ můžete jít rovnou na silový trénink. Pokud budete mít po tréninku síly, tak doporučuji zařadit kardio se stereotypní tepovou frekvencí. Doba takového kardia by měla být maximálně 20-30 minut. Neberte tohle jako univerzální návod, který funguje na všechny. Nejvíce musíte naslouchat potřebám svého těla. Pokud máte intenzivní trénink a doslova se zničíte, tak je nesmysl se za každou cenu hnát na dvaceti minutový kardio trenink. Na druhou stranu – pokud máte po silovém tréninku ještě energii na hodinové kardio, tak upřímně: zkuste přehodnotit kvalitu tréninku!

Já jsem změny na postavě vypozoroval, jakmile jsem začal kombinovat silový trénink a kardio. Takhle cvičím minimálně dvakrát týdně s tím, že v ostatní dny mám tenisové tréninky a nebo kardio tréninky.

Categories: FITKO

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial