iPhone 12 Pro

Published by administrator on

Každoročně se těším na Apple Event, kde s neskutečnou až úžasnou prezentací zaměstnanci Applu představují nové produkty. Rok 2020 je v tohle zásadní, nejenom pro mě, ale i ostatní příznivce Applu. Již ze spekulací bylo zřejmé, že Apple tento rok představí telefony s novým designem. Některé “rumory” byly slušně kreativní a některé se docela trefily. Za mě jsem tento rok čekal na nové modely telefonu a dočkal jsem se. Původně jsem je očekával na zářijovém Apple eventu, ale tam byly představeny pouze nové hodinky a nové iPady. Bohužel jsem byl z tohoto eventu zklamaný nebo jsem čekal trochu více. Chuť mi napravil až event, který byl o měsíc později, a to teď v říjnu. S velkou slávou byly představeny nové modely iPhone a já měl konečně opět o důvod více k upgradu. Pojďte si přečíst o tom proč jsem vůbec měl potřebu si pořizovat nový telefon a co na něj říkám po týdnu používání. 

Nové modely Iphone 12

Apple na eventu představil hned 4 nové modely. iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Celkem mě překvapilo tolik nových modelů. Pevně věřím, že Apple trochu naslouchá zákazníkům a díky tomu přichází s více modely. Pokud se bavíme o technických parametrech, tak vidím, že Apple technologicky nedělá moc velké rozdíly mezi nejlevnějším a nejdražším modelem. Ve všech iPhonech 12 je nová 5G technologie, Super Retina XDR displej nebo čip A14 Bionic. Pominu-li čistě technologické parametry, tak rozdíly jsou především ve velikostech telefonů a v zadním fotoaparátu. Samozřejmě někdo se může chytnout toho, že modely Pro mají Lidar (zlepšení ostření v horších světelných podmínkách), rámeček z chirurgické oceli (levnější varianty jej mají z hliníku) nebo mají navíc ve fotoaparátu čočku s teleobjektivem. Ano, to je pravda, ale mně se nejvíce líbí ta skutečnost, že i nejnižší model mini má v sobě technologicky stejnou výbavu jako model Pro Max. Více o nových iPhonech najdete na officiálních stránkách Applu, kde je i hezké srovnání jednotlivých modelů (odkaz).

Iphone12Pro_sleva

Proč upgraduji?

Sám jsem fanouškem Applu, ale ne zas takovým abych si každý rok kupoval nový telefon. Ano, pro mě je telefon do jisté míry i pracovním nástrojem. Proto od něj očekávám spolehlivost a funkčnost. Tyhle dva parametry jsou pro mě tím nejdůležitějším. V minulosti jsem si chtěl vyzkoušet Android telefon a po měsíci testování se mi tak zpomalil, že jsem byl rád, když “po svých” odešel z baráku. Tohle se mi u Applu nestalo ani po letech používání. Každopádně proč vůbec chci jít do nového modelu a proč jsem na něj čekal?

Z dlouhodobého hlediska do prodeje nových iPhone jsem používal IP X a zároveň i iPhone 8. iPhone X mi neseděl již od začátku po stránce “opticky/funkční”. Zaoblené hrany mi sem tam způsobovaly to, že mi telefon vyklouzl z ruky. Několikrát na kurtu ať už při tréninku nebo turnaji mi vyklouzl z mokré dlaně. Rovněž mi i nevyhovovala skleněná záda. Bohužel tohle byly dva faktory, které mi pily krev 🙂 V “rumorech” jsem se dočetl, že nové telefony by již neměly mít skleněná záda a měly by být hranaté ve stylu 4eska nebo 5ky. Tohle když jsem četl, tak věděl, že tohle chci. Rovněž mě jako fotografa zajímala i možnost lepšího fotoaparátu. Ovšem tento důvod nebyl tím hlavním proč bych chtěl upgradovat.

Druhý důvod proč jsem musel a chtěl jsem upgradovat byl, že v den Apple eventu se mi komplet rozbil iPhone X, předek i zadek. Bohužel nemělo smysl dávat tisíce do několikáté opravy. Tak už jsem si řekl, že si vyberu nějaký ten nový model.

iPhoneX

Když uvažuji a koukám se na ty mé myšlenkové pochody, tak rozhodně nový telefon jsem chtěl i kvůli jinému/modernějšímu vzhledu. Staré iPhony mě prostě přestaly bavit a potřeboval jsem změnu. 

Upgrade na Iphone 11Pro

Samozřejmě, že jsem přemýšlel i o upgradu na 11Pro (která navíc stála “lidových” 19 900 Kč bez závazku u Vodafone). Když jsem srovnal po teoretické stránce tyto dva telefony, tak 12 tka v jakékoliv variantě byla jasná volba. Bohužel IP11 Pro má horší sklo, nekompatibilita s mag safe doplňky, horší širokoúhlý fotoaparát, absence časosběru v nočním režimu, skleněná záda, absence HDR Dolby Vision a taky chybějící 5G. Bohužel (bohudík) rozdíl těchto generací je docela znatelný. Co se týče displejů, tak 11 Pro a všechny dvanáctkové řady jsou srovnatelné. V neposlední řadě bych taky rád zmínil softwarovou podporu, která je u novějších modelu logicky delší.  

Kterou dvanáctku?

Ihned po představení jsem začal dumat nad tím, který telefon si z nové řady pořídím. Hned na první dobrou jsem vyloučil iPhone Pro Max. Bohužel už je to pro mě hodně velký (nepraktický) telefon, i přesto že má novou technologii fotoaparátu. Lidským okem rozdíl nepoznám a když chci aby už fotografie vypadala, tak si vezmu na focení bezzrcadlovku

Abych úplně Pro Max nezazdil, tak za zmínku stojí má nová vylepšená sada objektivů (na středním ohnisku je použit větší snímač). Zároveň u těchto fotoaparátů není jako u předešlých  stabilizovaná optika, ale místo toho je stabilizovaný čip. Tohle nám umožní udržet i “delší časy” u fotek. Nebude problém z ruky bez stativu vyfotit sekundovou expozici.

Iphone12Pro_obrazek

Dalším kandidátem byl iPhone 12 mini. Tam mě odradilo pozdější objednání a dodání. Jinak telefon v poměru cena/výkon by byl idealní volbou. Teda až na ty barvy. Ty se mi moc nelíbí. Vím, subjektivní názor 🙂 S barvami jsme  i nakousnul to proč jsem nešel do iPhone 12. Bohužel důvodem byly skutečně ty barvy. Podle obrázků mi přišlo zpracování takové lacinější než když srovnám telefon s “próčkem”. Zas na druhou stranu mě u IP12 Pro oslovila nová barva tichomořsky modrá. A v kombinaci s lesklým rámečkem je to skutečně pecka. Již všechny možné barvy jsem u předchozích iPhone měl a byl čas na změnu. Nejenom kvůli barvě jsem se rozhodl pro iPhone 12 Pro. Dalším důvodem bylo zpracování a materiál rámečku z chirurgické oceli. To když vidím teď naživo, tak se mi líbí mnohem více než na obrázku. Dalším bonusem v podobě IP12 Pro je lepší kamerový systém (lidar a teleobjektiv). Rozhodně příjemným bonusem je možnost zpracovat Apple ProRAW soubory z IP12 Pro. Jinak když se teď koukám do srovnávací tabulky kapacit úložiště, tak jsem si všiml, že IP12 mini a IP12 se v základu nabízejí jako 64GB varianty, IP12 Pro v základu nabízí 128GB.

Iphone12Pro_levne

Iphone 12 Pro 

Jak je již patrné z předchozího odstavce, tak finálně jsem si předobjednal iPhone 12 Pro s kapacitou 256GB. Objednávka byla vytvořena hned první den předobjednávek. Termín dodání byl za týden (23.10.2020). Ihned ráno po otevření prodejny, kde jsem telefon objednal, tak jsem dorazil pro můj kousek. Již od prvního momentu, kdy jsem telefon vyndal z balení byl jsem překvapený designem a provedením. Opravdu se telefon povedl a po letech opět zažívám ten wau efekt z nového telefonu. Abych nepsal pouze o mém subjektivním pocitu z nového telefonu, tak bych se rád zmínil o tom proč jsem vůbec šel do “Próčka” a co považuji za 5 zásadních bodů, které vedly k pořízení nového telefonu.

Iphone12Pro_recenze

Design

Hrany, precizní zpracování a barva. Vím, že tohle je hodně subjektivní, ale telefon, který mám téměř pořád přes den u sebe se mi musí líbit. Mimo jiné je mi pohodlné držení telefonu. Skvělé uchopení do ruky, drží se pevně a ani při tréninku mi nevyklouzl ze upocené ruky. Hold design na jedničku s hvězdičkou.

Iphone12Pro_cena

MagSafe 

sice “kravina” v zádech telefonu, kde jsou magnety. Pro mě je tohle rozhodující zejména pro využití peněženky. Již léta nepoužívám peněženku a dokážu si představit peněženku na kartu a na nějakou papírovku na zádech telefonu. Rovněž, když přemýšlím o využitelnosti, tak potenciál vidím v nových příslušenstvích či nových aplikacích.

Technologie

5G.tahle technologie je poměrně novinkou. Ono u nás v Česku bohužel pokrytí není takové jako bychom si představovali. Jestliže si kupuji telefon na 2-3 roky, tak tohle je pro mě důležité. Budu připraven na 5G.

Iphone12Pro_5g

Ceramic shield neboli keramický štít. Nová speciální povrchová úprava, která by měla zvýšit odolnost displeje. Viděl jsem nějaké videa na telefony s touhle technologií a pevně věřím, že nové iPhony budou daleko více odolné než předchůdci.

ProRAW

tento nový formát umožňuje fotit do RAW a zároveň budeme moct využít všechny vychytávky, které jsou na iPhonech zajímavé (potlačení šumu, apod.). Díky nižším verzím dvanáctek jsem se nechtěl o tuhle možnost připravit (pozor, pouze u PRO modelů).

Fotoaparát

Jak jsem zmínil v článku, tak kamerový systém u IP12 Pro je trochu vylepšený než na IP12 mini a IP12. Fakt je ten, že sem tam rád něco vyfotím telefonem a rád bych využil potenciál nových technologií (lidar, teleobjektiv) při focení.

Iphone12Pro_fotoaparat

Minusové body za IP12

Dodávaný kabel má USB-C konektor a nemá USB-A jako jsme byli zvyklý. Tomuhle nerozumím nebo součástí balení není adaptér. Totéž platí i pro sluchátka. Sám jsem vždy byl potěšen, když jsem s novým telefonem dostal i nová sluchátka. Ano, používám bezdrátová, ale drátové taky rád občas využívám a řeči ohledně ekologie ze strany Applu mi přijdou spíše jako marketing. Nehledě na to, že odebrání těchto dvou příslušenství nemělo nebo nemá žádný vliv na cenu. Když už jsem nakousnul cenu, tak tady moc nerozumím diskutujícím na portálech věnujícím se Apple produktů. Z řad některých diskutujících zaznívá, že Apple má předražené telefony. S tímto moc nesouhlasím a za mě jsou ceny relevantní k tomu co nám telefon nabídne. Nehledě na to, že “ajfouny” si drží cenu i po roce od vydání. Pokud srovnám rok použitý iPhone a rok použitý Samsung, tak iPhone bude mít daleko vyšší prodejní cenu.

Praktické použití

Již při vybalování IP z krabičky jsem si všiml, že telefon jde postavit na stojáka aniž by padal. Tohle mi chybělo již od iPhone 5s. Telefon, když postavím na stůl a nebo někde v přírodě, tak drží a tato vlastnost mi zlehčí či urychlí focení. Leckdy sám vyrážím do přírody a chci si cvaknout fotku, kde jsem pouze já a okolí. Bohužel s předešlými modely jsem spálil docela dost času “štelováním” telefonu do vertikální polohy. 

Iphone12Pro_zkusenosti

Rychlost. Jestliže porovnám rychlost IP12 Pro a IPX, tak u novějšího modelu jsme někde jinde. Aplikace se otevírají rychleji. Nový čip Bionic A14 jde poznat i při exportu fotografií z Adobe LIghtroom. Ta samá úprava, ta samá fotografie a nový IP12 Pro tohle zvládá rychleji. 

Iphone12Pro_porovnani

Lepší svítivost displeje jsem zaznamenal hned když jsem šel s telefonem na sluníčko. Ve srovnání s IPX mi přijde, že na sluníčku je displej čitelnější a nic mě neomezuje. Když už jsme u toho displeje, tak nejenom přes den, ale i za šera se mi barvy na displeji líbí. Přijdou mi daleko kontrastnější než u desítky. Co se týče fotoaparátu, tak tady jde vidět neskutečný progres. Největší rozdíl mezi desítkou a dvanáckou Pro uvidíte ve fotkách v noci. U nového “ajfounu” zřejmě funguje na výbornou technologie Deep Fusion. Mimo této technologie mi u desítky chyběl ultraširoký fotoaparát a teleobjektiv. Teleobjektiv mi díky větší ohniskové vzdálenosti dokáže “odstranit” nežádoucí prvky z fotografie. Tím se má práce zefektivnila nebo nemusím jako u IP X překomponovávat a nebo mazat nežádoucí objekty v postprocesu. Totéž co jsem psal o fotoaparátu platí i pro video. Videa z IP12 Pro se nedají ani srovnat s videem z IP X. Sám moc videa na telefon netočím, ale díky tomu jak reálnější výstup iPhone dává, tak to možná přehodnotím. Telefonem jsem zkusil natočit pár testovacích videí a jsem doslova z kvality nadšený. Odolnost. Tu raději nechci dobrovolně testovat. Telefon jsem pro jistotu vybavil ochranným sklem od PanzerGlass. Skla jsou sice dražší, ale nedělají bubliny jako skla z Číny. O kvalitě se raději nebudu rozepisovat nebo by to bylo opravdu na dlouho.

Iphone12Pro_obal

Jinak níže přikládám test odolnosti nových Iphonů od známého Youtube kanálu EverythingApplePro EAP.  

Recenze

Vím, že každý máme jiné potřeby. Pro mě pořízení nového telefonu bylo nezbytné. Ono před koupí je dobré zvážit, zda vůbec potřebujete nový telefon. Sám z minulosti vím, že některou elektroniku jsem si pořídil úplně zbytečně. Dalo by se říct až z rozmaru. Proto předtím než budete vědět, že chcete jít do nejnovějšího modelu, tak rozumně zvažte, zda jej vůbec potřebujete. Když bych měl za mě shrnout pocity z nového iPhone, tak až na to příslušenství v malé “kontroverzní” krabičce nelituji koupě a telefon splňuje to co od něj očekávám. Jak po stránce funkční, tak i po stránce designu. Závěrem bych vám rád ukázal několik porovnání neupravených snímků z IP X a IP12Pro. Fotky za normálních světelných podmínek jsou téměř totožné. Bohužel při horším světle jsou rozdíly viditelné.

Iphone12Pro_IphoneX
Iphone12Pro_IphoneX_portret
Iphone12Pro_IphoneX_nocni_rezim
Iphone12Pro_IphoneX_porovnani
Categories: Trendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial