Curacao pláže

Published by administrator on

Z každé dovolené rád píšu samostatný článek na téma pláže. V případě Curacaa tomu nebude jinak. Pláží na ostrově je nespočet. Ne všechny jsou úplně stejné, každá je jiná. Jestli čekáte, že na ostrově narazíte na nějakou hezkou pláž bez lidí, tak to vás musím zklamat, tady takové pláže nenajdete. 

Jak jsou pláže rozdílné, tak mají i něco společného. Většina pláží má podobný přístup do moře, který přechází z písku přes kamínky až do vody. Výjimkou jsou pláže typu Mambo, Cabana a Seaquarium beach, kde přístup je uměle upravený a žádné kameny tam nejsou. Dalším společným jmenovatelem většiny pláží na ostrově jsou platby za vstup a platby za lehátka. Dokonce jsou i pláže, které zakazují vstup aniž by jste si nekoupili místo pod slunečníkem. O poplatcích se zmíním u každé pláže individuálně. Posledním společným prvkem pro všechny pláže je velká obsazenost místním o víkendu. Na ostrově je zvykem, že celé rodiny se třeba v neděli vezmou a jsou celý den na pláži, kde grilují, zpívají a veselí se. 

Co mě zaujalo na plážích v Curacau, tak je neskutečné množství krásných směrových cedulí. Téměř na každé pláži najdete směrové cedule, které svou barevností mě přímo fascinovaly. 

Pokud máte v plánu se vydat do Curacaa, tak nezapomeňte si s sebou vzít šnorchlovací nebo potápěcí sety. Tento ostrov má i po této stránce co nabídnout. 

V předchozím “obecném” článku ke Curacau jsem se zmínil o kriminalitě. U každé pláže buďte opatrní na své věci. V autě nenechávejte nic co by mohlo vzbudit pozornost (i sebemenší blbost). Na pláži si zase své věci hlídejte. Ne jednou jsme byli upozorněni na vyšší kriminalitu, která není jenom v centru, ale je i právě na plážích. 

Playa Porto Mari

Nádherná pláž, kterou musíte určitě navštívit. Jen pozor, přístup k této pláži je až od 9:30. Jakmile jedete k pláži a máte offline/online navigaci od mapy.cz, tak v navigaci je Playa Porto Marie. V ostatních mapách (Sygic, aj.) je zachován originální název. Jen u mapy.cz to trochu je trochu přeložené do češtiny. 

Jakmile přijíždíte k pláži, tak po pravé straně můžete vidět prasata. Ty tam mají volný pohyb. co jsem zpozoroval, tak nemají rádi když na ně lidi sahají. Taky je zakázáno jejich krmení. Parkování je tady zdarma. Jestliže budete parkovat ve vyšší části parkoviště, tak doporučuji si jít podívat cestičkou na Seru Mateo Trail na výhled na pláž. Opravdu skvělý pohled na Karibik. Rovněž u parkoviště je i rozhledna ze které je hezký výhled na pláž a přilehlé okolí. Po příchodu na pláž doporučuji pokud chcete být nerušeni od návalu lidí se vzít a jít co nejvíc doprava. Do času oběda vedle nás málokdo byl. Kdežto začátek lehátek a tak byl plně obsazený. Jinak na této pláži krom křišťálové vody je hned několik zajímavostí. Nás nejvíce bavilo plovoucí molo, které je prakticky kousek od břehu a není problém tam doplavat. 

Playa Kalki

Na pláž Playa Kalki jsme se těšili a hned první den jsme sem zavítali. Mapa vás primárně povede na parkoviště, které patří k přilehlému hotelu. Tam je parkování zpoplateněno a ještě si musíte koupit denní vstup do hotelu (nemyslím na přespání, ale na k bazénu, hotelové pláži a tak). Lepší je zaparkovat ulici před hotelem. Tam je veřejné parkoviště k pláži. Jednak se zde neplatí žádný poplatek a druhak budete mít auto přímo u pláže. Mezi parkovištěm a samotnou pláži u příchodu uvidíte skrz stromy krásně modré moře. Po levé straně je diving centrum a po pravé straně je občerstvení. Až za občerstvením je menší pláž. Ta prakticky je obsazená lidmi z hotelu (Kura hulanda lodge & beach club). Pokud najdete místo, tak za chvíli vás přijde pán a naúčtuje vstup a cenu za lehátka. Pokud si dobře vzpomínám, tak na osobu jsme za vstup a lehátko platili 10 dolarů. Návštěvu pláže doporučuji spíše dopoledne než odpoledne. Dopoledne se schováte před sluníčkem. Odpoledne praží slunce přímo na pláž a bohužel je tady omezený počet slunečníků.

Hlavním důvodem proč jsme jeli na tohle místo byla návštěva jeskyně Buraku di Tomasito, kde je tzv. top secret místo.

Na tohle místo jsme se dostali přes hotelový resort. Cestu od pláže znají hlavně hosté hotelu. Návštěvníci z jiných hotelů nejčastěji chodí přes recepci hotelu, kde si i zakoupí již zmíněný jednodenní vstup. Nám personál hotelu řekl, že je zbytečné za tohle platit one-day-pass a řekl nám cestu jak se dostat k jeskyni z pláže. Z pláže musíte jít poschodech k hotelovému bazénu. Po levé ruce máte cestičku, která vede přes altánky. Půjdete cca 5minut a narazíte na ceduli, kde bude napáno Buraku di Tomasito. Za cedulí sejdtete dvoje schody a jste u top secret mísa. 

Krom jeskyně a křišťálové vody na této pláži bylo zajímavé pozorovat ptáky. Tolik barevných ptáků na jednom místě jsem na žádné jiné pláži na Curacau neviděl.

Playa Picado (Playa Grandi)

Tak tahle pláž nás zklamala asi nejvíce. Co jsme narazili před odjezdem na cestopisy, tak ty pláž prezentovaly tuhle pláž jako jednu z nejlepších pěti pláži na Curacau. Jakmile jsme se blížili k pláži, tak nás vítalo úplně totálně plné parkoviště. Říkali jsme, že dobrá, asi ta pláž má cosi do sebe, tak je jasné, že tady bude více lidí. Po chvilce čekání se nám podařilo zaparkovat. Následně sejdeme k pláži a i opticky pláž a voda nebyl ten pravý Karibik o které jsme četli v cestopisech. Všude kolem hromada rybářských lodí mezi kterými plavali lidé. Dále na pláži bylo lidí, že bych je nespočítal ani za odpoledne. No a když se kouknu na to jaký je přístup do moře, tak nezbývá mi nic jiné než říci, že tohle je Chorvatsko. Fotku z této pláže jsem ani žádnou nepořídil nebo nebylo co fotit. Případné fotky jiných cestovatelů jsou k nahlédnutí na Tripadvisoru (odkaz).

Kenepa Grandi – Grote Knip

Na severu ostrova je tahle nádherná pláž, kterou musíte na Curacau navštívit. Tyrkysová voda je až ohromující. I podle místních je taková barva vody specifická pro okolí této pláže. Většinou naše návštěva této pláže probíhala v dopoledních hodinách. Odpoledne sem přijížděly dokonce autobusy s turisty a to už pro nás byla docela masová záležitost. Tato pláž je i známá tím, že z útesů můžete skákat do vody. Pláž je ohraničena útesy jak z jedné, tak i z druhé strany. Z útesu, který je u příjezdu mi přišlo, že více skáčou do vody turisté. Kdežto na druhé straně místní. Já osobně jsem raději neskákal nebo u skal jsou korály a jak místo neznám, tak jsem nechtěl riskovat. Jakmile přijdete na pláž tak doporučuji místo buď úplně v zadních místech u skály a nebo pod slaměným slunečníkem. To jsou místa, kde vám bude určitě dobře. Rozhodně doporučuji se držet co nejdále od vstupu nebo bufetu.

Kenepu Grandi jsme si oblíbili nejen kvůli tyrkysové barvě moře, ale i kvůli tomu, že byla tady půjčovna transparentních kajaků. To je jediné místo na ostrově, kde takovýto druh kajaků půjčují. Všude jinde mají buď žluté nebo červené. Tady mají transparentní.

Cena za půjčení je 18USD za hodinu. Když už jsem u těch cen, tak cena za lehátko je 5USD, cena za slunečník 10USD a cena za slunečník a dvě lehátka je 25UDS.

Jinak kousek od Kenepa Grandi je menší pláž zvaná Kenepa Chiki (Little Knip Beach). Návštěvu této pláže té doporučuji. Jedná se o velmi hezké místo. Toto místo je rovněž krom relaxu vhodné pro šnorchlování.

Playa Jeremi

Playa Jeremi je jedna z pláži, která nám nabídla trochu soukromí než ostatní větší pláže. V ranních hodinách na pláži prakticky nikdo nebyl. Lidé sem začínali přijíždět až v obědovém čase. Pro tuto pláž je charakteristická křišťálová voda  a to, že je víceméně brána jako zátoková pláž. Místo bych si dovolil označit zatím jako nedotčené. Tahle pláž je ideální pro šnorchlování nebo kolem je skalnatý povrch. Osobně u této pláže doporučuji výhled z lavičky od parkoviště. Výhled na mě působil uklidňujícím dojmem. Co jsem si všiml, tak i pár starších místních sem chodilo relaxovat.

Tugboat beach

Pláž, která je známá tím, že u ní leží vrak lodi. Na tohle místo denně zavítají desítky až stovky lidí s tím, že někteří mají v plánu šnorchlování a někteří se sem jezdí potápět. Tohle bylo místo jsme museli navštívit. V jížní části ostrova nejsou moc zajímavé pláže. Tugboat svým okolím taky nepatří do seznamu zajímavých pláži. Ovšem díky potopenému vraku lodi sem lidé jezdí. Hned po příjezdu vidíte velkou loď. U ní je malé parkoviště, které patří k Tugboat beach.

Po vstupu k pláži máte možnost si půjčit šnorchlovací potřeby nebo potápěčské potřeby. My jsme vše měli své. Každopádně ceny jsou následující. Za šnorchl s brýlemi zaplatíte 12USD. Pokud chcete ploutve a ostatní příslušenství, tak půjčovné se pohybuje v řádech jednotek dolarů. Co se týče bezpečnosti, tak opět jsme zde byli upozorněni ať si žádné věci nenecháváme v autě. Personál nám řekl, že bezpečnější je nechat si věci na pláži, kterou hlídají. Tomu jsem nějak moc nevěřil a raději jsem se zeptal, zda tady nemají nějaké skříňky, kam by se dal schovat foťák, mobil, doklady a klíče od vozu. Slečna byla ochotná a za tři dolary nám věci dala pod bar 🙂 Někteří turisté si raději pronajali lehátko a tam si odložili své věci. 

Přístup do vody je trochu více kamenitý. Není to ovšem není to nic hrozného. Kde vůbec leží vrak lodi? Jakmile vstoupíte do vody, tak vidíte tři pilíře, které číhají z moře.  Tam je vrak. Od Tugboat beach je vrak lodi vzdálený 3-5 minut pomalým tempem. Jakmile jste u vraku tak už od hladiny na něj vidíte. Nejde přehlédnout. Vrak je dlouhý devět metrů a kolem něj je i docela zajímavý podmořský život. 

Co se mi na Tugboat beach krom vraku lodi líbilo bylo neskutečné množství barevných cedulí. Tohle prostředí mi přišlo hodně fotogenické. Co se mi ještě líbilo, tak byla stylová dílna Tug boat art. V dílně si můžete vyrobit vlastní cedule. 

V souvislosti s Tugboat beach si dovolím zmínit stavení Fort Beekenburg. O pevnosti koluje několik mýtů a nikdo pořádně neví za jakým účelem byla postavena. Většina lidí tohle bere jako karanténní budovu, kde v letech 1880 byli izolování námořníci, kteří trpěli žlutou horečkou.

Co mě zaujalo, tak byly dělat, které jsou kolem dokola. Tyto děla byla objevena teprve nedávno amatérskými potápěči. Pokud vás zajímá historie a nebo si budete chtít odpočinout od plážování, tak Fort Beekenburg vřele doporučuji k návštěvě.

Main beaches

Pláže (Mambo, Cabana, Hemingway a Seaquarium), které jsou asi nejzajímavější tím, že každý turista, který je na Curacau, tak sem zavítá. Tyto pláže jsou pověstné tím, že to tam žije i večer. Krom večerního života pláže nabízí i perfektní západy slunce a jako jedny z mála nemají kamenitý přístup do moře.

Tyto pláže jsem si nechal záměrně na konec článku. Pláží v těchto oblastech je více. My nejčastěji jsme chodili na Mambo, Cabana a Seaquairum beach. 

Před všemi plážemi uvidíte velká parkoviště pro stovky aut. Příchodem k plážím budete procházet přes restaurace nebo menší krámky, záleží kudy půjdete. Vstupné na Cabanu se platí ještě před vstupem. Vstupné třeba na Seaquarium beach se vybírá až na místě. Nám většinou neúčtovali vstupné, ale jen cenu za lehátka (7USD za oba). Na těchto plážích dostanete všechny služby, které patří k plážovému servisu. Restaurací a putik s občerstvením jsou tady desítky. 

Výhoda celého areálu je, že krom restaurací jsou tam sprchy, čisté wc, bazén a podobné.

Co se týče cen v restaurací, tak ty jsou trochu vyšší než v centru města. Za pivo (třetinku) zaplatíte v přepočtu 130 Kč, za ledové kafe 150 Kč a za drink Curacao blue 250 Kč. Jídlo, které není vysloveně fast foodového typu, tak se pohybuje od 500 Kč výše. 

Kokomo beach

Pláž, kterou jsme měli vyhlédnutou na západy slunce nás bavila pouze v době západu slunce. V jakémkoliv čase jsme čas trávili raději jinde. Ono západy slunce na této pláži byly doslova epické. K tomu molo a houpačka dodávají tu správnou atmosféru. Přes den je tato pláž taky docela hezká, ale vzduch nebyl úplně vábný jak bychom si představovali.

Jde o to, že poblíž je nějaká čistička plus u pláže je plošina ze které zápach vychází. Možná to bylo jen takhle přes naši dovolenou, ale ze dvou návštěv přes den to vždy bylo cítit. Jinak lidí na to, že se jedná o docela velký areál bylo na pláži poskromnu. Primárně se sem jezdili lidé fotit s houpačkou nebo s molem.

Daiibooh beach

O této pláži jsme věděli už při sestavování itineráře. Bohužel postupem času jsme na ni zapomněli a až tři dny před odjezdem jsme o ni čirou náhodou “zakopli”. Tato pláž nás i když na poslední chvíli velmi bavila. Krásné prostředí, skvělá voda, málo lidí. Takhle bych charakterizoval Daiibooh beach. Na tuto pláž jsme jezdili nejen se koupat, ale i šnorchlovat.

Co mě bavilo, tak bylo pozorování ptáků na této pláži. Některé druhy ani nepoznám, ale fotky s nimi šly udělat parádní. Třeba fotka kterou jsem nazval Poslední okamžiky mouchy. 

Categories: CestováníSvět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial