Babolat ATT tour

Published by administrator on

Článek k Babolat tour jsem měl napsaný po absolování pár turnajů v soutěži Babolat ATT tour. Bohudík jsem jej nestihl nahrát na web. Teď už mám přes rok a půl zkušeností se soutěží. Bohužel původní článek jsem musel smazat a napsat tento nový, který více odpovídá realitě. Pokud patříte mezi tenisty, kteří si řádi zasoutěží na turnaji, tak turnaje ATT tour jsou pro vás.

Ratingy

Tenisové turnaje se rozdělují do více kategorií, kde si můžete zahrát jak dvouhru tak čtyřhru. Samozřejmě jsou v soutěži i jednotlivé tenisové úrovně od začátečníků až po pokročilé. Do jednotlivých úrovní se dostanete přes váš osobní rating, který je vám přidělen při prvním turnaji a nebo na konci/začátku sezony. Pokud dostanete rating nižší rating, tak můžete i na turnaje vyšších kategorií.  Obráceně tohle nejde. Každopádně jednou za čas doporučuji navštívit turnaj vyšší kategorie. Určitě vás to posune dál.

0 – rating dosud nebyl přidělen

1 – začátečník

2 – mírně pokročilý hráč (pomalejší tenis, hodně nevynucených chyb)

3 – pokročilý hráč (udrží míč ve hře, umí zaútočit, ještě dost nevynucených chyb)

4 – velmi dobrý hráč (už rychlý tenis, dostatek vítězných míčů, méně nevynucených chyb)

5 – výborný hráč (má stategii, umí si připravit útok, kazí malé množství úderů a většinou jen pod tlakem)

6 – hráč, jehož úroveň hry odpovídá závodní hře přibližně 2. pražské třídy nebo vyšší (tací mohou hrát jen čtyřhry a mixy té nejvyšší kategorie)

Za mě jsem již v minulosti tenis hrál, tudíž jsem se na první turnaj přihlásil do kategorie č. 3 (SPORT). Tenisová úroveň této kategorie byla v průběhu roku průměrně stejná. Záleželo turnaj od turnaje. Někdy na turnaj, když přišli lídři žebřícku, tak jsem si velice dobře zahrál. Ovšem někdy na turnaji převládali hráči, kteří jsou niže v žebříčku a můžu říct, že to byl někdy boj. Leckdy jsem si myslel, že tyto hráče dám levou zadní a opravdu byly časy, kdy mi dali hodně zabrat.

Kategorie turnajů dvouher

Dvouhra START: maximální rating 2, minimální rating 1

Dvouhra SPORT: maximální rating 3, minimální rating 2

DVOUHRA CHALLENGE+: maximální rating 5, minimální rating 3

Kdy a kde se turnaje pořádají?

Turnaje se víceméně pořádají na týdenní bázi. U kategorií START a SPORT jsou krom víkendu někdy i v pátek. Záleží na pořadateli. U vyšší kategorie CHALLENGE jsou turnaje jednou za 14 dnů, někdy i jednou za tři týdny. Bohužel v této kategorii není tolik aktivních hráčů jako třeba v úrovni SPORT. Míst, kde se hraje je několik, primárně jsou pořadány na LTC Modrany, CLTK, areály Hamru (Záběhlice, Bráník). Jinak někdy jsou turnaje i mimo Prahu. Nejčastěji v Rudné u Prahy, Plzni a nebo jednou ročně letní turnaj na Nové Živohošti.

Att babolat tour

Startovné

Ať už hrajete jakoukoliv kategorii dvouher, tak v ceně startovného není žádný rozdíl. V letních měsících se platí 500Kč za turnaj a v zimních měsících se platí 900Kč (nově od 2019: 1000 Kč) za turnaj (samozřejmě na osobu). V ceně jsou víceméně kurty, nové míče, odměna pořadateli a ceny pro hráče, kteří se umístili na prvním až pátem místě (poháry a nebo míče). Několikrát jsem se setkal s dotazem, zda v ceně je i parkovné u areálu a nebo pití. Bohužel ostatní náklady si platí každý účatník individuálně.

Tak jak vše probíhá?

Přihlašování na turnaje probíhá na portále (https://www.attour.cz). Podle ratingu si vyberete turnaj na kterých máte v plánu zavítat. Vždy ve středu před turnajem (který obvykle je o víkendu) je uzavírka přihlášek. V této době je dobré mít zaplacené startovné. Jestliže je přihlášeno více zájemců, tak mají přednosti ti, kteří mají zaplaceno. Platit můžete jak převodem z účtu a nebo si peníze pošlete na svůj “babolat att” profil. V případě jakýchkoliv organizačních změn s vám pořadatel komunikuje přes telefon. Změnou někdy může být vnímáno, změna času turnaje, apod. Na turnaj je dobré se dostavit včas. Pokud včas nedorazíte, tak vás pořadatel kontaktuje telefonicky. Ze začátku probíhá losování do skupin. Ihned po losování se hráči odeberou na kurty a začínají první zápasy. Hraje se na jeden set. Jakmile odehrajete zapasy ve skupině, tak přes klasického pavouka buď dále hrajete hlavní turnaj a nebo hrajete tzv. útěchu. Podle toho jak se umístíte na turnaji, tak jsou vám počítány body do celkového žebřícku. Za první místo je 100 bodů, za druhé místo 75 bodů a za třetí místo (semifinále) je 50 bodů. Pokud se dostanete do čtvrtfinále, tak je vám do žebříčku připočátáno 25 bodů. Tohle bodování platí pro klasické “stovkové” turnaje. Pro dvoustovkové turnaje, které jsou zpravidla jednou do měsíce jsou body dvoujnásobné (za výhru 200 bodů do žebříčku).

Na konci sezony se hraje Masters turnaje, kde je pozváno 16 nejlepších hráčů dané kategorie. Rovněž i na galavečer, kde se předávají ceny za pozice v žebříčku jsou pozváni tito hráči. Krom ocenění prvního, druhé a třetího hráče věcnými a finančními cenami jsou zpravidla formou tomboly oceněni i ostatní hráči. Na posledním vyhlášení byla první cena poznávací zájezd Činou, další ceny rovněž stojí za pozornost: letecký výlet na turnaj mistrů do Londýna, letenky po Evropě dle vlastního výběru apod.

Jinak co se týče atmosféry při turnajích, tak je hodně přátelská. Samo o sobě jsem na turnaji poznal několik hráčů se kterými jsem si padl do oka a chodíme si spolu zahrát i mimo soutěž. Po jednom nebo dvou turnajích se člověk otrká a bude se cítit jako doma.

Já a ATT BABOLAT TOUR

V půlce roku 2017 jsem začal s turnaji. Rovnou jsem zkusil úroveń SPORT a vzhledem k tomu, že dřív jsem tenis hrál, tak to byla úroveň, která mi vyhovovala. Občas jsem zavítal do Chalenge kategorie, kde jsem moc nevyhrával, ale zahrál jsem si na výbornou. V žebříčku jsem se umístil na středních příčkách žebříčku. Bohužel s turnaji sem začal v půlce sezony a výkony neodpovídaly představám. Osobně jsem si zahrál dobrý tenis. Hráči působili přátelsky a na turnajích byla docela sranda. Zejména byla sranda na večerních turnajích. V roce 2018 jsem změnil přístup k tenisu a začal jsem trénovat více hodin s osobním trenérem. Na začátku sezony jsem si dal cíl, že v ATT BABOLAT TOUR bych se chtěl umístit v kategorii SPORT do třetího místa. Již v průběhu sezony jsem byl nepochopitelně v čele žebříčku.

Att babolat tour pohar

Od vedení soutěže jsem dostal omezení na turnaje, takže pečlivě jsem si vybíral, na který turnaj do konce sezony pujdu či nepůjdu. Bohudík se povedlo a do konce sezony jsem zůstal v čele žebříčku. Osobně tohle považuji za úspěch a jisté míry mě to i těší. Aktuálně v roce 2019 mně plus dalším klukům byl zvednut rating z 3 na 4. Bohužel pro nás jsou aktuálně jen turnaje úrovně Challenge. Ovšem tyto turnaje jsou aktuálně jednou za tři týdny a termíny sladit s kalendářem je velice obtížné.

Závěrem si dovolím pár svých „osobních“ fotek.

Vítězství v kategorii Sport v roce 2018
Kluci na bedně. Bohužel jsem s 185ti cm nejmenší 🙂
Na tenhle moment asi nikdy nezapomenu.
Categories: TENIS V PRAZE

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial