Adidas Terrex Trailmaker GTX

Published by administrator on

Dlouho jsem zvažoval, zda psát článek o botech na takové ty venkovní aktivity typu, výšlapy, feraty, turistika a podobně. Při pohledu do minulosti jsem několikrát řešil kvalitu bot. Vždy jsem bohužel vybral i přes kladné recenze nebo doporučení boty, které mi vydržely maximálně rok. U těchto Adidasek je tomu jinak (i přesto, že se jedná o trialovou botu), boty drží již dva roky a jsem s nimi nadmíru spokojen.

Uspěchaný výběr

Několikrát v minulosti při výběru boty jsem byl nějakým způsobem „přinucen“ uspěchat nákup nových outdoorových bot. Přiměly mě k tomu situace, kdy jsme se s kamarády rozhodli z ničeho nic jet na víkend na feraty nebo s jinými kamarády jsme se nečekaně sebrali a jeli na turistiku do Slovenska. Nerad jsem něco nechával náhodě a starší boty, které vypadaly značně opotřebeně jsem pro jistotu nahradil novými. Takhle pod tlakem jsem několikrát vybírat nové boty a byl jsem víceméně fixovaný na to co je aktuálně v nabídce. Prakticky jsem vždy vzal ty boty, které mi byly doporučeny prodejcem jako kvalitní a zároveň nejdražší.  Cenu raději pominu nebo pro boty jsem vždy šel prakticky v sezoně, tudíž žádná sleva.

Povedený výběr

Zhruba dva roky zpátky jsem řešil boty pro nacházející sezónu. Vzhledem k tomu, že jsem měl dost času na výběr, tak jsem si něco načetl, pobavil se s odborníky a šel na prodejnu téměř s jistotou. Požadavky z mé strany byly víceméně jasné: aby boty vydržely minimálně jednu sezónu, podrážka aby nebyla hladká, aby byly univerzální jak na feraty, tak i pěší turistiku a aby byly trochu voděodolné. Samozřejmě mě i za ty léta štvalo šněrování, které mi bylo na obtíž zejména v situacích, kdy jsem byl na skále a rozvázala se mi tkanička. Tudíž nově jsem požadoval i  systém bez tkaniček.

Adidas Terrex Trailmaker GTX traničky

Mé požadavky splňovalo více značek: Garmont, Salewa a Adidas. Boty prvních dvou zmíněných značek jsem již v minulosti měl a popravdě říci, hezké byly, drahé taky, ale kvalitou mě nepřesvědčili. Výběr nakonec padl na Adidas Terrex Trailmaker GTX energy, který v tu dobu stály necelé tři tisíce. Aktuálně se již neprodávají.

Použitelnost

Popravdě, byl jsem skeptický vůči tomu, že tyhle boty by mohly vydržet delší dobu. Hned od prvního výletu jsem si je oblíbil a co se týče kvality mě naprosto překvapily. Jak jsem zmínil na začátku článku, tak boty vlastním již druhým rokem a zatím nemám v plánu na nacházející sezonu kupovat nějaké nové. Použitelnost shrnu raději v pár stručných bodech nebo kdybych se měl rozepisovat o každé vlastnosti zvlášť, tak by článek byl docela dlouhý.

–          Feraty: byť to nejsou kotníkové boty, tak zajišťují stabilitu. Podrážka je vyplněna strukturovaným vzorkem, který neklouže ani na mokré skále. Prodyšnost nevím jak je navržena, ale funkčně úplně spokojenost. Ať už je sucho (vedro) nebo vlhko, tak noha má dostatečný komfort. V některých botech, které jsem v minulosti vlastnil mi i trochu smrděla noha, v těchto adidaskách ani po celém dni nejde cítit nic špatného. Systém zavazování. Tohle je kapitola sama o sobě. Za mě bych už nechtěl šněrovací tkaničky. Pro někoho, kdo má rád kotníky v pohodlí může být bota nevyhovující. Při sestupech ze skal se setkám sem tam s letícím kamínkem a pravda, někdy kamínek trefí kotník. Ano, u těchto bot není chráněný kotník, ale za to flexibilita a pohodlnost je zde sto procentní.

–          Turistika: tady asi není potřeba se nějak extra rozepisovat. Vše podstatné bylo napsáno v předchozím ostavci. Boty jsou výborné jak na turistiku, tak i na trailový běh. V botech jsem dokonce přecházel vodu a po desetimetrech jsem nezaznamenal mokro v botech. Membrána teda funguje jak má. Při prudkém dešti mně do boty nateklo zvrchu od lýtek, ale to předpokládám, že by se stalo i v případě kotníkových bot. Boty krom toho co jsem zmiňoval mi zajištují stabilitu i v kluzkých stráních.

Doporučení Adidas Terrex Trailmaker GTX

Za mě tyhle boty mi neskutečně sedly a doporučil bych je komukoliv nejen jako univerzální outdoorovou botu.  Někdy je používám krom ferat a turistiky i na kolo nebo na běh přírodou. Za celou dobu dvou let mě překvapila kvalita podrážky. U starých Garmontek jsem měl podrážku sešoupanou dohladka (po roce). U těchto adidasek je vzorek lehce „jetý“. Co se týče Goratexu, tak ten taky drží jak má. Osobně nepoužívám žádné impregnace, tak mě až překvapuje, že i po dvou letech jsou stále voděodolné. Když budu příště opět vybírat outdoorové boty, tak primárně se opět rozhodnu pro Adidas Terrex Trailmaker GTX, ale v novějším podání.

Adidas Terrex Trailmaker GTX goratex

Categories: Trendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial