Výhody proteinu

Published by administrator on

Pokud máte správně nastavený jídelníček a dobře naplánovaný přísun bílkovin a energie po celý den, tak protein před/po tréninku nehraje až tak velkou roli. Pokud vás zajímá můj osobní názor na užívání proteinu, tak přeskočte na závěr článku. Jestliže ale jste v deficitu s bílkovinami, možná neužíváte protein správně.

Ráno

–          pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru

–          zabraňuje poklesu energie a návalu hladu

–          chrání svalovou hmotu

Před spaním

–          zabraňuje nočnímu katabolismu

–          podporuje regeneraci

–          doporučuji noční kaseinový protein

Před tréninkem

–          dodá aminokyseliny, čímž chrání svalovou hmotu

–          pozor na správné časování (doporučuji hodinu a půl před tréninkem, pokud jste v deficitu s bílkovinami)

Po tréninku

–          tělu poskytne stavební látku na obnovu svalové hmoty

–          zde doporučuji hydro protein

Je lepší sáhnout po proteinu v suplementu, nebo získat bílkoviny přirozenější cestou?

Osobně proteiny ve formě suplementů používám málo, vlastně zcela výjimečně. Když jsem byl v začátcích cvičení, zřejmě jsem podlehl reklamní masáži a protein jsem užíval 2x denně. Prostě jsem si myslel, že suplement může plnohodnotně nahradit potraviny – nesmysl. Postupem času jsem dospěl k tomu, že je lepší zdroje bílkovin získat přirozenější cestou – ze stravy. Přeci jenom se jedná o průmyslově zpracovaný produkt.  Tato příjemná změna mě posunula kupředu v minimálně v těchto směrech:

–          upravil jsem si svůj jídelníček a tím zlepšil i kvalitu stravování

–          získal jsem lepší rozhled o potravinách

–          zlepšilo se mi i trávení a odpadl problém s nadýmáním (ten jsem někdy měl, když jsem protein užíval 2x denně)

–          břicho najednou nebylo tak nafouklé (jen podotýkám, že nemám žádnou intoleranci, která by mohlo způsobovat nafouklé břicho)

Článkem nechci říct, že proteiny nebo proteinové doplňky jsou špatné. Někdy můžou být vhodným pomocníkem. Spíše jsem chtěl poukázat na to, že pokud máte možnost získat bílkoviny přirozenější cestou, tak toho využijte. V opačném případě protein užívejte správně a vybírejte jen produkty, které jsou opravdu kvalitní. Osobně můžu doporučit proteinové výrobky od firmy Prom-IN.

Categories: ZDRAVI

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial