Mrkvová šťáva
Receptů na domácí mrkvovou šťávu je plný internet. Ve většině případech, když narazím na recept, tak se jedná pouze o odšťavněnou verzi. Abychom zachovali všechny živiny, tak mrkovou šťávu raději vařím. Vařením se zachová i nerozpustná vláknina, které se při ošťavnění zbavujeme. V článku vás seznámím s mým postupem přípravy výborné mrkvové šťávy.
Lidl, Albert a ostatní
Před tím, než jsem začal psát o rychlém receptu na mrkvovou šťávu, tak jsem se podíval do Googlu co lidé k tomuto tématu vyhledávají. Překvapilo mě, že lidé vyhledávají spojení “mrkvová šťáva Albert” nebo “mrkvová šťáva Lidl”. Osobně nepochopím, proč? Přeci příprava doma je tak snadná. Nedalo mi to a třikrát jsem si koupil z uvedených obchodních řetězců 100% mrkvovou šťávu a chuť jsem nikdy necítil jako když doma si udělám (vařím/odšťavním/lisuji) vlastní.
Proč vařit?
V okamžiku, kdy budete jíst syrovou mrkev, tak žvýkáním využijete pouze pět procent množství beta-karotenu, které je obsaženo v jednom kořeni. V momentě, kdy mrkev nastrouháte, tak tím zvýšíte výtěžnost beta-karotenu, a to na 30%. Někde v minulosti jsem se dočetl, že vařením (NE OPAKOVANÝM) zajistíte nejlepší výtěžnost beta-karotenu a ostatních tělu prospěšných vitamínů. Sám za sebe si k šťávě dávám něco ze zdravých tuků. To je z toho důvodu, že beta-karoten je typ vitamínu, který se rozpouští v tucích. Díky této kombinaci šťávy z mrkve s něčím zdravě tučným tělo vstřebá 50-90% vitamínů.
Účinky
Mrkev samotná je kořenová zelenina, která je zdrojem beta-karotenům a vlákniny. Rovněž obsahuje řadu tělu prospěšných vitamínů: A, C, K, B8 a další. Tyto zdraví prospěšné vitamíny nám pomáhají podporovat imunitní systém, můžou snižovat vysoký cholesterol, napomáhají detoxikovat organismus od škodlivých látek, podporují funkci ledvin, betakaroten, lutein a zeaxanthin výrazně posilují zdraví očí, vláknina v mrkvi podporuje trávení a zažívání, atd, atd, atd…
Účinků mrkev jako taková má nespočet. Na druhou stranu jsem pátral po informacích, kterému orgánu nebo při jaké chorobě šťáva neprospívá. Informaci o negativním účinu jsem nikde nenašel (vyjma potravinové alergie). Samozřejmě to může být dáno tím, že mám omezený zdroj informací. Listoval jsem v pár knihách a v těch bylo maximálně uvedeno k mrkvi upozornění na předávkování a potravinovou alergii.
Ingredience
1kg mrkve
2 pomeranče – ideálně “bio” bez chemického postřiku
1/2 citronu – citron nedávám v zimě nebo ochlazuje organismus..Stačí pomeranč 🙂
50 g třtinového cukru
Hrst máty
Recept
Jako první opláchnu a očistím mrkev. Tu následně nastrouhám. Dříve jsem mrkev strouhal mimo hrnec.
Nyní po čase mrkev nastrouhám přímo do hrnce. Ten zaliju 2,5 litrem vody, přidám mátu a dám vařit. V případě, že máte rádi hustší šťávu, tak dejte vody méně. Sám dám někdy vody o nějakou deci více. Za tu dobu co dělám mrkvovou šťávu, tak mám ověřené, že na kilo mrkve, dva pomeranče a půlku citronu je nejlepší chuť šťávy při 2,5-2,7 litrech vody. Jednou jsem dal omylem více vody a chuť byla taková planější 🙂
Jakmile se mi vaří mrkev s vodou, tak si z pomerančů a citronů nastrouhám kousek kúry. Dělám to pouze v případě, když vím, že pomeranče/citrony nebyly chemicky ošetřeny. Tu přihodím do hrnce.
Dalším krokem v průběhu vaření je vymačkat šťávu z půlky citronu a dvou pomerančů. Rovněž si i připravím 50g třtinového cukru. Ten do šťávy dávám z toho důvodu, že cukr je výborný konzervant, který chrání před oxidací či před činností enzymů. Někde jsem totiž v minulosti četl, že takto přidaný cukr do šťáv by měl zabránit rozvíjení mikroorganismů.
Po době cca 25-30ti minut vaření mrkve k ní přidám vymačkanou šťávu z pomerančů a půlky citronu. V tento okamžik přidám i 50g cukru. Povařím 3-5 minut. Následně nechám šťávu 12 hodin odstát v chladu.
Po 12ti hodinách z hrnce odeberu mátu a šťávu rozmixuji tyčovým mixerem a máme hotovo!
Kolik šťávy můžu vypít?
Oficiální doporučení neexistuje. Obecně vím, že se to nemá s ničím přehánět a za den vypiju maximálně 2-3 sklenice.
Co se týče skladování, tak nám doma šťáva nevydržela déle než tři dny. I po dvou/třech dnes v lednici byla skvělá a nepociťoval jsem, že by byla zkažená, apod. V případě, že chcete šťávu “skladovat” déle, tak by bylo vhodné šťávu sterilizovat (ideálně při 85°C). Co se týče pití šťávy, tak osobně ji piju buď na lačno (cestou na trénink) a nebo hodinu, dvě po jídle.