Vartovna

Published by administrator on

je den před Silvestrem, venku panuje pochmurné spíš podzimní než typicky zimní počasí. Mlha, déšť, vítr a zima. Ideální podmínky na výlet k místu, které je hojně navštěvováno turisty. Umožní nám tyto podmínky navštívit Valašskou Eiffelovku úplně bez lidi? Pojďte si přečíst článek o našem výletu, který jsem absolvoval s dobrým kamarádem Jirkou. 

Naučná stezka Vartovna

Před tím než začnu psát o našem výletu, tak bych se rád zmínil o Naučné stezce Vartovna (mapa). Ta vede se sedmi zastaveními od Valašské Polanky přes Seninku až na vrchol rozhledny Vartovna. Trasa je dlouhá něco mále přes 6 kilometrů a vede víceméně po cestě než přírodním terénem. Zajímavosti na této stezce jsou především naučné tabule  a krásná příroda kolem obce Seninka. 

Kudy na rozhlednu?

Jestliže nejdete přes naučnou stezku a jedete autem, doporučuji zaparkovat kousek od rozhledny. Místo, kde se dá zaparkovat je kousek pod Prvním Valašským Motomuzeem v obci Seninka (zde).

01_Vartovna_Parkovani

Parkování je u autobusové zastávky Seninka, Hořansko. Jakmile zaparkujete, tak se vydáte přes viditelné směrové cedule do kopce. Trasa je po žluté turistické trase. Tu trasu budu v dalším odstavci popisovat. Co se týče dalšího přístupu na rozhlednu ze strany od Luhačovic nebo Vizovic, tak doporučuji přes Sirákov. Nejenom, že na této straně je hotel, kde se můžete občerstvit, ale i nástupní místo je dostupnější pro ty co jedou autobusem. Samotná trasa z této strany je dlouhá 3 km a trvá hodinu pěšky (trasa: zde).

02_Vartovna_cesta

Přístup

Rád popíšu přístup od Seninky. Ten není nijak náročný a co vím, tak jej zvládají i rodiny s dětmi. Dokonce v minulosti jsem viděl návštěvníky s kočárky. Osobně bych doporučil pro přístup s kočárkem ale druhou stranu od Sirákova. Ten je jistější a i v případě horšího (bahnitého) počasí dle mého názoru snadno zvládnutelný. Abych úplně neodbočil od přístupu k rozhledně. Jak již bylo zmíněno, od parkoviště se vydáte do kopce přes turisticky vyznačenou žlutou trasu. V části kopce jsou místy kořeny od stromů.

03_Vartovna_kocarek

Když jdete pěšky, tak ničemu nevadí, ale jak trasu zdoláváte na kole, tak pozor. Může to klouzat. I přesto když jdete v deštivém počasí po svých, tak doporučuji zvolit vhodnou obuv. 

04_Seninka_rozhledna

Jakmile vyjdete mírný kopec přes kořeny stromů, tak se vám rozevře v plné své kráse Valašská příroda. Tady začínají krásné výhledy. Mně osobně se líbil nejvíce pohled na trasu samotnou, kde je podmočená půda s lučním porostem.

05_Seninka_trasa_rozhledna

V okamžiku, kdy vcházíte do lesa můžete po pravé straně vidět altánek. Pro mě bylo docela překvapení, že u altánku nebyl žádný nepořádek a odpadky.

06_altánek_

V této podzimní-zimní turistické sezoně jsem navštívil několik lesních altánků a tenhle vzhledem k náporu turistů je překvapivě bez odpadků. Bravo! Dále od altánku se pokračuje stále po žluté trase.

07_zluta_turisticka značka

Rozhledna

Od altánku nás s kamarádem zaujala krásná příroda. Já nevím proč, ale ne vždy si fotím vše co je kolem mě. Nyní jsme mobilem nafotili víc fotek než je obvyklé vzhledem k délce výšlapu. Kombinace přírody bez lidí, deště, mlhy vytvořila ideální atmosféru na pár snímků. Kromě samotných stromů, travin nás bavili i louže po cestě. Možná na fotce jsem správně nezachytil tu správnou atmosféru, ale naživo to bylo úplně něco jiného.

09_jak_se_dostat_na_Vartovnu
08_kudy_na_vartovnu
10_vartovna_cesta

Po chvilce chůze jsme byly u rozhledny. Ta již od lesu šla v mlze vidět. Opravdu nádhera bez lidí. Již několikrát jsem byl v letních měsících u Vartovny, ale nebylo to ono. Konečně teď se mi podařilo navštívit rozhlednu, tak jak se mi líbí.

11_vartovna_rozhledna

Krom samotné rozhledny byly skvělé výhledy i do okolí. Třeba na louky směrem Sirákov.

12_vartovna_okoli_Syrakov

V momentě, kdy jsme se pokochali výhledy od země, jsme šli nahoru na rozhlednu. Cesta vede po kovové konstrukci, která je točivého charakteru.

13_cesta_na_rozhlednu

Jakmile jdete nahoru, takvám bude příroda nabízet čím dál hezčí výhledy. Nám se nejvíce líbil výhled na koruny stromů.

13_vyhledy_rohledna_valassko

Jen škoda, že takový výhled nebyl posledního patra rozhledny. Tam byla taková mlha, že více než selfie si tam nešlo udělat žádnou jinou fotku:-)

14_fotime_na_vartovne

Co můžu říci, tak mě potěšily navigační tabule s označením protilehlých vrcholů. Opravdu hezké a nenašel jsem žádný vrchol, který by na tabulích chyběl. 

15_valašsko_rozhledna

Otevírací doba

V okamžiku, kdy jsem na Instagram dal stories, že jsem na Vartovně, tak se mě známí ptali jaká je tady otevírací doba a jaké je vstupné. Odpověď je jednoduchá. Otevírací doba není daná. Přístup k rozhledně je 24/7. Co se týče vstupného, to je doporučené. Dole u rozhledny je kasička do které vhodíte váš finanční příspěvěk. Ten je pro dospělé doporučený ve výši 20Kč a pro děti, studenty a důchodce 10Kč. Já tam raději hodil více nebo osobně si moc cením, že zatím je tato forma příspěvku dobrovolná. To člověk s radostí dá více než je potřeba.

16_vstupne_vartovna
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial