Velká Javořina

Published by administrator on

Velká Javořina je nevyšší hora v Bílých Karpatech v okolí Uherského Hradiště. Pokud přemýšlíte o vhodné době návštěvy, tak vám ji můžu doporučit v jakémkoliv ročním období. Nejen vrchol Velké Javořiny je zajímavé místo, ale i okolí vám nabídne pestré  turistické vyžití. Sám za sebe mám výšlapy na Velkou Javořinu v oblibě. Bohužel v období letních prázdnin ji již nenavštěvuji nebo na cestách k vrcholu je na mě moc lidí. Pojďte si přečíst krátký článek o tom jak a kudy zdolávám nejvyšší vrchol národní přírodní rezervace Velká Javořina

Parkování

Před tím než se vydáme na výšlap, je dobré si najít, kde budeme parkovat. Teda v případě, že směr Velká Javořina vyrážíme autem. Parkovišť „pod Javořinou“ je několik a záleží na každém, z jakého směru potřebuje zaparkovat. Osobně, když jedu na výlet, tak rád parkuji u Kamenné boudy. Parkoviště je zde víceméně přírodní. Příjezdová cesta k parkovišti je prašná, ale za to není moc frekventovaná.

parkoviste_velka_javorina

Turistické trasy

Kudy na Velkou Javořinu? Osobně doporučím mou oblíbenou trasu od Kamenné boudy.

kamenna_bouda

Začátek cesty se nachází ve výšce 644m n. m. a končí na Javořině ve výšce 969m n. m. Od parkoviště se vydáte po červené stezce směr Holubyho chata.

turisticka_stezka_strani

Cestou nečekejte žádný náročný terén. Zpočátku jdete po udržované cestě s tím, že místy jsou na stezce kořeny.

cesta_na_javorinu

Tyto přírodní překážky by vám neměly v ničem bránit, pokud nejedete s kočárem, apod.

deti_odrazedlo_stezka_javorina

U Bětina Javoru narazíte na altánek. Tady doporučuji se zastavit a pokochat se bukovým lesem.

odpovivadlo_smer_lopenik

Cestou od altánku můžete spatřit několik informačních cedulí, které vás budou informovat o tom, že se nacházíte v Národních přírodní rezervaci Javořina.

karpaty_vylet

Cituji jednu z cedulí: Národní přírodní rezervace Javorina. Nejstarší území na Moravě. 920 – 970 m n. m / 165,89ha. Na severní straně Velké Javoriny, nejvyšším vrcholu Bílých Karpat, se dnes nalézá prales, jemuž dominují listnaté stromy buk, jasan a javor. Prales poskytuje ideální životní podmínky rostlinám, živočichům a houbám.  Na horské louce, zaznamenané už ve starých vojenských mapách z 18. století, roste několik orchidejí a vzácných druhů horské květeny.

Jakmile projdete kolem různých cedulí, tak vás pod vrcholem čeká mírný kopec.

kamenna_bouda_vyslap

Ten z části vede lesem a následně vstoupíte na louku, ze které vidíte Velkou Javořinu. Zkrátka pořád od parkoviště jdete po červené stezce.

vylet_smer_lopenik_2

Velká Javořina

Pod vrcholem jsou umístěny různé cedule a turistická schránka. Níže jsem přidal několik fotek, které jsou jak ze zimního období, tak i z letního. Osobně si nemůžu pomoc, ale návštěva Javořiny v zimním období má pro mě větší kouzlo než v letních měsících. 

schranka_na_javorine
vylet_smer_lopenik
rozcestnik_rozhledna_javorina
velka_javorina_vrchol
turisticka_znacka_javorina_strani
turistika_javorina_vylet

Jakmile se chcete vydat od cedulí výše, tak doporučuji se vydat do leva po horizontu.

statni_hranice_strani

Tam za vysílačem je lavička, kde se dá v případě únavy odpočinout. U vysílače žádnou lavičku nehledejte, tam se dá sednout maximálně na zem.

obcerstveni_velka_javorina
rozhledna_velka_javorina
javorina_turisticka_trasa
vysilac_velka_javorina

Jdeme zpět 

Od rozhledny po hřebenu se vydáváme po modré turistické trase.

vyslap_na_velkou_javorinu
vysilac_javorina

Přes vyhlídkové místo na Ceste hrdinov SNP, pomník,  Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti se vydáváme na křižovatce do Strání dolů.

horizont_stezka_
pamatnik_rozhledna_javorina

Tady je na vás kudy zpět ke Kamenné boudě. Jestliže chcete jít po asfaltu dolů, tak doporučuji zelenou stezku.

smerovky_stezka_javorina

Na mapě trasa kolem Dřevěné boudy. Jestliže chcete jít delší trasu přes Vápenky, tak zvolte směr body 3 na mapě.

Velka_javorina_mapa

Osobně ve většině případech se vracím zpět po červené trase. Je nejrychlejší a baví mě více než chůze po asfaltu. Nyní poslední túra vedla asfaltovou cestou a musím říci, že to bylo poprvé a naposled. Cesta byla monotónní, nezáživná a ničím nezajímavá.

strani_uherske_hradiste

Na cestě „potkáte“ jeden přístřešek se stojanem na kola a to je všechno.

strani_rozcesti

Kdy opět na Javořinu?

Na Javořinu se chystám v období podzimu. Vrchol nabídne zajímavé výhledy, které v tomto ročním období budou více barevné. Sám teď nevím, jestli výlet podniknu na kole nebo pěšky. Již dlouho se chystám zdolat na kole a následně si užít sjezd po červené. Takový sjezd je ideální v týdnu v ranních hodinách, kdy na stezce je minimum návštěvníků.

Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial