Toulky Zlínskem

Published by administrator on

Již několikrát jsem chtěl dát dohromady článek na pár zajímavých míst ve Zlínském kraji. Bohužel vždy mi z toho vždy vyšlo něco co zná úplně každý nebo něco úplně mimo. Sám rád navštěvuji tyhle místa několikrát do roka. Ono ať už je léto nebo zima, tak na těchto místech je to vždycky prima 🙂 Dalším kritériem pro výběr míst bylo, aby byla dostupná téměř pro všechny věkové generace. V neposlední řadě i způsob dopravy. Já výlety ve Zlínském kraji výlety dávám buď na kole a nebo autem. Tak už dost úvodu, pojďte se inspirovat. Ještě před tím než se pustíte do čtení, tak bych rád upozornil, že záměrně jsem nevybíral ty nejznámější, nejnavštěvovanější a bůh ví jaká jiná místa. Na to vám doporučím Tripadvisor.

Baťův mrakodrap

Zlínská jednadvacítka, chcete-li Zlínský mrakodrap. Tato hezká budova má několik názvů. Nejznámější je Baťův mrakodrap. Tato funkcionalistická budova se nachází na třídě Tomáše Bati. Jestliže sem jedete autem, tak doporučuji zaparkovat na parkovišti Gahurova (zde) a nebo v krytých garážích krajského úřadu (zde). Obě parkování jsou zpoplatněné. Ceny když srovnám s Prahou, tak jsou několikrát menší na to že parkujete prakticky v centru. Po zaparkování když se kolem sebe rozhlédnete, tak pouhým pohledem nesmíte minout budovu. Vchod je z ulice J.A.Bati. Pozor na fotku níže (“21”), která je focená z třídy Tomáše Bati.

batuv mrakodrap zlin

V rámci budovy je několik kanceláří krajského úřadu. Proto se nenechte vylekat turnikety (“píchačky”) u vchodu. Pokud chcete dovnitř, tak stačí na recepci poprosit ať vás pustí na vyhlídkovou terasu. Co jsem pozoroval, tak sem tam se návštěvníci ptají na poplatek za vstup. Ten se tady nevybírá.

Zlin_jednadvacitka

Pár kroků od recepce jsou výtahy. Pro fyzicky zdatnější jsou k dispozici schody. Ať už pojedete výtahem nebo půjdete po schodech, tak vyhlídka se nachází v šestnáctém patře. Po pravé straně jsou dostupné toalety. Pokud jdete dále, tak dříve napravo byla kavárna Cafe R21. Ta již od 2.12.2019 je uzavřena z technických důvodů. Jakmile zdoláte tyhle dva záchytné body, tak vstupujete do chodby, kde na vás dýchne historie. Na skleněných cedulích je zobrazena historie tohoto mrakodrapu. Opravdu nádherně zpracované. Dveřmi vedoucí na terasu se dostanete na vyhlídku. Atˇ už půjdete doprava nebo doleva, tak z každé strany uvidíte parádní výhledy. Za mě ať už jsem tady vzal kohokoliv, tak každý si vyhlídku užil. Dokonce i můj děda, který byl s výhledů úplně nadšený. 

vylet_Zlin

Větrný mlýn – Větřák

Řekli by jste, že kousek od Zlína se může nacházet mlýn holandského typu? Já ne, teda do té doby dokud jsem tento hezký mlýn neviděl na internetu a poté několikrát osobně. Větrný mlýn se nachází přímo u hlavní cesty (zde). Přístup je rozhodně bez starostí. Pokud se bavíme o parkovišti, tak doporučuji zaparkovat na zpevněné cestě u mlýna. Dále na trávě je zbytečné parkovat. Ono abych řekl pravdu, tak několikrát sem tady byl a nikdy nepotkal nikoho kdo by se šel/jel podívat na mlýn. Když jsem jel v minulosti kolem, tak u mlýna jsem viděl svatební focení a podobné. Pokud chcete klíče a jít se dovnitř podívat, tak doporučuji využít kontakt vedle dveří mlýna. Jinak záměrně v článku nechci kopírovat známe fakta o mlýnu. Na to vás odkážu na tyhle webové stránky, kde je informací až nad hlavu.

Stipa_vetrny_mlyn

Rozhledna Salaš

Zhruba půl hodinky od Zlína se nachází moderní rozhledna u obce Salaš. Tato rozhledna byla postavena kolem roku 2015 a jedná se o atypickou rozhlednu. Co se týče přístupnosti, tak nedoporučuji jezdit až k rozhledně (zde). Jednak si myslím, že je tam značka zákaz vjezdu a druhak s nízkým autem by jste k ní ani nedojeli. Určitě doporučuji parkovat dole u samoobsluhy a nebo kousek od sámošky je parkoviště pro návštěvníky. Po zaparkování se půjdete víceméně jen do kopce. Zhruba po deseti minutách chůze z dálky uvidíte rozhlednu.

Salas_rozhledna_mapa

Co se týče času návštěvy. Určitě doporučuji rozhlednu navštívit na západ slunce. To bude mít i své výhody. Rozhledna téměř bez lidí, krásné výhledy a zapadající slunce. Tohle je úplně epické. Jednou jsem rozhlednu navštívil v exponovaný čas (v neděli po obědě) a cítil jsem se jako na Václaváku. Od té doby sem s kamarády jezdíme pouze na západy slunce a nikdy jsme neodjížděli zklamaní. 

salas rozhledna vylet

Když už se kouknu na vzhled rozhledny, tak jdou na ní vidět sedmičky zaklesnuté do sebe. Ono opravdu zajímavý nápad na realizaci. Když jsem viděl na webu návrhy na rozhlednu, tak byl vybrán skutečně ten nejzajímavější návrh. Rozhledna nejen, že dobře vypadá, ale i nabízí dechberoucí výhledy. 

salas zlin vylet

Občerstvení

Tyhle toulky Zlínským krajem lze s přehledem stihnout za jedno odpoledne. Nic časově náročného. Jestliže máte rádi výlety se vším všudy tak jako já, tak mi nedá vám doporučit super jídlo ve Zlíně. Když jsme naposled vyráželi na výlet, tak jsme se zastavili v naší oblíbené restauraci Bistrotéka Valachy. Již podle názvu může v člověku evokovat, že se jedná o obyčejné bistro. Tohle jsem si na první dobrou myslel taky než jsem restauraci navštívil. Bistrotéka je ve Zlíně docela populární kvůli obědovému menu, kdy se vám dostane za rozumný peníz skvělé jídlo. Pokud do Bistrotéky přijdete mimo obědy, tak rozhodně si pochutnáte. Osobně jsem velice moc rád, že takový podnik je ve Zlíně. Konečně si pochutnám. Koneckonců jsem rád beru i rodinu nebo jídlo je v restauraci skvělé. Jako důkaz přikládám fotku (přítelkyně-mamka-děda a já) 🙂

Bistroteka valachy recenze

Kam na výlet?

Pokládáte si otázku co navštívit ve Zlínském kraji? Možností je nespočet, záleží jen na vašich zájmech a možnostech. Docela hodně turistů primárně navštěvuje ZOO a zámek v Lešné. Za mě ZOO a podobné jsou masová záležitost. Ono místa, která jsem vám představil, tak zatím co vím, nejsou masově navštěvovány. Pevně doufám, že nijak tomu nebude ani v budoucnu. 

Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial