Špindlerův Mlýn

Published by administrator on

Do Špindlerova Mlýna, chcete-li Českého Aspenu jezdíme velice rádi. Tento rok vzhledem k situaci s COVID-19 neuděláme výjimku a návštěvu neodkládáme na jiný termín. Bohužel si nelze nikde objednat ubytování a to nás neodradilo a “na otočku” vyrážíme z Prahy do Špindlu. Pojďte si přečíst o jednodenním výletu a načerpejte inspiraci. 

Počasí

Možná začnu trošku netradičně a to počasím. Před tím než jsme se vydali na trip do Severních Čech, tak jsme si pečlivě hlídali jaké bude počasí. Záměrně jsme chtěli vychytat inverzi a to z dlouhodobé předpovědi nepoznáte. Ani jsme to nekomplikovali s detailním zkoumání předpovědi. Prostě ráno jsme se koukli na webkamery (odkaz) a podle toho vyrazili. Pak podle počasí jsme se přizpůsobili i s oblečením. Předpověď kolem nuly je pro nás na oblečení ideální a nevyžaduje žádnou velkou přípravu.

spindleruv_mlyn_vylet

Aktivity

V jakémkoliv ročním období nabízí Špindlerův Mlýn řadu aktivit. V zimě lyžování a v létě třeba horskou turistiku. Přes zimu do Špindlu málokdy jezdíme na lyže. Ona permanentka za tisícovku pro dospělého na den, fronty a nebo krátké sjezdovky nás sem opravdu netáhnou. Do Špindlu nás spíše táhne i v zimně horská turistika. Nyní kdy v prosinci je pár čísel sněhu a lyžuje se pouze na Svatém Petrovi to k turistice úplně vybízí. Jen je škoda, že vláda zakázala hoteliérům poskytovat ubytovací služby. Ono by bylo příjemnější na hory z Prahy vyrazit na pár dnů než jen na otočku. 

Hiking

Po příjezdu na parkoviště 3 Medvědín (mapa: tady) jsme si naplánovali menší výšlap v kombinaci s lanovkou.

spindl

Trasa začínala u parkoviště, následně lanovkou nahoru na Medvědín a od Mědvědína přes Zlaté návrší k Mohyle Hanče a Vrbaty. Žádný velký okruh jako jsme doposud byli zvyklí. Nenáročná cesta tam i zpět. Jakmile jsme si vše naplánovali, poté  se oblékli a následně vyrazili na jízdenky na lanovku. Ty se prodávají na levé straně od lanovky (pod sjezdovkou).

spindleruv_mlyn_parkovani

Cenově pro dospělého člověka lanovka vyjde na 500 Kč pro cestu tam i zpět. Cesta lanovkou trvá pár minut. Pod lanovkou jsme viděli několik turistů co šli po svých.

spindleruv_mlyn_lanovka

Taky jsme viděli parádní mlhu a následný přechod do slunečna. Skvělý zážitek, který se jen tak nepodaří vychytat. Takový jev co si vzpomínám jsme v tomhle roce zažili párkrát.

spindleruv_mlyn_cena

Po výjezdu na Medvědín nás překvapil počet lidí. Kvanta turistů a sem tam nějaký lyžař. Byl docela problém si nafotit nápis Medvědín bez lidí. To se podařilo zhruba po dvaceti minutách čekání. 

spindleruv_mlyn_medvedin
medvedin

Krom toho se i vyplatilo čekání na lepší (fotogeničtější) inverzi. Jakmile sluníčko trochu více vykouklo, tak vrcholky Krkonoš nabídly neskutečné výhledy. Třeba takovýhle výhled od vrcholku lanové dráhy Horní Mísečky. 

spindleruv_mlyn_lyzovani

Vyrážíme z Medvědína

Z Medvědína  od lanovky (1235 m) můžete vyrazit několika směry na Zlaté Návrší (k Mohyle Hanče a Vrbaty). Nejpohodlnější je cesta po červené směr Šmídova vyhlídka nebo přes Vrbatovu boudu.

spindleruv_mlyn_turistika

Ta vás nepřekvapí žádným velkým stoupáním. Cesta se dá zvládnout i s nejmenšími. Po cestě se nedá nevšimnout Svinských louží (1212 m). Ty jsou nejen fotogenické, ale aby nebyly poničeny, tak je nad nimi vytvořena dřevěná stezka. 

zlate_navrsi
spindleruv_mlyn_skipas

Po chvilce chůze do lehkého kopce (pozor, může to klouzat) dorazíte k Šmídově vyhlídce. Vyhlídka, která je pojmenovaná po lesmistru Ludvíku Šmídovi, se nachází na Bucharově cestě mezi Vrbatovou boudou a Medvědínem. Naskytne se vám odtud krásný pohled na hřeben Krkonoš od Vysokého kola až po Sněžku (v případě fotky níže výhled do údolí Strmé stráně).

spindleruv_mlyn_pocasi_dnes

Od vyhlídky se pokračuje dále po červené stezce, která navazuje na Krkonošskou magistrálu. Ta pro zajímavost vede přes celé Krkonoše a centrální část má 71 kilometrů a trasy vedou od Hrachova až po Žacléř. 

krkonosska_magistrala

Mohyla Hanče a Vrbaty

Cestou přes Krkonošskou magistrálu se nám naskytly báječné výhledy na celé Krkonoše. Dokonce byla dobrá viditelnost a v dáli jsme viděli Sněžku. Na magistrále jsme potkávali více návštěvníků než na Medvědíně. To nemělo na nic vliv a nijak nás to neomezovalo. Jakmile jsme se pokochali inverzními výhledy, tak jsme pokračovali na vyhlídkové místo k Mohyle.

spindleruv_mlyn_pocasi

Pod Mohylou se nachází Vrbatova bouda. Těšili jsme se, že si u ní dáme limču nebo pivo. Bohužel byla zavřená. Ani výdejní okýnko nebylo k dispozici. Vzhledem k vládním opatřením tomu rozumím. Místo toho návštěvníci u boudy popíjeli a svačili své vlastní jídlo. Ono možná i dobře, že bouda byla zavřená. Po přečtení recenzí na google bychom si tam stejně víc než pivo nedali. Osobně dám málokdy na recenze, ale v tomhle případě mě docela odradily. 

vrbatova_bouda

Kousek nad Vrbatovou boudou (1397 m) se nachází Mohyla Hanče a Vrbaty. Nejen, že Mohyla je opravdu nádherná, ale zároveň nabízí úchvatné výhledy. Co mě trochu možná zklamalo byla nedostupnost košů na vrcholu. Kdyby místo nebylo turisticky profláknuté a nejezdily by sem autobusy plné lidí, tak koš by tady nedával smysl. Bohužel tomu tady tak není a kolem chaty a Mohyly bylo docela dost odpadků. 

mohyla_hance_vrbaty

Cesta zpět

Cestou zpět jsme trochu přidali na tempu a svižnějším krokem šli zpět. Byl to záměr nebo jsme chtěli stihnout západ slunce u Medvědína. Ten se povedl a vyšly z toho nakonec super fotky. 

spindleruv_mlyn_medvedin_snih

Co se týče samotného výletu, tak pocity ze Špindlu máme víc než výborné. Počasí vyšlo skvěle a nikomu se na výletu nic nestalo 🙂 Rozhodně do budoucna máme v plánu sem opět zavítat, nejenom na letní hiking. Rovněž bych chtěl příští léto zdolat Krkonošskou magistrálu na kole. Možná aby všechno nebylo tak růžové, tak upozorním na vysoké ceny v občerstveních na vrcholech. Ano, člověk s tím počítá, že platí jakousi vysokohorskou přirážku, ale ne za nižší kvalitu.  Sám jsem si dal na Medvědíně jídlo (hamburger) za 300 Kč a musel jsem jej vyhodit. Bohužel se to nedalo jíst #sorryjako 🙂

spindleruv_mlyn_inverze
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial