Rozhledna Libín

Published by administrator on

Naše výlety do jížních čech podnikáme několikrát za rok. Opravdu ať už tam navštívíme jakékoliv místo, tak musím říci, že se jedná o nádhernou část Česka, kterou by měl poznat každý z nás. Já osobně mám k jižním čechám hodně blízko nebo mi připomínají mé rodné Valašško. V článku bych vám rád popsal výšlap na rozhlednu Libín, která se nachází v Šumavském podhůří.

Kde najdete Libín?

Libín je přírodní rezervace, které se nachází u Prachatic. Jedná se o rezervaci, která je vzdálená od Prachatic 3 kilometry. Pokud jedete z Prahy, tak vám cesta bez zastávky zabere kolem dvou a půl hodiny. Jestliže pojedete od Budějovic, tak cesta vám zabere necelou hodinu. Na Libín se můžete dostat z několika stran. My jsme si vybrali tu delší a méně frekventovanou přístupovou cestu, které je od Chrobol. Na výšlap jsme si dali celý den nebo jsme chtěli celou cestu dát pěšky. Samozřejmě lze cestu absolvovat i autem kdy dojedete k parkovišti Pod Libínem (mapa) a od něj se vydáte pěšky po ukazatelích přímo k rozhledně. Tohle jsme nechtěli absolvovat, tak jsme se vydali cestou od Chrobolského vlakového nádraží.

sumava vylet

Cestou k rozhledně

Od vlakového nádraží v Chrobolech jsme se vydali po modré stezce. Po pravé straně jsme mýjeli přírodní koupaliště a víceméně ze začátku jsme šli po asfaltové cestě. Tato asfaltová cesta vede až k Sedýlku (980m). Krom sedla jsme stoupali lesní cestou přes Rohanovský vrch, který je ve výšce 1010m. Rohanovský vrch je v půli cesty mezi vlakovým nádražím a parkovištěm Pod Libínem. Po cestě k parkovišti doporučuji se zastavit u krásných skalních útvarů. Jinak co se týče parkoviště, tak jak jsem psal, tak záměrně jsme šli z Chrobolské strany nebo se skutečně jedná o méně frekventovanou trasu. Parkoviště ve státní svátek, kdy jsme podnikly výšlap, tak bylo poloprázdné. Víc než aut tam bylo spíše více karavanů. Od parkoviště cesta k rozhledně je něco ke dvou kilometrům a zabrala nám zhruba 25 minut.

rohanský vrch

Lanový park pod rozhlednou

Cestou k rozhledně jsme narazili na lanový park Libín. Sám bych o něm ani moc nepsal, ale park patří svou rozlohou k největším lanovým parkům v ČR. Již při pohledu od lesní cesty se nám zdál rozlohou velký a i zajímavost a složitost atrakcí se nám zdála zajímavá. Sami máme zkušenost s jinými lanovými parky a tento se nám již od prvního pohledu jevil jako dobře koncipovaný (lanové trasy, sjezdy mezi koruny stromů – flying fox). Bohužel z důvodu COVID-19 byl zavřený, tak jsme si jej jen prošli.

zajimavosti šumava

Co jsme si všimli, tak v areálu několik tras. Horní trasa, která je spíše jako trasa pro začátečníky nebo trasa pro seznámení je v délce lezení cca 30min. Cenově jedno lezení vyjde na 220Kč za osobu. Další trasou je trasa panoramatická, která je nejdelší trasou (cca 60min lezení) a ceníkově se pohybuje 330 Kč za osobu. Předposlední trasou je technická trasa, která stojí 330 Kč za osobu a je určena spíše zkušenějším jedincům. Podlední atrakcí/trasou jsou sjezdy Flying fox, kterých je dohromady 11. Cena všech sjezdů pro jednu osobu je 280 Kč. Jinak myslím, že do parku existuje i celodenní vstupné s neomezeným vstupem na všechny trasy. To pokud si dobře vzpomínám, tak je ve výši 1500 Kč na osobu. Všechny ceny a trasy jsou samozřejmě aktualizovány na webových stránkách lanového parku: http://www.lanovyparklibin.cz

lanovy park libin

Rozhledna Libín

Konečně po zhruba dvou hodinách chůze jsme se dostali k rozhledně. Cesta k ní byla jednoduchým terénem a podle mě se dá zvládnout i s kočárkem. Co se týče terénu, tak ten je zpevněný a pokud se vám nechce jít lesními cestičkami, tak můžete využít přilehlou cestu, která je víceméně asfaltová/kamenitá. Abych nepsal jen o cestě, tak se zmíním o několika faktech o rozhledně:

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce: 1096m

Celková výška: 27m

Oficiální zpřístupnění: 16.9.1883

GPS: 48.9788244N, 14.0118136E

Počet schodů: 141 (12 pater)

rozhledna libin

Před vstupem u rozhledny se nachází dřevěné sezení, které je vhodné k odpočinku. Rovněž u posezení je kiosek, který není otevřený celoročně. Bohužel je otevřen pouze v období od června do září v časech od 10:00 do 17:00 (případně 18:00). V momentě, kdy jsme si po cestě trochu odpočinuli, tak jsme si řekli, že jdeme vystoupat těch pár schodů a pokochat se krásou Prachaticka. Jakmile jsme vstoupili do zděné rozhledny, tak na nás dýchnul příjemný chlad. Abych nezapomněl, tak vstupné je vybíráno formou vhod peníze do kasičky a sem si lístek. Sám sem do kasičky hodil více než bylo potřeba nebo rád přispěju na obdobné skvosty.

Prachatice aktivity

Co se týče cen vstupného, tak pro děti je vstup 5 Kč a pro dospělého 10 Kč. Po vybavení vstupného jsme zdolali cca 140 schodů a byli jsme na vrcholu. Na rozhledně bylo minimum lidí, tak jsme si mohli i pořídit nějaké fotky a udělat pár stories. Vcelku jsme měli štěstí i na počasí. Z vrcholu bylo vidět snad na všechny vrcholy kolem. Přes Boubín (1362), Plechý (1378) a až po Klet (1084) jsme viděli snad úplně všechno z okolí. Ostatně nemůžu i opomenout parádní pohled na město Prachatice.

Vyhldika Libin

Za nás spokojenost

S naším výšlapem na Rozhlednu Libín jsme byli spokojeni. Krásná příroda, hezké počasí a široko daleko žádní turisté. Takhle ideálně si přestavujeme výšlapy. Vzhledem k tomu, že rozhledna je otevřena celoročně, tak návštěvu doporučuji v každém ročním období. My osobně se těšíme až sem opět zavítáme. Výlet sem máme v plánu na podzim, kdy už teď se těším na ty barvy přírody.

Prachatice vyhlidka
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial