Radegast a Radhošť

Published by administrator on

Na konci prosince v období Vánoc, kdy situace s COVID-19 v naší zemi nebyla úplně nejrůžovější, jsem se rozhodl vyrazit do Moravskoslezských Beskyd. Konkrétně na Pustevny. Hlavním cílem byla návštěva hory Radegast a hory Radhošť, prostě nic velkého. I přes masy lidí se jsem si výlet užil a perfektně si pročistil hlavu.

Kdy na výlet?

Rád bych vám doporučil tu nejideálnější dobu a čas na návštěvu. Bohužel si nejsem jistý, zda v dnešní době, kdy téměř celý národ tráví zimu na horách to dokážu. I přesto, že jsem vyjel z domova brzy ráno, a na Pustevnách byl kolem deváté, tak již bylo na parkovišti úplně plno. Vzhledem k tomu, že jsem na výlet jel v pracovní den, tak mě to překvapilo. Ono, že není něco v pořádku jsem poznal již pod parkovištěm (mapa parkoviště zde). Tam jsem čekal něco málo přes dvacet minut. V okamžiku, kdy se cesta trochu zprůjezdnila, tak jsem zaparkoval.  Co se týče cen parkovného, tak celodenní tiket je zpoplatněn částkou 100 Kč. 

01_pustevy_parkoviště

Vyrážím od parkoviště

Dlouho jsem přemýšlel kudy vyrazit na Radegast a Radhošť od parkoviště. Jestli jít po neoznačených cestách a nebo jít klasicky po turistických značkách. Vzhledem k množství sněhu jsem raději zvolil jistější variantu, a to přes turistické značky. Co jsem si všiml, tak na Pustevny dorazilo pár autobusů s návštěvníky. Chvíli jsem počkal a řádně do toho šlápnul až se lidé trošku rozpustili. 

02_cesta_na_Pustevny

Pokud by byl zájem o mapu výšlapu, tak jsem ji nasdílel v tomto odkazu. Cesta není nijak fyzicky náročná. Mezi návštěvníky jsem viděl jak starší lidi, tak i mladé rodiny s dětmi. Jen doporučuji se adekvátně obléct. Moc jsem nechápal některé návštěvníky v teniskách, ale jak se říká: proti gustu žádný dišputát 🙂 Abych úplně neodbočil od tématu, tak na rozcestí nezapomeňte od parkoviště sejít na zelenou turistickou stezku  s označením Naučná stezka Radegast.

Trasa k vrcholu 

Trasa vede víceméně lehkým stoupáním. První takové stoupání ochutnáte již ze začátku u Vyhlídkového altánu Cyrilka

03_trasa_na_radegast

U altánku doporučuji se zastavit a pokochat se okolím. Jednou ze zajímavostí o altánku je, že byl postaven už v roce 1894 a je ně něm namalovaná panoramatická mapa výhledu. 

04_Vyhlidkovy_altan_Cyrilka

Od altánku stále pokračujete po NS Radegast. Cesta vás povede hezky zasněženým lesem. Já měl to štěstí, že jsem mobilem zachytil “ranní manžestr”. Docela pěkné a čekal bych jej spíše na sjezdovce než na lesní cestě. 

05_turistika_radegast

Socha Radegast

Před tím než přijdete k soše Radegastu, doporučuji před ní sejít ze stezky a navštívit vyhlídkové místo s výhledem na Trojanovice. Tato vyhlídka se nachází na pravé straně stezky. Na vyhlídce mě zaujala krása přírody, kde z jedné i druhé strany se valila mlha do údolí. Mlhu následně vyfoukával vítr z údolí pryč. Velmi hezká podívaná. Bohužel to nešlo zaznamenat do fotky, tak aspoň přikládám snímek z vyhlídky. 

06_vyhlidkove_misto_trojanovice

Po chvilce chůze jsem dorazil k soše pohanského boha Slovanů. U sochy bylo dost lidí. Vlastně nejen u sochy, ale i v okolí občerstvení. Měl jsem co dělat abych si vyfotil fotku sochy Ragedast s pivem Radegast. Je to taková maličkost, která mi udělala radost. Rovněž mi udělalo radost i to, že pár návštěvníků to vidělo a šli si koupit do bufetu plechovku Radegasta. Já si vychutnával čaj a pozoroval návštěvníky fotící si pivko se sochou. 

07_Radegast_socha

Abych nezapomněl. Pár minut chůze za sochou se nachází vlek Nad boudou. Ten bohužel nejel, ale nabídl mi neskutečné výhledy do údolí.

08_vlek_nad_boudou_Trojanovice

Vlastně nejen do údolí, ale i na mě 🙂 Nějak mi to nedalo a musel jsem si udělat selfííčko.

09_vlek_nad_boudou_beskydy

Nevím proč, ale u posezení mě zaujala i obyčejná lavička. S tím sněhem a oblohou se mi jevila víc než fotogenická. 

10_vlek_nad_boudou_vyhlidka

Cestou necestou

Trasa z Radegastu na Radhošt byla pro mě jako z pohádky. Krásně zimní prostředí a kór v období svátků Vánočních. Osobně bych si takhle atmosféru nevychutnával, ale jak je rok od roku méně sněhu, tak si toho více vážím. Sám mám z fotek radost. Při cestě na Radhošť jsem si říkal, že jich pár cvaknu telefonem a při cestě zpět jich nafotím více foťákem. No, nějak po cestě zpět se zatáhlo a k dispozici mám pouze fotky z telefonu z cesty nahoru. Pojďte se se mnou pokochat zasněženými Beskydy. I přesto, že fotky jsou pořízeny mobilem, tak se určitě shodneme, že se povedly. 

11_Pustevny_priroda
12_Beskydy
13_pustevny_pocasi
14_pustevny_stezka
16_radhost_vyslap
15_radhoste_stezka

Radhošť

Zhruba hodinku a něco pomalé chůze mi trvalo než jsem došel od parkoviště k Radhošti. Na Radhošti je hotel Radegast, který byl “osazen” návštěvníky kolem dokola.

18_hotel_radegast_cesta
19_radegast_hotel

Téměř každý návštěvník si objednal něco dobrého z výdejového okýnka. Vůně česnečky linoucí se kolem mě mi nedala a podlehl jsem. Česnečka byla výborná, opravdu skvělá. Jen co mě zarazilo při placení, že ze stovky mi nebyla vrácena dvacka…pán už v tom umí asi chodit 🙂

17_hotel_radegastr_polevka

Následně po chutné česnečce jsem pokračoval k vrcholu Radhoště. Hned první co na vrcholu uvidíte je socha Svatého Cyrila a Metoděje a vysílač Radhošť

20_socha_cyril_metodej_radhost

Hned za sochou se nachází kaple Svatého Cyrila a Metoděje

21_kaple_cyril_metodej_radhost

Na vrcholu (119 m n. m.) krom dvou zmíněných se nachází i vysílač Radhošť. 

22_vysílac_radhost

Rád bych vám něco zajímavého napsal ke kapli, vysílači nebo k soše, ale na internetu je více než dost zajímavých článků. Nerad bych sem kopíroval to co je třeba napsáno na Wikipedii

Cesta zpět na Pustevny

Po prozkoumání vrcholů Radhoště jsem se vydal tou samou cestou zpět. Ještě na vrcholu bylo skvělé počasí, ale později se zatáhlo a příroda už tak nebyla fotogenická jako při modré obloze. Tohle je poslední krásný snímek co mě potěšil. 

23_cesta_zpet

Pak už jsem si pouze všímal informačních cedulí a návštěvníků co šli kolem mě.

24_informacni_cedule

Když bych měl zesumarizovat celý výšlap, tak jsem si jej užil i přes velké množství návštěvníků. Do budoucna mám určitě v plánu na tyhle turistické místa zavítat jen s tím rozdílem, že si kolem nich naplánuji delší trek. 

25_pustevny_vyhlidka
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial