Pozorovatelna Durch

Published by administrator on

Pozorovatelna Durch se nachází na východu Valašska (v oblasti Bílých Karpat) na hřebeni nad Valašskými Příkazy. Tuto atypickou rozhlednu jsem chtěl v minulosti navštívit již několikrát, ale ne vždy počasí dovolilo a ne vždy jsem stál o výšlap s davy návštěvníků. Tentokrát v prosinci se povedlo a návštěva předčila mé očekávání. Prostě bez lidí a počasí vyšlo na výbornou. Pojďte si přečíst pár řádků o výletu/výšlapu na pozorovatelnu Durch.

pozorovatelna_kralovec

Informační okénko

Obvykle o navštěvovaných místech nepíšu obecné informace nebo nechci kopírovat ostatní webové portály. Tady u pozorovatelny mi to nedalo a musím se s vámi podělit o obecně známé informace. I přesto, že bydlím kousek od tohoto místa, tak mě docela zajímala historie a záměr proč vůbec tahle zajímavost vznikla. 

Tato pozorovatelna vznikla v roce 2018 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka. Záměr byl vybudovat minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vznikl především výhled skrze ni, který zarámuje krajinu jako nejkrásnější obraz. Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena, vyrábí okna. 

Kudy na rozhlednu?

Na pozorovatelnu se můžete dostat pěšky téměr odkudkoliv 🙂 Nejznámější jsou tyhle tyhle tři trasy:

Pěšky (3,5km) z Valašských Příkaz nebo Študlova (mapa: link)

Pěšky (4km) ze směru Nedašova Lhota (mapa: link)

Pěšky (3km) z Královce (mapa: link)

Durch_trasy

Osobně se mi nejvíc zamlouvá trasa z Královce. Trasa není nijak náročná, ale v rámci výletu/výšlapu můžete návštěvu pozorovatelny spojit i s návštěvou rozhledy Královec. Tuto trasu jsem šel již několikrát a rád bych se s vámi podělil o mé postřehy.

kralovec_hotel

Kdy na výlet?

Hodně záleží na tom co očekáváte od návštěvy a jak moc jste flexibilní. Několikrát jsem šel na pozorovatelnu nebo kolem pozorovatelny o víkendu. A jestli si chcete výšlap užít, tak doporučuji těmto víkendovým dnům vyhnout. Všude hromada lidí, nemožnost zaparkovat auto na parkovišti na Královci, hluk od návštěvníků a hromada dalšího co vás docela omezí. Za mě opravdu doporučuji méně exponované časy, kdy je návštěvníků u rozhledny minimum. Třeba v pracovní týden nebo čas kolem východu nebo západu slunce. Ono nejen, že budete na stezce nebo na pozorovatelně sami, ale ještě vás příroda a okolí odmění klidem.

zima_valassko

Samozřejmě v neposlední řadě, pokud výletujete tzv. za fotkou, tak na Durchu vás nikdo nebude omezovat a fotku si kompozičně uděláte přesně podle toho jak chcete. 

lesy_durch

Královec (Valašské Klobouky)

Před tím než se vydáte na Durch přes Královec, tak si dejte pozor návštěvníci, kteří nejste místní. Jedná o Královec u města Valašské Klobouky. Ono je těch Královců v naší zemi je trochu více a nerad bych pak vyslyšel zpětnou vazbu, že jste pozorovatelnu hledali na Královci u Trutnova

Za mě doporučuji dojet třeba autem na parkoviště u turistického přístřešku Královec (mapa). Tam zaparkovat a na Durch dojít pěšky. 

kralovec_valasske_kloboucky

Cestou necestou

Co se týče cesty samotné, tak od Královce není nijak náročná. Samozřejmě záleží na počasí. Když je léto nebo zima a tvrdá zem, tak cesta je pohodlná a poměrně rychlá. Ovšem jakmile jsou vlhčí nebo deštivé dny, tak cesta může být bahnitá.

cesta_kralovec

Jestli máte dobrou obuv a nevadí vám být od bláta, tak víceméně je vám jedno, kdy se vydáte na túru. Když jsem dával stories na Instagram, tak mi přišlo docela dost dotazů, zda-li je cesta vhodná pro kočárky. Osobně jsem s kočárkem nešel, ale dá se to dát. Ráno jsem šel po namrzlé cestě, to určitě by nebyl problém. Dopoledne, když jsem šel zpět, tak půda už byla měkčí a nechtělo by se mi bahnitým úsekům vyhýbat s kočárkem. 

cesta_na_durch

Abych úplně nepopisoval terén, který není vhodný na střevíce nebo pantofle, tak se zmíním kudy jít aby jste nezabloudili. Cesta je jednoduchá. Od parkoviště na Královci se vydáte doprava. Tzn. na opačnou stranu než je rozhledna Královec. Po pár minutách chůze po asfaltové cestě dojdete k televiznímu vysílači. Od televizního vysílače sejdete po zelené stezce mírně dolů a půjdete směr Ploščiny.

valassko_zima

Na Ploščinách  (739 m.n.m) doporučuji se zastavit u vyhlídkového místa a pokochat se krásným výhledem do krajiny. Mimo jiné na Plošinách je docela dost informačních tabulí. Některé vám připomínají, že se nacházíte v přírodní rezervaci. A některé vás seznamují a poskytují informace o této přírodní rezervaci. 

ploscina

Kousek od Ploščin dojdete k “rozcestníku”, který vás naviguje na tři místa. Kaple Dělanovec, Kříž u Baribalu a Obraz Božího milosrdenství.

kriz_kralovec

Dělanovec není po cestě, ale doporučuji sejít těch 300 metrů po lesní cestě a navštívit kapli. Jinak pokud chcete jít na Durch, tak cesta je přes kříž u Baribalu a kolem obrazu Božího milosrdenství. 

obraz_bozi

Krom kříže a kaple se můžete pokochat hezkými loukami, pastvinami a smíšenými lesy, kde roste celá řada stromů (smrky, borovice, jedle).

 

chata_baribal

Pozorovatelna Durch

Zhruba po hodince lehké chůze jsem dorazil na pozorovatelnu. Byl jsem rád, že tady nikdo nebyl nebo jsem si chtěl udělat několik fotek této pozorovatelny. Bohužel před tím než jsem začal fotit, musel jsem kolem uklidit.

rozhledna_durch

Obaly od sušenek,  pet lahve nebo lahváče se tam povalovaly jako kdybych ani nebyl v přírodě. Moc nerozumím takovým počinům, kdy lidé se v přírodě chovají jako hovada. Krom samotného skvostu se mi více líbila okolní příroda.

Opravdu rozmanitá. Samotné výhledy z rozhledny mi nepřišly až tak moc zajímavé. Koukal jsem do stromů. Na Královci, ale i v okolí jsou daleko hezčí výhledy na krajinu než je tenhle. Vzhledem k času, kdy jsem na pozorovatelně byl, kolem desáté ráno, tak mi příjemně sluníčko pralo do obličeje. Ono po celou dobu bylo lehce pod nulou a sluneční paprsky mě nejen že potěšily, ale i zahřály. 

pozorovatelna_durch

Rozhledna Královec

Po cestě z pozorovatelny Durch jsem se kochal nádhernou přírodou a vůbec se mi nechtělo jet zpátky domů. Proto jsem se rozhodl ještě jít navštívit rozhlednu Královec a pokochat se krásnými kopci kolem.

rozledna_kralovec

Ta je od parkoviště u rekreačního střediska vzdálená pár minut chůze. Tato dřevěná rozhledna byla na vrcholu postavena v roce 2006 a nejvyšší vyhlídkový ochoz je umístěn 18 metrů nad zemí.

rozhledna_na_kralovci

Ostatně tyto informace si můžete vyčíst na informačních tabulích. Těch je v okolí umístěno hned několik nebo jsou součástí naučné stezky Královec.

naucna_stezka_kralovec

Výstup na rozhlednu je nenáročný a co jsem v minulosti viděl, tak to zvládali i rodiče s malými dětmi. Jakmile vstoupíte do posledního vyhlídkového ochozu, tak za dobré oblačnosti uvidíte široko daleko (třeba i na Vršatecká bradla nebo na Velký Lopeník).

kralove_rozhledna

Rozhlednu navštěvuji pravidelně a i za špatné oblačnosti určitě uvidíte do doliny, kde se nachází Valašské Klobouky. 

kralovec_vyhledy

Mé pocity

Z okolí jako takového jsem nadšený a výlet ať už na pozorovatelnu Durch nebo na rozhlednu Královec doporučuji každému. Ono v této oblasti mě nejvíce baví hřebenovka, kde smíšené lesy a karpatské louky tvoří neskutečně krásnou přírodu. Jak z článku je patrné, tak před návštěvou si rozmyslete, jestli chcete výlet sdílet i s dalšími návštěvníky. Za mě doporučuji se vyhnout víkendům a na výlet vyrazit v čase, kdy je na hřebenech co nejméně lidí.

Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial