Ekzém a alergie

Published by administrator on

Čas od času se mi stane, že na rukou mám červené fleky. Ty se konkrétně vyskytují v oblasti prstů a na zápěstí. Několik měsíců jsem se snažil tenhle problém vyrešit u lékařů, a že by se mi snažili nějaký způsobem pomoci, tak to se říct nedá. Článkem nechci primárně vyzdvihnout “kvalitu“ českého zdravotnictví, ale spíše chci poukázat na to, že i v některých případech je lepší alternativní přístup.

Návštěva kožní ambulance

Při první návštěvě kožní ambulance mi bylo s jistotou sděleno, že se jedná o kožní ekzém a léčba bude jednoduchá: natírejte indulonou a kdyby se to zhoršovalo, tak přijďte a předepíšeme něco “účinějšího”. Asi po týdnu mazání jsem navštívil ambulanci znova s tím, že jsem bohužel nezpozoroval zlepšení. Paní doktorka se na poškozené ložiska podívala a předepsala mi mast Belogent (0,5MG/G + 1MG/G). Mast kupodivu vždy zabrala do druhého dne. Zhruba půl roku při občasném výskytu ekzému jsem vždy mast použil a vše bylo tak jak má. Jednoho krásného dne mi mast došla a říkal jsem si, že je asi nesmysl jít pro další a bylo by dobré tento problém řešit trochu komplexněji než jen mazáním. Rovněž jsem věděl, že mast obsahuje kortikoidy, tak jsem nechtěl tělo takovými látkami zatěžovat. Opět jsem tedy zavítal do kožní ambulance s tím, že můj problém opět přetrvává. Paní doktorka mi znovu předepsala tu samou mast, vyplnila žádanku na vyšetření alergologem a pro jistotu předepsala nějaké léky proti alergii.

Návštěva alergologie a ekzém

Při návštěvě alergoloie mi byly provedeny základní algergologické testy. Výsledkem testů bylo, že jsem alergický na kočky. Nějak se mi to nezdálo a žádal jsem nějaké detailnější vyšetření (konkrétně na potravinovou alergii). Bohužel mi bylo řečeno od paní doktorky a od pana primáře, že ekzém je typicky kožní onemocnění a tohle není dále v jejich gesci. I přes mé upozornění, že fleky se mi zhoršují, když jím jím více sladkosti, mi nebylo umožněno žádné další vyšetření. Před tím než jsem opustil ordinaci, tak mi na rozloučenou paní doktorka řekla: vyřaďte z jídelníčku všechny potraviny o kterých si myslím, že mi ekzém způsobují. Opravdu rada nad zlato. Za mě jsem takový přístup opravdu nečekal a doslova jsem nevěděl co mám dělat. Přišlo mi to jako přehazování horkým bramborem mezi jednotlivými odděleními. Dále na takový přístup k pacientovi jsem neměl náladu a ani čas. Hold české zdravotnictví je české zdravotnictví.

Alternativní přístup

Bohužel ani paní dotorka na kožní a ani neochotný personán na alergologii mi nedokázali efektivně pomoci. Podle mého názoru stačilo, kdyby mě poslali na testy potravinové alergie, tak by byla známá příčina. Z toho co jsem vypozoroval, tak při “přecukrování” ekzém byl ve stádiu kdy ložiska byla do červena. Po hodinách čtení článků jsem si řekl, že jen ze zajímavosti zkusím testy alergie na potraviny za své peníze. V Praze jsem si vybral na doporuční známých Naturomed.cz. Online jsem se objednal a s paní si domluvil termín a těšil jsem se na návštěvu.
Po krátké diskuzi jsme se pustili do testu potravinové intolerance. Celé měření probíhalo přístrojem Bicom, které je založeno na biofrekvenční terapii. To znamená, že nikdo do vás nic nepíchá, ničím vás nikdo nepotírá a podobně. Prostě jen přiložíte ruku na plochu, která posílá data do přístroje a téměř ihned jsou známy výsleky. Pokud by vás více zajímalo této terapii, tak na internetu je tato metoda hodně spojována s poznatky rakouského lékaře Schumachera. Za mě testy ukázaly potravinovou intoleranci již na zmíněný cukr (to jsem víceméně věděl) a největším překvapením pro mě byla intolerance na syrovou cibuli. Tu jsem měl na taříli doslova každý den. Ještě abych se vrátil k celému průběhu, tak měření probíhalo 15-20 minut a pozbytek času jsme si příjemně k problematice povídali.

Konečně bez ekzému

I takhle jednoduché vyšetření mě posunulo dále ve smyslu, že vím co nesmím jíst a nebo už konečně vím co musím v jídelníčku omezit. Na celé věci mě mrzí to, že kdyby nebylo známých a toho, že člověk si musí celou problematiku nastudovat, tak nevím jak by to dopadlo. Zdravotní pojištění řádně platím,pak nechápu proč lékaři měli problém mě poslat na vyšetření, které by identifikovalo příčinu.
V současnosti mám několik dnů po vyšetření a ekzém mi doslova mizí do neviditelné podoby. Bohužel ještě některé kožní ložiska jsou trochu poškozená, ale i tak mám radost, že víceméně mi vlastní iniciativa mi pomohla se zbavit problému. Jinak z jídelníčku jsem úplně vyřadil potraviny, které obsahují jednoduché cukry a taky jsem z jídelníčku vyřadit cibuli.
Categories: ZDRAVI

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial