Drachenwand

Published by administrator on

Tuto feratu, která se nachází v Salcbursku u jezera Mondsee není asi potřeba do detailu představovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi známou feratu, tak na internetu je tuna obecných informací. Nerad bych opakoval to, co je již několikrát veřejně napsáno. V článku bych vám chtěl spíše sepsat, jak feratu vnímám já a jak jsem se k ní dostal.

Srdcová záležitost

Dračí stěna (Drachenwand) byla mou první feratou, na kterou jsem poprvé vystoupil. Pravda, je tomu již několik let co jsem tuto stěnu objevil. Nebudu předstírat, ihned se stala mou srdcovou záležitostí. Od té doby téměř každoročně na feratu zavítám. Ty výhledy, ta promyšlená cesta k vrcholu, vše je neskutečně návykové. Celkově při každé návštěvě cítím pokaždé něco jiného s tím, že vždy se neskutečně těším.

Drachenwand

Cesta

Pokud si dobře pamatuji, tak můj první výstup byl bez asistence někoho zkušenějšího. Jednoho teplého letního dne jsem si umanul, že bych chtěl na feraty. Na základě recenzí, videí na youtube jsem veděl, že k této feratě musím doslova ihned. Hned ráno jsem si šel koupit feratový set včetně helmy a rukavic. Abych měl vše řádně zdokumentováno, tak jsem si rovněž koupil i své první GOPRO. Hold, takový zážitek jsem chtěl mít uchovaný nejen ve vzpomínkách, ale i na videu. Co se týče hotel/kempu, tak jsem si vůbec nic nerezervoval. Z celého toho nadšení jsem si vybral místo přespání v autě. Po cestě z Prahy jsem si nakoupil pár potravin co vydrží a málem jsem zapomněl na dálniční známku. Tu naštestí na hranicích na pumpě měli.

Cesta z Prahy tenkrát trvala něco kolem šesti hodin, bohužel byla sezona a pracovní den, tak se cesta protáhla o hodinu a půl. Naštěstí tak dlouhou cestu jsem absolvoval pouze jednou. Při dalších návštěvách cesta trvala maximálně 4h a 30minut. Téměř vždy (krom svátků) vyrážím ve čtvrtek nebo v pátek ráno a cesta docela ubíhá. Ihned po příjezdu auto nechávám zde na parkovišti. Dříve bylo parkoviště v sezonu placené, teď (2019) poslední dva – tři roky zde nikdo po mně nechtěl žádné parkovné. Ideální je dorazit na místo k desáté ráno. Samozřejmě čím dříve, tím lépe.

Nástup

Z parkoviště doporuji se vydat na nástup levou stranou směr Thekla Kapelle po turistické trase č. 12. Od parkoviště je kaple vzdálená zhruba 12 minut. Abych nezapomněl, pokud si zapomenete koupit po cestě pití, tak je kousek před kaplí studánka. Někdy zpočátku jara bývá u rozcestníku cedule, která říká, že trail cesta ( označení 12a) od vrcholu je zavřená z důvodu popadaných stromů. Tahle cedule má svůj význam. Pokud jste na feratě poprvé, tak moc nedoporučuji riskovat. Jinak již od druhého rozcestníku je označení směr Klettersteing ferrata. Důležité je neodbočit na Almkogel. Po chvilce dojdete k nástupu pod feratu. Zejémna v období víkendů nebo letních práznin ani nemusíte jít po cedulích. Už z dálky uslyšíte cvakání karabin.

cesta k ferate Drachenwand

Cesta k vrcholu

Začátek feraty je ve výšce kolem 670 metrů. Předtím než vstoupíte na žebřík, tak je dobré udělat si mezi lezci dostatečnou vzdálenost z důvodu bezpečnosti. Začátek feraty je klasifikován obtížností A/B. Doporučuji tohle nebrat na lehkou váhu a raději se jistit. Bohužel vidím některé lezce, kteří v tento úsek jdou bez jištění. Poprvé, když jsem před několika lety touhle cestou šel, tak jsem byl z toho všeho unešený. Zároveň jsem se i trochu bál. Není potřeba teď hrát hrdinu, ale poprvé na feratě prvních 20 minut bylo docela zábavných. Strach jsem překonal až tehdy, když jsem viděl ty výhledy. Modré jezero, krásná hora, lesy podemnou. Nějak mě strach opustil a cestu jsem si začal užívat. Nyní, když lezu, tak strach nemám. Můžu si jen vychutnávat prostředí feraty a její okolí. Po několika minutách lezení narazíte na rozcestí. Doprava jdete směr lanový můtek a doleva si můžete užít nejtežší část stěny, která je klasifikována obtížností C/D. Vedle lanového můstku doporučuji si vystoupit na krásnou lavičku ve skále. Někdy po zimě bývá nedostupná. Počátkem května je již OK. Ovšem doporučuji si zvolit tu lehčí cestu, stojí to za ten zážitek. Když nahlídnete do TOPA (plánu feraty), tak máte možnosti vidět označení (pojmenování) jednotlivých úseků (fialově napsáno). Po cestě k vrcholu už vás nic nepřekvapí. Jen je zapotřebí si užít ty skvělé výhledy.

ferata Drachenwand

Vrchol

Vrchol ve výšce 1060m je tradičně označen křížem. Několikrát (pokud jsem na feratě v týdnu) jsem téměř vždy byl u kříže sám. O víkendu bohužel tomu tak není. Docela Václavák. Bohužel co mi vadí, že několikrát jsem našel na vrcholu odpadky českých produktů. Dobrá voda nebo Majka. Sakra, to některým nestojí za to si po sobě uklidit? Osobně si vždy na vrcholu dám malou svačinu, udělám pár fotek a jdu sestupovou cestou zpět.

vrchol Drachenwand

Za mě Drachenwand je TOP!

Ferata je primárně klasifikována jako lehčí. Ikdyž jsem zkušený lezec, tak si ji vždy na začátku sezony dám na protáhnutí po zimě. Některé pasáže jsou skvěle exponované, výhledy jsou nezapomenutelné, prostě super ferata. Osobně doporučuji návštěvu vždy před sezonou nebo začátkem sezony. Pokud plánujete na feratu vyrazit, tak doporučuji si načíst články nebo shlédnout youtube videa. Bohužel před tím než jsem šel poprvé a viděl jsem videa, tak ve mě vyvolaly kapku strachu. V realitě skála není tak “děsivá” jako na videu či na fotkách.

Ubytování

Co se týče ubytování, tak při mé první cestě jsem přespal v autě. Od té doby raději využívám služeb místních hotelů. Pokud máte rádi camping, tak doporučuji využít služeb Seecamp Nussbaumer kempu. Kemp je přímo před skálou a v kempu je i přístupné jezero Mondsee. Někdy vidím i turisty spát při cestě na parkovištích.

Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial