Tiské stěny

Published by administrator on

Jednoho pochmurného listopadového večera nám selhaly plány na víkend a vzledem k tomu, že jsme měli v plánu akční víkend, tak jsme si řekli, že i tak chceme odjet z Prahy. Při pohledu na předpověď počasí jsme nebyli příliš nadšení, neboť předpověď nevypadala zrovna podle představ, ale i tak jsme se na výlet vydali. Jak se říká “neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista” a proto jsme vytáhli teplejší oblečení a vyrazili.  Při výběru lokace jsme si dali podmínku, aby to byla příroda vzdálená maximálně hodinu z Prahy. Tentokrát padl výběr na Tiské stěny, které nabízí krásné výhledy a skalní masivy.

Vyrážíme

Jelikož jsme měli v plánu stihnout východ slunce a pořídit nějaké pěkné fotky, nastavili jsme si budík na 5:00. Východ slunce společně s krásnou krajinou je pro fotografa trefa do černého a jelikož jsem si pořídil nový foťák i s dalším objektivem (Sony A7III + Zeiss Distagon 35mm 1.4), tak jsem se neskutečně těšil až novou výbavu vyzkouším a proč ne už od brzkého rána. Při vstávání jsme však zkontrolovali předpověď a jelikož hlásili na celé dopoledne silnou mlhu, přehodnotili jsme situaci a vyrazili až později. Východ slunce si vyfotím někdy jindy :-).
Trasa Praha – Tisá je cca 100 km a trvala nám zhruba hodinu. Pokud by vás zajímalo co jsme zadali do GPS, tak to bylo tohle parkoviště: Parkoviště Tisá (https://mapy.cz/s/3cBAK). Pokud používáte WAZE, tak tam kostel sv. Anny, Tisá. Parkoviště mělo být placené, což ukazovala i cedule na místě (auto 25 Kč), ale nikde jsme nikoho a nic nenašli, kde bychom měli zaplatit. Pravděpodobně se platí pouze v sezóně.

Jdeme na túru

Počasí nebylo opravdu nic moc, foukalo a bylo něco kolem 5°C, tak jsme navrstvili neškeré oblečení co jsme si zbalili a rovnou vyrazili po červené (E3) směr Tiské stěny. Asi po pěti minutách chůze, kdy se jde mírným stoupáním kolem kostela a malého hřbitova,  jsme dorazili na rozcestí začátků okruhů Malé stěny nebo Velké stěny. U rozcestí je informační centrum, které ale bylo v období našeho výletu zavřené.
Nejprve jsme se vydali směr Velký okruh, který je od rozcestí doprava. Celá trasa je plná krásných skalních útvarů a nabízí nádherné výhledy na okolí, které bylo na podzim opravdu krásně barevné. Trošku nás sice trápila mlha, ale na fotkách to nakonec vytvořilo zajímavý efekt. Trasa není příliš dlouhá ani náročná, Velký okruh čítá zhruba 50 skalních masivů, které jsou označené číslem a pomocí mapky si můžete přečíst jak se masiv nazývá (např. bod 9  je Hradní brána).
Tiské stěny

Malý okruh, Velký okruh

Seznam názvů a co jednotlivé body znamenají přikládám zde: http://www.tisa.cz/tiske-steny/ds-8245/archiv=1. V linku je průvodce jak Velkým, tak i Malým okruhem. Pro opravdu zajímavé výhledy a vyhlídky doporučuji čas od času sejít z přesné trasy a vylézt na některou z dostupných skal, ale samozřejmě ne pokud spolu máte děti, to je ovšem lepší držet se bezpečné cesty. Pro děti je tento výlet parádní volbou, skály nabízí zajímavá zákoutí, otvory a dětem se zde jistě bude moc líbit. Místo je opravdu magické, asi z toho důvodu si toto místo rádi vybírají filmaři pro své filmy. Natáčeli se zde některé scény Letopisy Narnie, Pravý princ nebo Tenkrát v ráji. Ještě k dětem mě napadá, že oblast není dostupná s kočárem, na hodně místech jsou schody nebo kameny a opravdu by vám kočárek jen překážel. Doporučuji nejít okruh na rychlost, opravdu je škoda se nevychutnat vyhlídky, jeskyně, rokle, masivy a skalní brány. Pokud by jste chtěli jít klidným tempem velký okruh, tak jej dáte za hodinu až dvě. My jsme šli trochu déle, jelikož jsme hodně času strávili focením.
Co se týče Malého okruhu, tak ten nabízí podle mého názoru dostupnější vyhlídky (pokud nescházíte z trasy). Celý okruh dáte i s focením do hodiny. Co se týče počtu záchytných bodu, tak těch je něco kolem deseti na okruhu.
Tiské stěny mapa

Tiské stěny a můj pocit z výletu?

Jelikož je místo dobře situováno a je to relativně blízko od Prahy, tak jej můžu doporučit všem věkovým kategoriím. Podle mého názoru si zde každý najde nějaké vyžití. My jsme na túře byli mimo sezónu a jsme za to docela rádi, nepotkávali jsme skoro žádné turisty a nemuseli se tak omezovat při focení. Pravděpodobně v sezóně je to celkem vytížená oblast, jelikož je to opravdu dostupné a nenáročné. Suma sumárum: na Tiských stěnách jsme rozhodně nebyli poprvé a už teď se těším na další návštěvu.
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial