Kleť

Published by administrator on

Čas od času zavítáme na Jihočeský venkov. Tentokrát naším cílem byla hora Kleť s nadmořskou výškou 1087 metrů nad mořem. Tento celkem známý vrchol se nachází 7 kilometrů od Českého Krumlova a zhruba 20 kilometrů od Českých Budějovic. Nejen díky své poloze, ale i kvůli tomu, že pro jihočechy jsou výšlapy na Kleť téměř tradiční záležitostí jsme museli zrealizovat výlet na nejvyšší horu Blanenského lesa. Kleť (královna jihočeských hor a kopců) díky své typicky táhlé siluetě, která se skládá z rozhledny a televizního vysílače je viditelná téměř z každého kouta v okolí.

 

Klet_vyhled

Možnosti výletu

Před tím než začnete výlet plánovat, je dobré si ujasnit, jaký typ výletu hodláte zažít. Možností je několik. Samozřejmě záleží na počtu účastníků a na počasí. Za mě musí být jistě super si Kleť vyjet i na kole. Parádní okruh, který v budoucnu rád zkusím, je přes Javorovou, Krasetínskou a Mechovou cestu, které vedou k Obrázkové cestě, která vede až na vrchol (1087 m). Další variantou je výlet lanovkou, což bych doporučoval fyzicky méně zdatným jedincům. Ceník lanovky je na webu (odkaz). Lanovka jede každou hodinu a jede tam i zpět. Další variantou je výšlap na Kleť po vlastních. To doporučuji všem, kteří si chtějí výlet užít.

Klet_trasa_kolo

Samozřejmě je možné to i nakombinovat, například nahoru lanovkou a dolů si to sejít. Pro ty co mají rádi čísla bych tady rád zmínil pár základních údajů o lanovce. 

Nadmořská výška dolní stanice: 691 m.n.m.

Nadmořská výška horní stanice: 1074 m.n.m.

Převýšení stanic: 383 m 

Počet sedaček na trati: 100

Nosnost sedačky: 120kg – 1 osoba

Vzdálenost mezi sedačkami: 36 m

Přípustná rychlost větru: 13 m/s

Dopravní rychlost: 2 m/s

vysilac_klet

Vyrážíme na výšlap

Venku je pod nulou, ale takové podmínky nás neodradili od výšlapu. Po příjezdu na parkoviště (mapa) zaplatíte 40 korun za parkovné a poplatek je za celý den. Cena se mi zdá adekvátní vzhledem k tomu, že se jedná o hojně navštěvované místo. V porovnání s některými parkovišti v Severních Čechách je to doslova za pár kaček. Hned u parkoviště je stánek s občerstvením, kde vás v chladném počasí zahřeje například grog nebo horká hruška.

Klet_vyslap

Zhruba 100 metrů od parkoviště je lanovka, která jezdí každou celou hodinu. Z naší skupinky si někteří koupili lístek na cestu lanovkou nahoru, což bylo za 110Kč/osobu. Je možnost zakoupit i zpáteční lístek, který vyjde na 180 Kč/osobu. Ostatní jsme nic nekupovali a vyrazili jsme nahoru po svých.

Výšlap nahoru (přímo pod lanovkou) trvá zhruba hodinku. Tras je v okolí více a pokud zvolíte některou z vyznačených cest např. po vrstevnici a chcete jít přes “Nad Javorem”, tak cesta je minimálně o půlhodinu delší. Co se týče terénu pod lanovkou, tak se připravte na stoupání. Zpočátku od výchozí stanice lanovky mírně stoupáte, poté jdete rovnější kamenitou pasáží. V poslední části si užijete největší stoupání, které vám dá určitě zabrat, ale nejedná se o žádný náročný terén. 

Klet_lanovka

Druhá část naší výpravy se nechala vyvést jednosedačkovou lanovkou nahoru, cesta trvá zhruba 15 minut a délka lanovky je necelých 1800m. Vzhledem k nízkým teplotám při nástupu dostali na sedačku “podprdelník”, což ženské osazenstvo výletu nejvíce ocenilo. 

Cestou necestou

Po celé vycházce jsme obdivovali krásy přírody. S teplotami pod bodem mrazu se na listech tvořila jinovatka a rádi jsme se zastavili např. u stromů na kterých byly namrzlé listy nebo hezké namrzlé pavučiny a pořídili jsme nějaké fotografie.

Klet_cesta

Atmosféra lesa mluvila sama za sebe, neboť působila ve spojení s mlhou v dáli až dramaticky. Bohužel mlha, která nás doprovázela po celou dobu výšlapu, nám neumožnila zachytit žádný výhled do okolí.

vylet_na_klet

Popravdě jsme doufali, že mlha se bude držet jen v nížině a nahoře bude jasno a bude možnost v dáli vidět Alpy nebo Novohradské hory.

DSC04545

Při výstupu a sestupu je značení cest více než dostatečné a jen těžko tady jde zabloudit. Když už jsem u značení, tak jsem moc nerozuměl, proč na některých stromech byly nasprejované směrové šipky, což bylo dle mého názoru zbytečné, neboť všude možně kolem byly klasické cedule. 

Klet_informace

Jsme na vrcholu

Po cca hodině chůze do kopce jsme se na vrcholu setkali s ostatními, kteří jeli lanovkou. Po cestě nahoru jsme se celkem zahřáli a při pohledu na naše “lanovkáře”, kteří vypadali docela zmrzle jsme usoudili, že vrchol rychle “prošmejdíme” a půjdeme zpět.

Klet_vylet

Žádným překvapením pro nás nebyl počet lidí na vrcholu. Hold, to je úděl turisticky frekventovaného místa. 

observator_klet

Hospoda

Hned první, co jsem viděl byla hospůdka, na kterou jsem si před výšlapem četl recenze a těšil jsem se na česnečku, pivo a sekanou ze zvěřiny, velice oblíbený je prý i nakládaný hermelín, který dost doporučují. Bohužel ale s ohledem na frontu k výdejnímu okénku, která tam byla, nás přešla na vše chuť. Nejspíš to bylo tím, že kvůli vládním opatřením byly zavřené restaurace a hospody a mnoho příležitostí jiných v okolí není, napočítal jsem přes třicet lidí ve frontě. 

Hvězdárna

Tato hvězdárna je nejvýše položenou hvězdárnou v České republice. Co jsem si četl a slyšel od přátel, tak většina doporučuje prohlídku s výkladem. Pokud si chcete více přečíst o observatoři, tak vás odkážu na oficiální stránky, kde je poměrně dost informací (link). Při naší návštěvě byla hvězdárna zavřená. Ta je otevřená pouze sezóně prakticky přes léto a 1.ledna, kdy se na hvězdárně koná Novoroční den otevřených dveří (10:30-15:00).

Rozhledna 

Rozhledna byla bohužel zavřená kvůli vládnímu opatření Covid-19. Raději se zde zdržím komentáře 🙂 Nicméně když nad tím tak přemýšlím, tak to bylo možná i dobře, že bylo zavřeno s ohledem na zvýšenou návštěvnost. V případě otevřené rozhledny je vstup 100 Kč a podle informační tabule se dá platit i kartou. Výhledy z rozhledny musí být za jasného počasí krásné, přeci jenom se jedná o rozhlednu, která vám nabízí rozhled v celém okruhu 360°. Určitě sem ještě v budoucnu zavítáme. Před návštěvou doporučuji se kouknout na webkameru, která je umístěná na rozhledně (link). 

Klet_rozhledna

Co říkám na výlet?

Možná z mého článku je patrné, že náš výlet na Kleť by se dal shrnout do jedné věty: na dobrém místě ve špatný čas. Příští naše návštěva bude v čase, kdy všichni budou v práci a nebude na Kleti tolik návštěvníků. Rozhodně sem zavítáme až opadne “trend” jménem Corona opatření. Pakliže vše klapne, tak se budu na výlet bez masy lidí těšit. Rovněž se budu těšit na otevřenou hvězdárnu a rozhlednu a ve finále ani nepohrdnu česnečkou nebo čepovaným pivem. Osobně mám v plánu výlet vyjet na kole a slyšel jsem, že v letních měsících je možné si nahoře půjčit koloběžky a sjet si dolů na nich. Což je určitě také fajn zpestření výletu. Každopádně výlet na Kleť je velice příjemný a určitě ho všem doporučuji, např. i rodinám s dětmi.

Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial