Výšlap na Chleb

Published by administrator on

Osobně jsem nikdy neplánoval výšlap na Chleb, který je třetím nejvyšším vrcholem Malé Fatry na Slovensku. V poslední době se na Instagramu a Facebooku začaly množit fotky od známých osobností z této vyhlídky. Nikdo z nich v komentářích neuvedl nebo neodpověděl na otázky typu: kde to je a jak se tam dostanu? Sám jsem psal asi tři dotazy přímo do zpráv, ale bez odpovědi. Jen  jsem viděl, že zpráva byla zobrazena, a toť vše. Jinak i mně přišlo od kamarádů několik dotazů, kde ta vyhlídka může být. Zřejmě vycházeli z toho, že před měsícem (2018/07) jsem navštívil Velký Rozsutec. Bohužel jsem nebyl schopný odpovědět. Tak jsem se pustil do pátrání. Nejdříve na Instagramu, kde většina uváděla moc obecné informace ohledně polohy vrcholu (např. Slovensko) a nebo uváděli do místa určení úplně jiné vrcholy. Asi po dvou hodinách jsem našel u nějaké slovenské holčiny fotku, kde jako označené místo byl Chleb. Na základě toho jsem projel spoustu informačních zdrojů a povedlo se mi najít podle souřadnic, kde se vrchol nachází.

chleb u lanovky parkoviště chleb lanovka cena parkoviště

Směr vyhlídka

Základ je dojet sem (tps://mapy.cz/s/2XI7a) na hlídané parkoviště, které se nachází na Slovensku poblíž obce Vrátná. Za mě doporučuji zaparkovat cca 50 metrů pod hlídaným parkovištěm. Ne kvůli tomu, že nemusíte platit parkovné, ale kvůli tomu, že parkování  je pod stromy, kde skoro nesvítí slunce a nebudete mít úplně rozpálené auto. Na hlídaném parkovišti je spíše otevřený plac, kde sluníčko do auta pere celý den. Od parkoviště cca po pěti minutách chůze je nástupní bod směr Chleb. Využít můžete placenou lanovku, která vás k vrcholu vyveze za pár minut, a nebo je možnost vrchol zdolat pěšky. Já jsem volil druhou možnost a vrchol jsem dal pěšky. Tudíž vám nepopíšu trasu lanovkou. Spoustu návštěvníků se ale v kabinkách kochala skvělými výhledy a veskrze každý fotil. Cesta vede pod lanovkou (viz níže na mapce) a trvala mi necelé dvě hodiny. Rovněž přidávám i detailní trasu (https://mapy.cz/s/2XIf6). Dokud trasa vedla lesem, nebyl žádný problém. Chládek lesa působil skutečně příjemně. Poslední čtvrtina cesty k vrcholu lanovky (na mapě bod 3) byla přes mýtinu, kde neskutečně pražilo slunce.

Vyšlap na Chleb mapa

Na vrcholu lanovky je možnost občerstvení. Fronta na občerstvení byla okolo pěti minut. Naštěstí jsem s sebou všechno měl, tak jsem nemusel stát ve frontě. Pokud čekáte, že u lanovky bude ona „slavná“ vyhlídka, tak jste na omylu. Je zapotřebí ještě ujít kousek pěšky. Odhadem 10 minut k bodu 4 na mapce. To znamená od lanovky jděte doleva, tam pod horizontem uvidíte váš cíl. Po cestě k bodu 4 narazíte na „slavnou“ vyhlídku. Pro jistotu zde přikládám i fotku.

 

vyhlidka Chleb

Vrchol Chleb

Na samotné vrcholu, který je v nadmořské výšce kolem 1650 m n. m. je škoda nepokochat se dalšími parádními výhledy. Proto doporučuji se ještě projít k bodům z mapky 5 (Hromové 1636m), 6 (Steny – Južný vrchol 1572 m) a 7 (Chata pod Chlebom). Cestou zpět je možnost se vrátit lanovkou a nebo pěšky. Co jsem zpozoroval, tak většina lidí jezdí lanovkou. Osobně jsem šel tam i zpět pěšky. Cesta zabrala se vším všudy (tam i zpět) něco pod pět hodin. Vrchol Chleb má za mě jednoznačně doporučení s tím, že je lepší jít co nejdále od lanovky. Čím více u lanovky, tím více lidí.

chleb rozcestník

Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial