Vybíráme drona

Published by administrator on

Rádi fotíte své sportovní aktivity? Chcete svým fotkám dát jiný úhel pohledu? Potom nepodceňte výběr takového zařízení. Existuje několik dronů, se kterými si užijete jak létání, tak tvorbu snímků anebo natáčení videí.  V České republice ještě nenastal takový boom těchto zařízení jako ve světě. U nás je poměrně neobvyklé někoho potkat s dronem na rozdíl od zahraničních států, kde se použití dronů stává stále populárnější a populárnější.

Před výběrem je dobré si ujasnit, jaké máte preference

–          chci dron s kamerou, nebo bez kamery s možností upevnění vlastní kamery (např. GOPRO)

–          preferuji kvalitu obrazu

–          požaduji dlouhou výdrž baterie v letu

–          velikost drona je pro mě důležitá

–          vyžaduji jednoduchost ovládání a způsob ovládání přes mobil nebo vlastní ovladač

–          dosah drona nesmí být v řádech desítek metrů

–          na co má být zařízení použito – chci více fotit nebo točit videa?

–          přihlížím k ceně

Pro koho bude dron určen?

–          dron je určen pro děti nebo dospělé?

–          ovládáte takové zařízení prvně nebo už máte nějaké zkušenosti?

–          jste profík, „hobík“ anebo amatér?

K jakým účelům má dron sloužit?

–          chci točit profi videa a vytvářet profi fotky

–          dron má sloužit k takzvaným hobby záběrům

–          chci pouze s dronem létat bez potřeb kvalitních fotek

Jak jsem vybíral „dronec“ já?

Ať už si odpovíte jakkoliv a vaše preference budou směřovat tím či jiným směrem, tak se zmíním o tom, jak jsem vybíral „dronec“ já.

Nejprve jsem si říkal, že bude stačit obyčejný dron za pár tisícovek, na kterém se naučím, jak pracovat se základními funkcemi. První požadavek byl, aby fotil obstojné fotky, a aby točil videa ve FULL HD. Velikost dronu jsem neřešil. Nejprve mě zaujala zařízení, na které se dá upevnit mé GOPRO. Bohužel u těchto typů jsem spatřil hned několik nedokonalostí. Musel bych zvlášť ovládat GOPRO a zvlášť dron na kterém by byla kamera upevněná. Samozřejmě existuje i ovládání přes mobilní aplikace, ale odradila mě nekomfortnost takového ovládání. Postupem času jsem si začal uvědomovat, na co chci vůbec dron použít. Jelikož hodně cestuji, tak by měl být malý a skladný. Měl by posloužit při sportovních aktivitách a měl by být spolehlivým společníkem při víkendových výšlapech. V neposlední řadě byla jasným kritériem jednoduchost a funkčnost.

Vybíráte podle recenzí? 

Při pročtení pár recenzí jsem z toho nebyl zrovna moudrý. Tím jsem pouze zjistil, co jednotlivé drony umí a jaké mít požadavky. Nejvíce mi při výběru pomohla videa na Youtube, kde jsem sledoval a poslouchal zkušenosti majitelů.

Opravdu propracované drony, jak po technické, tak i po funkční stránce, má firma DJI.  Raději ani nemluvím o funkcích, které po softwarové stránce zařízení nabízí. Prostě jsem byl unešený z toho, co umí. Takový pozitivní dojem na mě udělalo přečtení pár recenzí a zhlédnutí několika videí. Abych  byl objektivní, obvolal jsem pár kamarádů, kteří se vyznají v těchto zařízeních, a oni mi jednoznačně drony od této značky doporučili. Byl jsem potěšen, když mi potvrdili to, co jsem si myslel. Nyní už jsem měl jasno ve výběru značky, ale co model?

Výběr se mi zúžil na dva modely, a to na DJI Mavic PRO a DJI SPARK. Ve hře byly původně i ostatní drony, ale jejich velikost pro mé účely nevyhovovala.

DJI Mavic PRO nebo DJI SPARK?

Při porovnání těchto dvou modelů je jednoznačně lepší DJI Mavic PRO. Má ale smysl platit dvojnásobek za to, že budu mít video ve 4K a o 10 min větší výdrž baterie? O dosahu se bavit asi nemusíme, protože ve státech EU je softwarově snížen na 500 m. Za mě proto jednoznačně zvítězil DJI SPARK. Mimo jiné mě u tohoto modelu uchvátila možnost ovládání bez ovladače a i bez mobilu, pouze gesty. Úplně super vychytávka, kterou ocení ten, kdo potřebuje rychlou momentku. Není nad to zdolávat v Rakousku skálu a v minutě rozjet drona a vyfotit se z neobvyklého úhlu pohledu. Ovládání bez mobilu či ovladače je opravdu geniální nápad! SPARK nabízí ideální poměr mezi cenou a výkonem.  Fotky ve 4K umí, mobilní a skladný je. Navíc v několika recenzích bylo uvedeno, že drony buď ulítávají anebo (některým majitelům) často padají. Na tom základě jsem usoudil, že když mi „spadne“ 16 tisíc, tak mě to nebude mrzet tolik, jako kdyby mi spadlo 32 tisíc.

V některém z dalších článků se zmíním o zkušenostech se „Sparkym“. Po necelých třech hodinách létání jsem z něj nadšen a rozhodně můžu říci, že fotky a videa dělá nádherné. Po stránce funkční ve srovnání s Mavicem se mu nedá nic vytknout. Ba naopak, ovládání gesty či možnost nabíjení i z powerbanky jsou super vychytávky o kterých se s vámi v budoucnu podělím. Závěrem mě napadá pouze jedno shrnutí: za málo peněz spousta muziky!

Categories: NezařazenéTrendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial