Via ferata Slaný

Published by administrator on

Máte rádi lezení po skalách a nebo si chcete protáhnout tělo? Pokud ano, tak mám pro vás inspiraci na feratu, která je kousek od Prahy. Samozřejmě více ferat je poblíž Prahy, ale tahle je skutečně blízko, že je možné i k večeru na stěnu vyrazit. Cesta je dlouhá cca 40-50 kilometrů (záleží z jaké části Prahy jedete). Časově jízda autem vyjde na zhruba 40 minut poklidné jízdy.

Kde zaparkovat?

Parkování pokud jste ještě u feraty nebyly je trochu složitější. Poprvé, když jsem do Slaného zavítal, tak jsem parkoval mezi domy u nějakého cizího stavení. Naštěstí před další návštěvou jsem se lépe informoval a nebyl problém lépe zaparkovat. Pro jistotu sem dávám GPS souřadnice parkoviště, které je poblíž feraty: 50°13’49.00 /14°05’54.00. Jestliže vás zajímá cena za parkování, tak se za stání neplatí. Parkování je zdarma.

Nástup na feratu Slánská hora

Nástup trvá od parkoviště pár minut. Řádově pomalou chůzí zhruba 5 minut.  Terén je nenáročný a opravu je snadné po vyšlapané cestičce dojít. Na cestě, když jsem šel k feratě jsem potkali i pár rodin s kočárkem. Ti samozřejmě jen procházeli po stezce. Po příchodu k nástupu jsem byl překvapen, že na feratě nikdo nebyl. Bylo pět odpoledne a nikde nikdo.

Prostup

Prostupů máte na výběr skrz více zajištěných tras. Ze začátku doporučuji spíše jít lehčí variantu feraty na levé staně. Těžší varianty jsou na pravé straně.

Zajištěné cesty na lévé straně

(Richtovka, Spirála, Cesta přátelství)

Jejich obtížnost je maximálně C. Osobně doporučuji brát tohle hodnocení s rezervou, a to zejména u začátečníků. Chvílemi se opravu musí přemýšlet kudy kam. Ostřílení feraťáci tyhle trasy spíše proletí. Jen u finálního komínku si dejte pozor pokud máte třeba baťoh na zádech. Komín je docela úzký, tak pozor na to. Osobně si nejsem jistý, jestli začátečníci se zde nebudou muset opřít o stěnu aby si usnadnili výstup. Zde přikádám link na mapku, kde jsou detailně popsány jednotlivé obtížnosti (http://www.summittravel.cz/cesty-popisy-obtiznosti/). Pro jistotu přikládám i printscreen této mapky nebo se mi párkrát stalo, že odkaz nefungoval. Mimo jiné na linku máte i vysvěleny jednotlivé klasifikace obtížností.

via ferata slany

Zajištěné cesty na pravé straně

(Enšpígl, Slánská promenáda)

Tyhle trasy doporučuji zejména zkušenějším lezcům. Zejména Slánskou promenádu, který je charakterizována obtížností D/E. Za mě jsem si jistý, že jsem dobře fyzicky vybavený, ale tyhle trasy mi daly trochu zabrat. Dokonce jsem se spotil 🙂 Bohužel jsem s sebou neměl odsedku, tak jsem trasy musel dát na tzv. jeden zátah. Nevím proč, ale skála trochu klouzala, ikdyž nebylo po dešti. V takových úsecích jsem musel vyvinout větší sílu do rokou. 

Sestup

Jakmile budete na vrcholu, tak doporučuji si užít výhled. Zejména v obodbí jara a podzimu, to mi pohled příjde na barevné okolí doslouva úchvatný. Jinak sestupová cesta je jen jedna. Jednoduše jdětě podél vrcholu doleva a srázem dolů. Cesta se dá i skrátit, ale doporučuji jít po vyšlapané trase.

Největší atrakce

Osobně mám rád mosty na feratách, tady ve Slaném jsou rovnou dva. Summit bridge a Karls Bridge. Na oba mosty se dostanete jak z levé, tak i z pravé feraty.

Závěrem Via ferata Slaný

Jsem rád, že poblíž Prahy je taková stěna, která nám dovoluje trochu potrénovat. Za mě ferata je dobrou přípravou na rakouské hory. Zejména cesty, které jsou na pravé straně feraty vám nic zadarmo nedají. Opravdu je zapotřebí vyvinout trochu sil pro zdolání. Abych zhodnotil Slánskou horu trochu objektivně, tak si vystačím s pár slovy: skvělá ferata, která prověří jak lezce začátečníky, tak i zkušené. 

ferata slánská hora
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial