Svatý Jan pod Skalou

Published by administrator on

Původně nebylo v plánu psát článek k tomuto výletu, ale hned od začátku návštěvy Statého Jana pod Skalou mě natolik ohromila, že jsem se rozhodl článek napsat.

O víkendu po obědě jsme netušili co budeme dělat. Chtěli jsme na nějakou vyhlídku a západ slunce. Jenže kolem Prahy máme většinu míst prolezlých a delší výlet neměl cenu, jelikož v listopadu už zapadá slunce opravdu brzy. Při pohledu do map jsme si řekli, že bychom mohli vyrazit směr Lom Homolák. Při detailním pohledu na mapu jsem zjistil, že kousek od Homoláku je vyhlídka, kde nejvyšším bodem je kříž. Vyhlídku jsme ani moc negooglili, prostě jen naslepo jeli za svým cílem s tím, že to na místě najdeme.

Jede se z Prahy

Cesta z Prahy zabrala něco kolem půl hodiny. Výhodou zhlediska dopravy bylo, že jsme jeli na vyhlídku o víkendu. Nevýhodou bylo, že jsme očekávali hodně lidí. Podle map jsme vůbec nevěděli kde zaparkujeme, ale zadali jsme do navigace místo, které je nejblíže než začne pěší trasa.  Později se ukázalo, že místo je situované na druhé straně než je vychol vyhlídky s křížem. GPS bod, kde jsme zaparkovali je uvedený na tomhle odkazu: https://mapy.cz/s/3dAp2

Směr vyhlídka

Od místa, kde jsme parkovali jsme šli k nejbližší ceduli, která navigovala směr Svatý Jan pod Skalou. Turistická cedule (Dub Na Herinkách 406m.) ukazovala vzdálenost 1,5 km. Cesta na vyhlídkové místo vedla lesem, turistů jsme moc nepotkali, pouze jednoho místního. Jinak co se týče cesty, tak ta je přístupná i pro rodiny s dětmi. Nic těžkého, pouze nedoporučuji kočárek, jelikož se jde převážně lesem po vyšlapané cestě, ale není to rovný terén. Trasu od Dubu na Herinkách jsme zdolali za pár minut. Pokud by jste měli zájem o mapu jak se na vyhlídku dostat od parkovacího místa, tak přikládám: https://mapy.cz/s/3dAwA
Svatý Jan pod Skalou vyhlídka

Jsme nahoře

Čím více jsme se blížili k vrcholu, tak tím více jsme byli plní očekávání jaká to bude vyhlídka. Jakmile jsme vystoupili na horizont, tak přes údolí jsme viděli vyhlídku, kterou jsme původně chtěli navštívit. Abych příznal, tak všechno špatné bylo pro něco dobré a ani jsme toho nelitovali. Na vyhlídce kam jsme původně chtěli jít (u kříže) bylo neskuteně moc lidí a na naší protilehlé vyhlídce téměř nikdo nebyl, přišla jen jedna rodinu za celou dobu co jsme strávili na vyhlídce. Dokonce jsme usoudili, že ta naše vyhlídka je z hlediska výhledů lepší a pro focení na nás nešlo tolik ostrých slunečních paprsků. Za to jsme bohužel z vyhlídky neviděli západ slunce, na ten jsme museli přejít na jiné místo.
vyhlídka Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou 

Suma sumárum podle mého názoru se jedná o jedno z nejhezčích míst středních Čech. Výhled z vrchu do údolí na kostel je krásný. Mimo jiné výhledy na okolní skály mají také své kouzlo, chvílemi nám ani nepřišlo, že jsme poblíž Prahy. Okolí je rovněž výborné pro další pěší túry, panoramata uspokojí nejen oko víkendového turisty. Za mě do budoucna tohle místo a jeho okolí určitě znovu navštívím a více prozkoumáme. Osobně tady vidím velký poteciál krásných míst.
Lapač snů Svatý Jan pod Skalou
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial