Pig Beach Bahamy

Published by administrator on

Bahamský ostrov Exuma je u široké veřejností známý tím, že na plážích volně žijí prasata. Dříve než jsem zavítal na Bahamy, tak jsem si to taky myslel. Jenže ono žádná prasata přímo na Exumě nežijí. Ti mají svůj ostrov, kde krom prasat nikdo není a turisté se k nim dostanou pouze lodí. Když jsem pátral po příčině, proč  je tenhle ostrov známý tím, že zde žijí prasata na plážích, tak jsem našel tyhle informace v turistických průvodcích a cestopisech. Mimo jiné i docela hodně příspěvků na Instagramu s prasaty je označováno právě z ostrova Exuma.

Vzhledem k tomu, že na Pig beach se dostanete pouze lodí, tak v článku budu psát i ostatních aktivitách, které jsme v rámci výletu lodi za prasaty zažili. Těšit se můžete na zážitky typu z potápění v jeskyni nebo na plavání se žraloky.

Pig Beach (Big Major Cay)

Před tím než se rozhodnete na ostrov zavítat (v našem případě z ostrova Exuma), doporučuji si velmi pečlivě vybrat toho, kdo vás na ostrov přiveze. Ono existuje celá řada způsobů jak se na Pig Beach dostat, ale ne všechny jsou úplně výhodné. Tady v článku budu popisovat možnosti jak se k prasatům dostanete z ostrova Exuma. Ono nejčastěji cestovatelé vyrážejí lodí z „hlavního“ ostrova Nassau. Tady doporučuji si přečíst jiný cestopis a nebo se z Nassau dopravit letadlem na Exumu, kde let trvá 45minut a pak dále lodí. Za mě pokud bych cestoval z Nassau, tak určitě letím na Exumu než bych se přímo plavil lodí z Nassau na Pig beach.

Doprava domluvenou lodí

Jestliže nemáte rádi organizované výlety a rovněž nechcete platit za privátní agenturní loď (2000$-3000$), tak doporučuji si na Exumě v přístavu v George Townu domluvit odvoz nějakou kocábkou. Osobně jsem vypozoroval, že někteří místní „kapitání“ na tohle čekají. My jsme tuhle možnost nevyužili nebo jsme chtěli navštívit i ostatní zajímavá místa. Kdybych pro příště jel na Pig beach, tak si s někým v přístavu domluvím ať nás tam hodí lodí a bylo by to rozhodně levnější. V minulosti jsem to takhle udělal třeba na Maledivách, kde výlet pro nás dva přes agenturu by stál 500$.  Naštěstí jsem v přístavu poprosili místní a ti nás na „výlet“ hodili za zlomek ceny (100$). Ostatně je na každém jaké má člověk priority.

Coastline Adventures

Z hromady agentur působících na Exumě jsme dostali nejlepší reference na Coastline Adventures (https://coastlineadventuresexuma.com/). Vzhledem k ceně a porovnání s ostatníma byla Coastline Adventures jasná volba. Možná se ptáte co tato agentura nabízí oproti ostatním? Rád to shrnu do pár bodů

  • na ostrově Exuma vás vyzvednou a přivezou na hotel (odpadá možnost cestování k přístavu)
  • tour přes tuto agenturu je celodenní a navštívíte krom Pig Beach: ostrov leguánů, potápíte se v jeskyni, šnorchlováni, návštěva starfish bay, plavání se žraloky, atd.. prostě nejedete jenom k prasatům
  • celý den máte k dispozici pití (alko, nealko) bez příplatku. Vše je již v ceně
  • cenově konkurence za ten samý balíček požaduje zhruba o 70-150$ více (nás cenově celodenní trip vyšel na 224$)
  • půjčení šnorchlů a ostatního vybavení, nic na výlet krom fotáku a dobré nálady nebudete potřebovat (teda krom 10$, které musí každý návštěvník platit u žraloků)

Když už píšu o agenturách pořádající výlety, tak nesmím zapomenout na „best practise“. Nikdy si nedávejte výlet na poslední den svého pobytu na Bahamách nebo kdekoliv jinde. Téměř všechny agentury mají v podmínkách, že mají právo na zrušení celého výletu v případě, když nebude naplněna celá kapacita.

Rovněž doporučuji z vlastní zkušenosti neplatit předem a platit pouze hotově. Docela dost Američanů se divilo, že za platbu kartou při nástupu do lodi se účtuje speciální poplatek.

Hurá na Pig Beach

Ráno v 8:30 jsme vyráželi z cípu (https://mapy.cz/s/deketadunu) ostrova Exuma směr Pig Beach. Ihned po nástupu do lodi, kde bylo dalších zhruba 15-20 lidí jsme byli seznámeni s bezpečností a organizací celého výletu. Jak jsem si všiml, tak většina to moc nevnímala, spíše se bavili lidé jednotlivě mezi sebou. Pozornost výletníků jsem spatřil až paní, slečna organizátorka řekla, ať ji oslovujeme BAHAMA MAMA. Nevím proč, ale od tohoto okamžiku se účastníci začali bavit každý s každým. V ten moment BAHAMA MAMA nám ukázala kam si máme chodit pro míchané drinky, piva a nealko. Zábava od tohoto okamžiku byla dosti výživná. My jako jediní Evropané jsme docela koukali. Ostatní pasažéři byli Američané. Ti během jedné hodiny se dokázali docela rychle odrovnat alkem. K této disciplíně jsme se taky přidali a můžu říci, že chvílema sem se bavil na výbornou.

Ono zřejmě jak jsem pochopil, tak takovéto orgie nejsou na lodi výjimkou. Děje se to při každém výletu. První zastávka lodi byla na potápění někde v oceánu. Z celé výpravy se potápěli jeden, dva lidé, zbytek kalil. Druhá zastávka byla trošku víc akčnější. Potápěli a plavání s želvami. Tam už většina účastníků výletu se „aktivovala“.

Konečně čuníci

Po plavání s želvami nám BAHAMA MAMA oznámila, že pokračujeme dále směr Pig beach (https://mapy.cz/s/gedevuzoko). Radost ostatních nebyla ničím maskována. Radostné výkřiky a spokojené pohledy nebyly výjimkou. Jakmile jsme přijížděli k ostrovu, tak již z dálky byla vidět tyrkysově průhledná voda a v ní několik čuníků. Čím blíže jsme byli břehu, tak tím více k nám šli (plavali) čuníci naproti. Z lodi jsme vystupovali jeden po druhém a zájem o čuníky byl opravdu veliký. Osobně jsem byl v klidu nebo i ze vzdálenosti pár metrů od čuníků to byl hezký pohled. Prostě není jak čuníkům na Bahamách. Zážitek bylo i kochat se tím jak to mají všechno na ostrově přizpůsobené, přístřešky, palmy a všechno kolem bylo dokonale vybudované.

pig_beach

Co se týče informací ohledně toho jak se čuníci na ostrov dostali, tak tady spíše panuje více legend. Jedna legenda vypráví, že je tady záměrně nechali námořníci aby se pro ně mohli vrátit. Druhá legenda zas vypráví, že se sem prasata dostala z potopené lodi. Ať je to jak chce, tak za mě čuníci k Bahamám patří.

pig_exuma

Časově jsme se u čuníků zdržely něco k hodině a za mě to dostatečně stačilo. Po nakrmení čuníku jsme se odebrali na loď kde nám bylo doporučena si desinfekcí opláchnout ruce.

pig_bay_exuma

James Bond „Thunder Ball“ Grotto

Další zastávkou byla jeskyně, kde se natáčely scénky z 007 bondovky. Žádné značení, nic co by ukazovalo kde se jaké scénky točili. Víceméně nám průvodci tohle říkali.

james_bond_exuma Popravdě musím říci, že nemyslel jsem si, že by mě bavilo šnorchlováni/potápění v jeskyni. Ale tohle šnorchlováni bylo jiné. Úžasné scenérie, které byly doslova dechberoucí. Do toho křišťálová voda přes kterou šlo vidět několik metrů až na dno. Opravdu super.

exuma_snorcheling

Žraloci na Compass Cay

Po příjezdu na Compass Cay (https://mapy.cz/s/kotudesuna) jsme byli zkasírování o 10$. Na tomhle místě platí každý bez ohledu na to s jakou agenturou přijel. Před vstupem ke žralokům jsme byli poučení jak se máme chovat a co je vhodné a co nikoli.

Rozhodně nám bylo doporučeno nedělat prudké pohyby a pokud chcete ležet se žralokama na hladině, tak mít sevřené dlaně. Pár lidí zřejmě nerozumělo nebo neposlouchali výklad a i přes zákaz použití fotoaparátů si jej ke žralokům vzalo.

Compass CayTo jakmile personál spatřil, tak ihned to šel řešit. Nevím význam, ale nějak na to byli citlivý. S Goprem a s mobilem se za žralokama mohlo. Pokud vás zajímá dron, tak ten je tady rovněž zakázaný.

sharks_cay_exuma

Ostatní zajímavosti

Vzledem k délce výletu bych asi tady napsal několik odstavců. Co mě osobně zaujalo bylo, že agentura s náma objela i soukromé ostrovy známých osobností. Nejvíce mě fascinoval jeden z ostrovů Davida Cooperfielda (mimochodem jich má přes 10).Neskutečné stavení na ostrově daleko od civilizace. Opravdu něco úžasného. Na chvíli jsme tady přistavili a kochali se. Při další objížďkách po soukromých ostrovech (např. Nicolase Cage ostrov) nebylo výjimkou vlastní heliport, skútry a loďky kolem ostrova, místo pro ostřelovače, apod.). Abych nezapomněl, tak na ostrově Nicloase Cage jsme zastavili na delší dobu.

nicolas_cage_bahamasTady v části jeho ostrova bylo docela dost leguánu se kterými jsme si tam hráli.

nicolas_cage_beachDalšími zastávkami byl sand bar (mimochodem ten na Exumě jsem popisoval v tomhle článku: https://www.wearefit.cz/bahamske-plaze/). Na sandbaru se většina osazenstva z lodě vyvalila do průzračné vody a popíjela drinky.

Co závěrem

Před tím než jsme se vydali na tento výlet, tak jsme četli příspěvky českých rádoby instagrammerů, který psali něco ve smyslu, že konečně na Pig islandu objevili ty pohádkové Bahamy. Bohužel, když někdo je na Bahamách pouze v Nassau, tak se není čemu divit. Nás Nassau úplně neoslovilo a byli jsme rádi, že jsme tam byli pouze chvilku. Pokud jste na Exumě, Long islandu apod, tak vás to úplně nevyvede z míry. Ráj pro vás bude standardem. Za mě Pig beach, Compass Cay…rájem určitě je, ale ne takový že by byl diametrálně odlišný od Exumy. V budoucnu kdybych měl jet znovu na takový výlet, tak těžko říct. Mně osobně jednou to stačilo. Přítelkyně je třeba opačného názoru a jela by znovu. Vzhledem k tomu, že čuníci a ostatní zajímavosti k Bahamám patří, tak rozhodně doporučuji absolvovat takový výlet.

 

 

 

Categories: Svět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial