Obří skály

Published by administrator on

v rámci našeho výletu do Jeseník jsme chtěli zažít skalnaté vyhlídky, jako jsou k vidění například na instagramové stránce @fotimejeseniky. Bohužel zrovna u fotografií, které se nám líbily, nebyl popis přesné lokace. Trošku jsme prouzkoumali fotografie, které nás zaujaly, a naštěstí u jedné byl hastag #obriskaly.:-)  Pak už nebylo složité najít polohu, kde se tento skalní masiv nachází.

Cesta směr parkoviště Ramzová

Detailní itinerář cesty k Obřím skalám jsme neměli nikterak zpracovaný. Jednoduše jsme jen věděli, že ráno vstaneme a jedeme směr Obří skály. Cestu po silnici nebudu moc rozepisovat, neboť každý může jet z jiného směru, stačí si pouze určit jako cíl Ramzová u skiareálu, což je očáteční bod, odkud se dá jít/jet lanovkou k Obřím skalám. Při sjezdu ze silnice uvidíte jako první velké placené parkoviště, nicméně nenechte se zmást a jeďte výše k lanovce a tam je velká parkovací plocha zdarma. Na mapce jsem zvýraznil červenou barvou „placené“ spodní parkoviště a zelenou barvou je zvýrazněno parkoviště, které je zdarma. My jsme byli na místě v neděli a příliš aut tam nebylo, tak je velká pravděpodobnost, že místo najdete.
ramzova parkoviste mapa

Jedeme na Šerák 

Vzhledem k tomu, že jsme neměli čas na celodenní výšlap, tak jsme se rozholdi, že část cesty pojedeme lanovkou. Mimo jiné jsme se chtěli jít i pokochat výhledy na Šerák. V době, kdy jsme byli na výletu v Jeseníkách (začátek září), lanovka jezdila až od 10:00. Tudíž dřívější možnost je jedině vydat se po svých. Před spuštěním lanovky se tvořili u vstupného a turniketů fronty, nicméně zhruba za půl hodiny jsme natupovali. Podle mého názoru je lepší počkat 10-20 minut než fronta poleví. Cena za lanovku až na Šerák byla 170 Kč s tím, že se přestupuje v půlce na dvojsedačkovou lanovku, která jede přes Mračnou horu (Černava lanovka). Po cestě lanovkou jsme měli štěstí, že nebyla ranní mlha a bylo úplně jasno. Po vystoupení z lanovky jsme se vydali přímo na vyhlídkové místo Šerák, které je v nadmořské výšce 1351 m. U tohoto místa je i horská chata (Chata Jiřího na Šeráku) s restaurací, kde není problém se něčím dobrým posilnit. Ze Šeráků je nádherný výhled do okolí a v horizontu je krásně vidět Praděd. Vyplatí se i kouknout do dalekohledu, který tam je za 20 Kč/2min.

Směr Obří skály

Jakmile jsme vyrazili od chaty Jiřího na Šeráku přišlo mi, že jde s námi míň a míň lidí. Už od chaty bylo zřejmé, že většina jde jiným směrem, nebo jedou zpět dolů lanovkou. Od chaty jsme šli po modré (mapku sdílím zde: https://mapy.cz/s/34sJL). Terén dolů ke skalám nebyl nebezpečný ani náročný. Jde se víceméně po pěšince, kde jsou místy kameny a kořeny, které maximálně mohou trochu klouzat po dešti.
Zhruba po dvaceti minutách pomalé chůze od chaty jsme došli ke skalám. Je pravda, že hned na začátku u cesty bylo nejvíce lidí (do desíti), nicméně téměř nikdo nešel dále na skály. Většina turistů se od cesty vyfotili, posvačili a šli po modré hned dál, nebo se vrátili nahoru k lanovce.
obri skaly parkoviste
My jsme této příležitosti využili a řádně jsme skály prozkoumali. Popravdě jsme vylezli na skoro každý zajímavý kámen, který byl dostupný. Skalních útvarů je hned několik vedle sebe, tvoří takovou skalnatou stěnu, která nabízí nádherné výhledy do okolí. Čím více půjdete jižněji, tak tím lepší výhledy vám skály nabídnou. I přesto, že byla neděle, tak nikde nikdo nebyl a my jsme na skálách strávili cca tři hodiny kocháním se krásnou krajinou, focením a relaxováním. Za ty tři hodiny jsme potkali pouze dvě skupinky, které pouze prošli. My jsme se nebáli a na skály jsme i vylezli. Žádné lezecké vybavení nebylo potřebné, jen trocha opatrnosti byla na místě. Pokud jste milovníci romantických západů slunce, tak doporučuji jít co na nejjižnější místo skal a zažijete opravdu nádherný západ.
obri skaly vyhlidka

Cesta zpět

Jak je možné z výše uvedené mapky vidět, tak jsme se nevraceli k lanovce, ale z kopce jsme seběhli dolů k parkovišti. Jelikož jsme se nevrátili nahoru na turistickou značenou cestu a řekli si, že když půjdeme od skal tím směrem musíme na ní zákonitě narazit. 🙂 Tak jsme se brodili celkem hustým lesem od skal směr turistická modrá cesta, ale po chvilce jsme na trasu opravdu narazili. Na mapce záměrně nechávám vyznačenou bezpečnější trasu, kde se ovšem musíte od skal (značka skal mezi body 3 a 4) vrátit a navázat na modrou. Jelikož jsme se vraceli zpět k lanovce na parkoviště, bylo nutné v bodě 4 sejít z modré na zelenou. Celková délka cesty od skal na parkoviště byla necelá hodina svižným krokem. Cesta se dá zkrátit přes potok mezi body 4 a 5, nicméně vřele nedoporučuji. My jsme si cestu takhle zkrátili a i když bylo sucho, cestička je blátem, bahnem a potokem a celkem to klouže. Dokonce dvě turistky, které šly za námi, to vzdaly a šly raději dál po vyznačené cestě, jelikož jim to příliš klouzalo.
Závěrem si dovolím říci, že nás výlet na Obří kameny v Jeseníkách doslova uchvátil. Nikde nebylo moc lidí a krajina je zde opravdu nádherná. Určitě do budoucna do Jeseníků zavítáme znovu!
Categories: Česko

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial