Mooserboden

Published by administrator on

Při naší návštěvě Zell am See jsme nemohli vynechat návštěvu přehradních nádrží Mooserboden a Wasserfallboden. Přehrady se nachází zhruba ve výšce 2035 metrů nad mořem a musím říci, že na návštěvu těchto dvou skvostů jsme se skutečně těšili. Obě nádrže vysoko nad údolím Kaprunu nám připomínaly fjordy, které jsou obklopovány nádhernými vrcholy tříticícových hor.

Kde se tyto krásy nachází?

Jak už bylo zmíněno, tak přehrady se nachází poblíž Kaprunu. Abych zde nepopisoval obecně známé charakteristiky této oblasti, tak raději napíšu jak se k přehradám dostanete. My jsme jeli autem a cílovým bodem pro nás byl Kesselfall Alpenhaus. Tenhle bod jsme zadali do navigace. Po příjezdu uvidíte, že vás směrovky navedou do patrových garáží Kaprun Hochgebirgsstauseen (https://mapy.cz/s/ponomopohu). Při vjezdu doporučuji vyjet co nejvýše, ideálně do devátého patra. Za nás ideální nebo ke kase to máte blízko a nemusíte jít všech devět pater a další výhodou je, že nemusíte mít auto ve nejvyšším patře na slunci. Jinak co se týče ceny, tak parkování je zdarma.  Poté co zaparkujete, tak asi po dvou minutách chůze směr hotel Keselfall se dostanete až ke kase. Pokud máte slevovou kartu (Zell am See-Kaprun Card), tak nemusíte jít ke kase a cestu máte zdarma. Pokud vás zajímá jak kartu získat, tak docela dost hotelů ji nabízí zdarma k pobytu. Co se týče ceny, tak ta je 23€ za dospělého člověka, děti za 13€ a rodinný vstup se pohybuje od 60€ do 75€.

Vyrážíme k nádržím

Od kasy odjíždí autobusy každou půlhodinku. První bus jede nahoru v 8:10. My jsme jeli až busem v 9:00, kde moc turistů s námi necestovalo. Bohužel cesta k nádržím není jen o cestě autobusem, ale je to kombinace autobusu-výtahové nákladní plošiny-autobusu. Celá cesta trvá zhruba 40 minut. Už výhledy z autobusu a plošiny nás docela bavily. Cesta autobusy vede serpentýnami a tunely. Co se týče jízdy nákladní plošinou (cca 400m), tak bezpochyby je to velký zážitek i zhlediska toho, že pojedete největším šikmým výtahem v Evropě.

Jestliže využitejete tento pohodlný způsob dopravy, tak bohužel se připravíte o velký zážitek z pěšího výstupu. My vzhledem k tomu, že už jsme měli v rámci našeho tripu pár výšlapů za sebou, tak jsme se raději nechali odvéct kyvadlovou dopravou. Při pohledu do mapy vede turistická cesta k nádržím mimo tunely, kde je průchod samozřejmě zakázán.

Mooserboden

Hurá, jsme u Mooserboden

Po pohodlné jízdě jsme přijeli ke konečné stanici. Už po cestě se nám otevřel výhled na údolí a přehradu Wasserfallboden. Opravdu nádherný výhled.

Ovšem po vystoupení co jsme viděli přehradu Mooserboden jsme si řekli, že tuto oblast musíme řádně prozkomat. U místního putiku již bylo několik turistů, ti podle toho co jsme viděli, tak chodili pouze po rovince kolem “přední” části přehrady.

Tohle byl implus pro nás, že takhle nic zajímavého neuvidíme, tak jsme šli raději trochu do kopce. Čím výše jsme stoupali, tak tím jsme měli lepší výhled na Mooserboden. Pokud se podíváte do mapy, tak jsme šli po červené stezce, která je pod skálou Klockerinriedel. Cestou jsme šli něco přes hodinu a pak jsme si dali pro nás na tom nejlepšém výhledu svačinu a udělali pár fotek.

nadrz Mooserboden

Poté jsme to raději otočili nebo před námi byla ještě cestě zpět do ČR. Po příchodu směr příjezdy/odjezdy autobusů se kolem jezera hnaly davy turistů. Teď jsme si řekli, že jsme rádi, že jsme vyjeli dříve.

Tradáá dolů

Cesta dolů nebyla ničím zajímavá, prostě obyčená cesta kyvadlovkou 🙂 Možná co se týče posledního odjezdu autobusu, tak ten jede mezi 16:45 a 17:00. Osobně se těším na příští návštěvu, kde rozhodně zkusím i feratu MOBO107, která vede prstencem přehrady Mooserboden.

Wasserfallboden

Přístupnost

Chvílemi se nám zdálo, že nejsme v horách ve výšce 2000 mnm. Vzhledem k tomu, že se dá k přehradám dostat víceméně kyvadlovkou, tak většina turistů, zde byla docela “voháklá”. Vůbec jsme si nic z toho nedělali nebo jsme šli i na hiking. Prostě klasika batůžkáři. Co jsme si všimli, tak u přehrad byly jak rodiny s dětma (i s kočárky) a tak i postarší lidé.

Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial