Mahdlgupf a Dachsteinblick

Published by administrator on

V rámci našeho putování v oblasti Solných Komor jsme nemohli vynechat tenhle poměrně náročný trek. Původně jsme měli v plánu si lehce vyjít pouze na Mahdlgupf, ale překvapila nás jednoduchost a rychlost cesty. Rozhodli jsme poměrně rychle náš trek prodloužit na Dachsteinblick. Rozhodnutí to bylo správné a konečně jsme večer cítili únavu.

Cesta k vrcholu

Nejdříve než jsme vyšli jsme docela dlouho hledali parkovací místo. Vzhledem k tomu, že v této oblasti jsem byl před dvouma roky, tak jsem měl vychytané parkovací místa jak placená, tak místa, která jsou zdarma. Bohužel se něco změnilo a nyní na místech jsou cedule, že místa jsou soukromá a patří k hotelu. Nezbývalo nám nic jiného než hledat nějaké jiné místo. Bohužel většina patří k nějakému hotelu. Nakonec jsme zaparkovali tady.

Po chvilce příprav jsme se sebrali a začali jsme výšlap. Bylo ráno kolem deváte a ve stínu byla docela zima. Necelý osm stupňů. Naštěstí po vstupu do lesa jsme šli hned kopcem, takže jsme se rychle zahřáli. Podle cedulí jsme šli trasou č. 820 směr buď Mahdlgupf nebo Dachsteinblick. Cedule na Dachsteinblick ukazovala od začátku 3 hodiny času.

Tady co se týče směru, tak malé upozornění. Cesta se dá jít i z opačné strany přes Steinbach. My jsme se touhle cestou vracely. Zpočátku sme se ve stoupání zahřáli, ale pak začalo prát sluníčko a bylo docela vedro. Doporučuji na podobný výšlap si vzít více pití. Po cestě na vrchol jsme neviděli žádnou studánku. Jinak co se týče cesty, tak níže přidávám plán cesty a zároveň sem vkládám mapu s gps body podle které se dá jít.

Mahdlupf

Po cestě na Mahdlupf doporučuji se zastavit na vyhlídky, které jsou označeny v mapce. Určitě za zastavení stojí Kleiner Schoberstein a Grosser Schoberstein. Z vyhlídky uvidite krásný výhled na jezero Attersee. Každopádně u vyhlídky je i dřevěné posezení. Jakmile se pokocháte perfektními výlezy, tak nezapomeňte odbočit doprava směr vrchol Mahdlgupf.

Asi po hodině a půl od začátku treku jsme přišli k prvnímu vrcholu naší cesty. Mahdlgupf. Již z dřívejších zkušeností z ferat jsem zde očekával docela dost lidí. Nespletl jsem se, na vrcholu bylo asi dvacet lidí. To mi přišlo docela hodně. Na přímém slunci jsme si dali malou sváču a vzhledem k tomu, že jsme nebyli unavení, tak jsme se rozhodli pokračovat dál na Dachsteinblick.

Mahdlgupf a Dachsteinblick

Dachsteinblick

Vzdálenost od vrcholu Magdlfupf na Dachsteinblick podle turistických značek je hodinu. My jsme bohužel tuhle cestu šli asi o půl hodinu více nebo po cestě jsme se vyhýbali napadaným stromům.

Dachsteinblick cesta

Navíc jsme chtěli nafotit i nějaké výhledy. Čas nás nikam netlačil, takže jsme měli pohodu po všech směrech. Zhruba 5-10 minut před vrcholem doporučuji se jít podívat na cíp hory odkud je lepší výhled na Attersee a přilehlé obce než z vrcholu. Cíp poznáte tak, že je jako jediné místo u vrcholu travnaté, zbytek povrchu je kamenitý. Při cestě ke kříži, se vám pěkně bude na oboou stranách hory otevírat perfektní výhled na údolí. Jakmile jsme dorazili ke kříži, tak nás překvapil pohled na levou část hory, která byla totálně pod sněhem a pravou část hory, která byla totálně vyprahlá.

Dachsteinblick vrchol

Vychutnávání výhledů, fotky, sváča se nám docela na vrcholu protáhla. U kříže jsme strávili zhruba hodinu. Za tu dobu jsme potkali pouze dva turisty. V momentě, kdy jsme opouštěli vrchol, tak jsme potkali ještě nějaký pár. Za mě vrchol je docela klidné místo. Když srovnám vrchol Mahdlgupf a Daschteinblick, tak musím říci, že Daschteinblick vzhledem k tomu jak je náročnější, tak je i klidnější a bez lidí.

Dachsteinblick cesta

Sestup

Sestup z vrcholu Dachsteinblick byl opravdu výživný. Trasu jsme zvolili po černé stezce směr Weißenbach (číslo 821). Trasu jsme si možná užili víc než výstup. Cesta, kdy jste po kolena ve sněhu v kraťasech v kombinaci se skalnatým terénem nás bavila. Místy nás překvapily polámané stromy od lavin, nic hrozného co bysme nedali. Čas sestupu měl trvat něco málo přes dvě hodiny.

Mahdlgupf

Nám se o pár minut protáhl nebo jsme se ještě po cestě koulovali a dělali kraviny. Po ceště zpět doporučuji se zastavit u této vyhlídky. Jinak od vyhlídky už nás terén nepřekvapil. Možná za zmínku stojí pár úseků, kde se musíte přidržet lana a nebo musíte čás skály sejít po žebříku. Prostě takový úsek, který se na feratách označuje obtížností A.

Dachsteinblick doporučuji

Tento výšlap doporučuji všem turistům, kteří si chtějí vysokohorskou turistiku užít se vším všudy. První část na Mahdlgupf se dá zkátit přes feratu. My jsme tentokrát chtěli jít jen VHT nebo feratu již máme několikrát absolvovanou. Pokud nejdete feratu, tak není potřeba si brát helmu. Místo toho doporučuji si vzít více pití. Po cestě jsme nenarazili na žádnou studánku a ani na žádnou horskou chatu. Možná ještě doporučím si vzít opalovací krém, když by svítilo sluníčko. Jestliže zvažujete návštevu přes Velikonoce jako my, tak pozor na sníh.

Dachteinblick sestup
Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial