Königssee

Published by administrator on

Už delší dobu jsem narážel na Instagramu na fotky lidí ležících, stojících a já nevím co dalšího pod vodopádem s překrásným jezerem Königssee před nimi. Řekl jsem si, že by nebylo špatné tak populární záležitost vyzkoušet, a proto jsme tam koncem letních prázdnin 2018 vyrazili.

Při plánování výletu bylo důležité správné načasování, a to zejména kvůli počasí. To znamenalo, že se naše cesta dvakrát posunula na jiný termín.  Podmínkou bylo minimálně 25 stupňů a bez deště. Vzhledem k tomu, že jezero Königssee bylo první zastávkou našeho EUROTRIPU,(Německo-Rakousko-Itálie), bylo jednoduché se přizpůsobit.

Na cestě

Jezero se nachází v jihovýchodním Bavorsku u hranic Rakouska s Německem. Proto si na cestu nezapomeňte koupit Rakouskou dálniční známku (pokud vás navigace povede přes Rakousko). Samotná cesta z Prahy trvá odhadem 4-5 hodin. Vzhledem k tomu, že jsme měli výlet naplánovaný ještě do dalších evropských zemí, jsem vyjeli již v sobotu odpoledne z Prahy s tím, že přespíme u rodiny v jižních Čechách, odkud bylo v plánu v neděli ráno vyrazit co nejdříve směr Schönau am Königssee. Na doporučení německého blogera jsme totiž chtěli stihnout návštěvu co nejdříve během dopoledne.

Parkoviště

K parkovišti (mapu přikládám zde: https://mapy.cz/s/2Zd48) jsme dojeli bez sebemenších potíží a tím, že jsme přijeli na parkoviště před devátou hodinou ráno, jsme se vešli. Již takto ráno bylo parkoviště vcelku zaplněné, nicméně nemusíte mít strach, kapacita je několik set míst. Velká část parkoviště je na louce, kde můžete najít i vhodná místa ve stínu, což je hlavně v horkých dnech příjemné. Cena parkovného byla 2 eura za hodinu, 4 eura za tři hodiny, nebo 5 euro na celý den. My jsme si koupili parkovné na celý den, jelikož jsme v okolí měli naplánovaných více dobrodružství.

KONIGSEE PARKOVIŠTĚ

Cesta k jezírku a vodopádu

Mapku, která vás dovede až k slibovanému cíli, sdílím zde: https://mapy.cz/s/2ZdfZ (trasa trvá přibližně 1,5 hod, ale my jsme to rychlejším tempem zvládli zhruba za hodinu.)

Pokud půjdete rovnou od parkoviště, tak doporučuji jít tam, kam míří co nejméně lidí. Jedná se o populární turistickou oblast, tudíž všichni míří směr jezero vedle parkoviště, kde se nachází i několik obchodů a občerstvení. K jezírku se jde nahoru do kopce, víceméně půjdete lesem podél vrchní části jezera. Jediné, kde se potenciálně můžete ztratit, je u odbočky ke spodní části vodopádu Königsbachfall, tam ale míří více turistů, tudíž tam nepůjdete. Jedná se o křižovatku, na které se dáte doleva, kde se zhorší terén (vyšlapaná lesní cesta). Cestou narazíte na dvě krásné vyhlídky, u kterých stojí za to se zastavit a vychutnat si výhledy. Samotná cesta k jezírku není příliš náročná a měl by ji zvládnout každý. Nicméně se jde převážně do kopce lesem, místy je nutné přejít nějaký kmen stromu nebo jít po úzké cestičce, proto bych trasu nedoporučil s kočárem či na kole.

Jezírko  

Při příchodu k jezírku jsme byli nemile překvapení. Místo v lese, kde jsme očekávali minimum lidí, se proměnilo v místo, kde bylo zhruba šedesát lidí. Na fotku v jezírku se čekala fronta. Časově to ale nebylo nic dramatického, jelikož návštěvníci příliš dlouho nevydrželi studenou vodu v jezírku a někteří se do něj ani neodvážili vlézt. Přístup k jezírku není tak snadný, musíte se sklouznout a ven se vyšplhat po kamenech. Nicméně se toho nelekejte, dá se to v pohodě zvládnout. A vodu jsme si užili i přesto, že je opravdu studená; ani nám to moc nevadilo – za prvé to bylo příjemné ochlazení po výstupu a za druhé přeci nejsme z cukru.:-)

KONIGSEE VODOPÁD

Vodopád

Asi dvacet metrů nad jezírkem je vodopád, který doporučuji také navštívit. Výhodou bylo, že všichni byli dole u jezírka a málokdo šel pod vodopád, asi proto, že není tolik propagován na Instagramu. Za nás určitě lepší zážitek než jezírko, kdo by se nechtěl vykoupat ve vodopádu? Přístup je jistě mnohem pohodlnější než do jezírka a vlezou tam i ti, kteří se do jezírka neodváží.

KONIGSEE VODOPÁD

Königssee a dojmy 

Nebýt tolika lidí, tak jezírko i vodopády hodnotím na výbornou. Bohužel z krásného tichého místa se pomalu ale jistě stává atrakce. Osobně si myslím, že nikomu nestojí za to jet tam z Prahy pouze na otočku. Příjemnější je spojit návštěvu s nějakým dalším výletem. Za nás to byla první zastávka, ještě jsme si dali druhý výšlap nahoru po červené směr Jennerbahn Mittelstation.

Jennerbahn Mittelstation

Na Jennerbahn Mittelstation byly krásné výhledy, ale prostředí je příliš turistické. Dá se tam dojet lanovkou, my jsme lanovku využili na cestu dolů k parkovišti (cena jedné cesty byla 9 €). Dá se tu ale najít řada tras, které stojí za to projít. Po návratu na parkoviště jsme se zašli ještě podívat k jezeru, kde jsme i posvačili. Atmosféra tam je jako v nějakých lázních na kolonádě, turisté jsou procházkově oblečeni a horalové, kteří mají již nějaké kilometry za sebou, zde působí, jako byste dorazili na pracovní schůzku v teplákách. Po odpočinku u jezera jsme pokračovali dál po naší trase do Rakouska a Itálie.

Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial