Kaiser – Franz – Joseph Klettersteig

Published by administrator on

Krásná ferrata, která nabízí neskutečné výhledy. Tak bych jednoduše charakterizoval ferratu Kaiser – Franz – Joseph Klettersteig. Ferrata leží přímo u jezera Leopoldsteiner. Pokud si opravdu chcete užít lezení a výhledy, doporučuji naplánovat si výlet na celý den. Hned zkraje upozorním, že ferrata není vhodná pro začátečníky. Jedná se o skutečně dlouhou ferratu, která vám nedá nic zadarmo 🙂

Kaiser – Franz – Joseph Klettersteig

Nástup (20minut)

Pokud chcete co nejblíže k nástupu, je výhodné zaparkovat na bezplatném parkovišti Parcheggio del Leopoldsteinersee (Seestraße 9, 8790 Eisenerz, Rakousko). Odkaz na parkoviště přidávám níže. U parkoviště jsou nově postavené veřejné toalety a bufet, kde vaří i teplá jídla. Podél bufetu se vydejte po turistickém chodníku 822 směr jezero. Následně uvidíte ukazatele Klettersteig. Ty vás dovedou k nástupnímu místu.

Prostup (3-4 hodiny)

Podle mapky je ferrata rozdělena do deseti úseku, které jsou vyznačeny i na skále. Za sebe si dovolím prostup rozdělit na tři etapy. První etapa patří mezi nejnáročnější z celé cesty a je zapotřebí vyvinout více sil. Po poměrně snadném začátku (jen pár metrů) vás bude čekat mírný převislý překrok v obtížnosti D. V této části jsme viděli některé opouštět ferratu a přes turistickou stezku jít zpět. Z jejich výrazů šlo vidět, že zřejmě přecenili své schopnosti. Pokud si ale poctivě nastudujete TOPO celé ferraty, budete vědět, že se jedná skutečně o náročnou část, kterou už na prostupu nepotkáte 🙂 Tady se potvrdí i fakt, že hory vám nedají nic zadarmo a je dobré ke zdolávání přistupovat s rozmyslem.

Ve druhé části, která je pěkně exponovaná, postupně začínají úžasné výhledy na jezero, lom a hory kolem. Tato část je nejdelší a stěna je docela otevřená. V době, kdy jsme ferratu zdolávali, hodně foukalo. V poslední části, která je téměř pod vrcholem, je možnost se vyblbnout na lanovém mostku. Ten sice nikam nevede, ale stojí za to. Pokud čekáte na ještě lepší výhledy na jezero a krajinu kolem, než jsou u lanového mostku, tak nečekejte. Na vrcholu toho moc neuvidíte. Nejúžasnější výhledy jsou právě z tohoto místa, kde se nabízí otevřený pohled na všechno kolem. Opravu krásná podívaná!

Pro odvážlivce – těsně pod vrcholem se dá zdolat jeskyně Roslochhöhle. Jedná se o krátkou trasu v obtížnosti D/E. Zde zvažte fyzickou zdatnost a pro jistotu si dejte na helmu čelovku.

Sestup (1,5-2 hodiny)

Sestupem po červené si užijete mnoho klikatých cest. V částech, které jsou nejvýše položené jsme v květnu spatřili sníh. Dokonce jsme se koulovali. Čím níže jsme sestupovali, tím byla cesta kamenitější. Pozor dejte v nižší části sestupové cesty, je tam šotolina, na které se dá snadno sklouznout. Po cestě jsme bohužel nenarazili na žádnou studánku. Oproti ostatním ferratám nás potěšil bufet u parkoviště s rozmanitou nabídkou jídel a pití. Za mě doporučuji výbornou gulášovou polévku a pivo 🙂

Čísla 

Nadmořská výška cca 1600 m n. m

Převýšení 950m

PS: nezapomeňte si vzít dostatek tekutin a něco na podporu energie !!!

Categories: Evropa

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial