Dodržujete pitný režim?
Sám jsem měl s příjmem tekutin problémy, přičemž nejhorší u mě byly extrémní výkyvy. Jeden čas jsem pil hodně, jindy zase málo. V dnešní uspěchané době si všímám, že mnoho lidí má problém s příjmem tekutin. Teď nemluvím pouze o těch, kteří pijí málo, ale i o tzv. aquaholicích. Od té doby, co se zajímám o zdravý životní styl, vím, jak je důležité tekutiny průběžně doplňovat.
Nedostatek tekutin se může projevovat více způsoby. Mezi nejběžnější patří únava, bolest hlavy, nevolnost, žízeň. V horších případech může dojít k dušnosti, pocitu závratě nebo i nemožnosti polykat. Kolik tekutin je ale vhodné vypít? Univerzální odpověď je 0,033 l tekutin na 1 kg tělesné váhy (pokud vážíte 80 kg, tak byste měli vypít 2,64 l/den). Samozřejmě tento „koeficient“ je tzv. zlatý střed. Pokud například máte trénink, měli byste příjem tekutin zvýšit. Jestli je pro vás vzorec složitý, mám od kamaráda výživového poradce jednodušší pomůcku. Na každých 15 kg své váhy vypijte denně 0,5 l tekutin. Nezapomínejte, že příjem tekutin by měl být v podobě čisté vody, či vody s citronem. V rámci zdravého životního stylu nedoporučuji konzumovat slazené ovocné čaje, coca-colu, kofolu, sladké perlivé minerálky, apod….
Pokud máte problém s pitným režimem, přečte si pár tipů, které pomohly mně.
Čistá voda, voda s citronem nebo voda s mátou?
Když mi mamka řekla, že pije vodu z kohoutku, tak jako puberťák jsem se tomu smál, ale za pár let mi to tak směšné nepřišlo. Ze začátku mi voda z kohoutku nechutnala, ale v letních měsících jsem si ji zkoušel připravoval s mátou a citronem, v zimě pak s citronem a zázvorem. Nyní už vypiju i čistou vodu z kohoutku.
Hezká lahev
Když jsem si poprvé vzal do auta PET lahev s vodou, přišlo mi, že jí něco chybí. Nevím proč, ale když někam jedu nebo jdu na trénink, tak mi voda nejvíc chutná ze skleněné láhve. Pro zpestření si do ní někdy přidám kousky ovoce. Díky kouskům ovoce a skleněné lahvi se vždy těším, až se napiju.
Sklenice vody před jídlem a po jídle
Pokud budete listovat internetem, tak v nejednom článku narazíte na tohle tvrzení. Je to kravina! Jakmile jsem přestal pít sklenici vody před jídlem a po jídle, tak jsem se cítil lépe. Tím, že se nenapijete +/- 10 min před/po jídle, tak významně ulehčíte trávení (je to z důvodu případného ředění trávících enzymů tekutinou).
Aplikace v telefonu
Dnešní moderní doba nám nabízí aplikaci do telefonu, která nás upozorní na to, jak máme pít. Osobně jsem tuto aplikaci použil jen jednou. Přehled mám i bez ní, tak jsem ji následně smazal. Pokud ale potřebujete řád, aplikace vám bude dobrým pomocníkem.
Mějte pod kontrolou, kolik toho vypijete
Zkuste si někdy zapamatovat nebo si zapsat, kolik tekutin vypijete za den. Možná vás překvapí číslo, které vám vyjde. Pokud opravdu nemáte čas pít, buďte obezřetní a nezapomeňte na minimum tekutin, které musí lidské tělo denně přijmout, což je 0,5 litru. Na druhou stranu, pokud vypijete více než 4 litry tekutin za den, může dojít zatížení organismu, zejména ledvin.
PS.: alkohol se do pitného režimu nepočítá, proto pijte vodu s rozumem 🙂