Baterie v letadle

Published by administrator on

Čas od času, když cestuji do zahraničí, řeším dilema kam s náhradními bateriemi nebo powerbankami. Dříve jsem všechny rovnoměrně rozděloval jak do příručního zavazadla, tak i do toho, které je odbaveno. Prostě jednoduše jsem měl jistotu, že budu mít k dispozici aspoň nějakou baterii ať už do dronu nebo Gopra.

Můj příběh

Pokud se kouknu na Youtube a některé videa různých cestovatelů, tak opravdu se cítím zmatený. Jeden doporučuje všechno do kufru, druhý doporučuje všechno do příručního zavazadla a třetí doporučuje část do kufru a část do příručáku. Do poslední dovolené jsem se řídil poslední variantou. V historii se mi totiž nikdy nestalo, že by mi někdo kontroloval baterie v zavazadle.

Bohužel v tomto ohledu i na mě přišla řada. Cestoval jsem z Prahy do Mahe přes Švýcarsko. Po příletu do Mahe jsem si potřeboval z odbaveného kufru vzít na převlíknutí kraťase. Při otevření mi bylo divné, že i když mám kufr na kódový zámek, tak byl odemknutý. Říkám si, že jsem se zřejmě spletl a kufr jsem nezamknul. Po otevření, jsem narazil na pozdrav ze švýcarského letiště. S tím že baterie (lithiové), které jsem měl v zavazadle mi byly odebrány nebo spadají do kategorie nebezpečného zboží. Závěrem papíru bylo psáno, že pokud chci baterie zpět, tak je zapotřebí zaplatit 60 franků jako náklady na nějaké řízení a k tomu zaplatit náklady na dopravu zpět do ČR. Baterie, které mi odebrali měli hodnotu něco málo přes dva tisíce, náklady spojené s vrácením by byly plus minus stejné. Logicky jsem si řekl, že se nevyplatí nechat si baterie vrátit. Hold pro příště mám aspoň poučení.

Kam s bateriemi?

Zde jsem musel trochu pátrat co je správně. Do budoucna jakmile budu někam cestovat, tak dám všechny baterie do příručního zavazadla. Respektive převážet můžu pouze ty, které mají výdrž do 100 Wh. Ty co jsou od 100 Wh do 160 Wh, tak potřebují zvláštní povolení (souhlas dopravce). Podle toho co jsem pochopil z webových serverů, tak lithiové baterie s výdrží nad 160 Wh nelze převážet.

Kde najdu informace kolik watthodin má baterie? Tuhle informaci na některých zařízeních nenajdete nebo výrobci nemusí kapacitu baterie uvádět. Většinou co tak vidím, tak informace jsou v miliampérhodinách. Pokud by jste po tohle přepočtu pátrali, tak je nejjednodušší si tyto parametry zadat do online kalkulačky:https://milliamps-watts.appspot.com/

Pozor na předpisy

Každá letecká společnost může mít upravené přepravní podmínky. Ty je zapotřebí si před cestou nastudovat. V zásadě pokud chcete převážet powerbanku nebo nějakou malou baterii, tak by neměl být problém. Jen zde pozor na Čínu. Známému, který tam byl na služební cestě, tak z příručního zavazadla vyhodili powerbanku.

Categories: Svět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial