Bahamy Exuma

Published by administrator on

Blížil se čas dovolených a my jsme vůbec po minulých Seychelách nevěděli kam bychom mohli na odpočinkovou dovolenou. V merku jsme měli několik spíše exotičtějších destinací, které směrovali do oblasti Karibiku. Při brouzdání internetem nás docela zaujal Bahamský ostrov Long Island. Rychle jsme si vytvořili itineřář spojení a plán cesty na ostrov. Přitom před zakoupením jsme na Instagramu narazili na fotky ostrova Exuma. Upřímně, byla to krása na první pohled. Hold jsme si řekli: tohle musíme okamžitě koupit a Exumu musíme navštívit.

Ještě před přečtením vás seznámím a upozorním na koncepcí tohoto článku nebo dalších článků věnujícím se ostrovu Exuma na Bahamách. První článek chci zaměřit na takové to obecné počtení o ostrově Exuma, druhý článek chci koncipovat tak aby byl o plážích na Exumě. No a do třetice všeho dobrého, zde na blogu bude článek o výletu na Pig Beach (pověstná prasata), Iguana Island a Compass Cay, kde máte možnost si zaplavat se žraloky.

Kdy jsme letěli na Bahamy?

Vzhledem k tomu, že Bahamy se nachází v tropickém klimatu, tak jsme vůbec nepřemýšleli nad tím, že by tam bylo někdy delší dobu deštivé počasí. Prostě přes prázdniny jsme neměli moc času a tak jsme si řekli, že poletíme týden po prázdninách (čili v září). Trochu nás vyděsil asi týden před odletem hurikán Dorian. Při našem štěstí zasáhl dva severní ostrovy. „náš“ ostrov Exuma nebyl zasažený. Popravdě nás šokovaly mainstreamové média. V nich bylo prezentováno, že hurikán poničil celé Bahamy, apod. Osobně jsme raději napsal do hotelu a majitel nám poslal fotky a ujistil nás, že je opravdu vše v pořádku. Pro jistotu jsme se podívali na instastories podle polohy na ostrov Exuma a skutečně skoro na každé stories bylo tyrkysové moře a modrá obloha. Prostě ani zmínka po hurikánu.

praha bahamy let

Letenky na Bahamy

Ceny letenek se pohybují řádově od 14ti tisíc (nejlevnější) až do statisíců pokud chcete lepší třídu, apod. My jsme si raději připlatili za pohodlnější spojení a cenově nás letenka vyšla o pár tisíc dráže. Ono jsme si chtěli ještě udělat zastávku v New Yorku, tak to byla taková menší „komplikace“ pro nás. Letenky jsou dostupné přes klasické české portály letuska.cz, studentagency.cz, atd.

Co se týče letenek na Bahamských ostrovech, tak doporučuji zakoupení přímo na bahamasair.com. Nás cena jedné zpáteční letenky z Nassau na ostrov Exuma vyšla zhruba na 200$. Délka tohoto letu byla 40minut.

Jinak mám pro vás malé doporučení pokud máte rádi burgery. V Nassau na vnitrostátním letišti v hale (a nebo v mezistátním letišti u gatu) mají vyhlášené Burgery Wendy’s burger. Co se týče chuti, tak dlouho jsem si tak nepochutnal na burgeru. Cenově dvojitý burger v menu vyjde zhruba na necelých 9$. Sice ceny jídel moc na dovolené neřeším, ale tady z nějakého záhadného důvodu byly burgery nejlevnější než v celém Nassau a nebo na ostrově Exuma.

Exuma – prostě ráj

Již po příletu na nás dýchla čistě dovolenková atmosféra. I když jsme byli trochu unavení po 3 hodinovém letu z NYC a hodinovém letu z Naasau, tak po vystoupení z letadla šla únava stranou. Vystoupli jsme na takovém malém letišti, kde jsme čekali na kufry přímo před letištěm. Žádný pás pro kufry zde ani nehledejte. Prostě jdete hned k taxíkům a tady vám personál vyhodí kufry a je to. Možná abych nezapomněl, tak na ostrově už ani nekontrolují na imigračním. Všechny tyto kontroly jsme absolvovali v Nassau, kde se nás detailně ptali kam přesně jedeme, zda jim ukážeme potvrzení o ubytování, a podobně. Prostě docela výslech, který jsme ani neabsolvovali před vstupem do Ameriky. Více o tom ráji se vám raději rozepíšu v dalších odstavcích.

airport george town exuma

Doprava po ostrově

Ještě před příjezdem na ostrov jsme si naivně mysleli, že se budeme dopravovat na kole. Tak jsme byli třeba zvyklý z Malediv nebo Seychel. V případě, kdyby bylo vedro, tak bychom využili skútry. Bohužel tyto typy dopravy moc nejsou na Exumě preferované. Výjimečně jsme za 12dnů potkali někoho na skútru. Na kole jsme nepotkali nikoho. Tohle nám bylo i sděleno, když jsme si objednávali auto a ptali se na podrobnosti ohledně dopravy. Hold, ikdyž neradi, tak jsme si museli půjčit auto. Prostě jsme chtěli procestovat celý ostrov křížem krážem a prozkoumat skrytá místa.

Mapa ostrova

Asi vás zajímá mapa ostrova. Tu vám pochopitelně sem přidávám. Nejdříve mapu okomentuji přes jednotlivé oblasti. Asi první kam hodně turistů po příletu míří je oblast George Town. To je část ostrova, která je nejkomerčnější. V George Townu najdete nevíce obchodů a služeb. Další oblastí je William Town, to je část ostrova Little Exuma. V této části jsme se zdrželi několikrát. Nejvíce nás tam přitahovala krásná pláž Tropic of Cancer a domácí pekařství. Další oblastí je oblast Barraterre. Oblast docela klidná. Moře nic moc. Proč vůbec tuhle oblast zmiňuji je, že odsud jsou odjezdy lodí na Pig Island a další zajímavé ostrůvky. Další oblasti, které nás nejvíce bavily, tak byly Steventon, kde se nachází úžasná pláž Coco Plum. Abych řekl pravdu, tak pláže na tomto ostrově nás uchvátili natolik, že na ně napíšu další článek tady na blogu. Pokud máte rádi želvy, tak vám doporučuji Hoopers Bay, která je v oblasti Queens Highway. Jinak pro milovníky východu slunce doporučuji všechny pláže na straně ostrova, kde je Mount Thompson a Hoopers Bay. Pro milovníky západu slunce jednoznačně doporučím druhou stranu ostrova, zejména bod Richmond Hill. Ostatní body zájmu nebo doporučení můžete vidět na mapce.

maps of exuma

Čím platit?

Na ostrově akceptují jak americké dolary (USD), tak i bahamské dolary (BSD). Pokud jde o kurz, tak ten je 1:1 (USD:BSD). My jsme primárně měli americké dolary a těmi jsem i platili. Ono nám vracely různě. Něco v bahamských a něco v amerických dolarech. Možná jste zvyklí vybírat hotovost z bankomatu až na místě. My co jsme viděli a používali bankomaty v George Town, konkrétně v bance Scotia bank.

Půjčení auta

Půjčoven na ostrově je několik. My jsme využili hned tu na letišti THOMPSON’S CAR RENTAL (http://www.exumacars.com). Koneckonců, i když jsme hledali ostatní půjčovny, tak tahle nám přišla nejvýhodnější poměr cena výkon. Zde dám příklad platný roku 2019. Vždy aktuální ceny najdete na webu.

autopujcovna bahamy

Economic car – Suzuki Swift

Den: 30$

Týden: 300$

Měsíc: 900$

Suv car – Honda CR-V

Den: 95$

Týden: 550$

Měsíc: 1650$

Jeep car – Jeep Wrangler

Den: 165$

Týden: 1000$

Měsíc: 3000$

Ke každému autu je v případě zájmu nutné připočíst pojištění, které činí 21$ na den. Co se týče nádrže, s jakým stavem si auto půjčíte, tak s takovou nádrží jej musíte vrátit. V případě nedostatku paliva si půjčovna účtuje 8$ za galon. Jinak podmínky půjčení zrovna pro tuhle půjčovnu jsou vystaveny na webu (http://www.exumacars.com/?page_id=1127). Jinak když už jsme u cen, tak galon benzinu stál 5,5$. Pokud by jste nechtěli využít půjčení auta a měli by jste zájem o taxi, tak za 5km cesty jsme platili vždy mezi 15-20$.

car rent exuma thompson

Jídlo na ostrově

Jídlo na ostrově je kapitola sama pro sebe. Nebudu zde popisovat kvalitu a jídlo v hotelech, spíše se zaměřím na jídlo v pouličních stáncích, putikách nebo obchodech.

restaurant bahamas exuma

Pokud hledáte úplně nejdravější režim stravování, tak doporučuji si jídlo objednat buď v hotelu a nebo si sám vařit. My jsme se o kvalitě bahamské gastronomii něco dočetli před odjezdem, tak jsme se i na to těšili. Většinou naše strava je až moc nalajnovaná, tak jsme si řekli, že na dovolené si dopřejeme trochu „junk food“.

diet coke bahamas

Na okraji George Townu (konkrétně tady: https://mapy.cz/s/gezolegufu)se nachází asi 10 stánků s občerstvením. Většina stánků je otevřena i v neděli, kdy většina restaurací a obchodů má zavřeno. U cesty napravo od George Townu (nalevo od letiště) uvidíte nápis stánku u vjezdu Shirley’s Seafood.

food bahamas exuma

V těchto prostorech jsme většinou jedli a  podle chuti jsme si vybírali typ jídla. Pozor, ke většině jídel porcovali hranolky. My vzhledem k tomu, že hranolkům neholdujeme, tak jsme si téměř vždy přáli zeleninu. Hold ale níže uvedená fotka musela být s hranolkami.

food menu bahamas exuma

Jinak další oblíbenou restaurací/stánkem s občerstvením, kde se dalo i dobře posedět byla Island Boy Cafe putika v George Townu (https://mapy.cz/s/dahujejoha). Zde nás vždy hostili hodně přátelsky a nikdy s ničím nebyl problém. Ceny jsou samozřejmě vyšší než v jiných částech Exumy. Prostě jste na Main street.

island boy cafe

Pro příklad burger 14$, tortilla 14$ nebo wings 12$. Bohužel když si takhle vzpomenu, tak otevírací doba byla každý den a v neděli od 3pm do 7pm. Ipřesto, že jsem se sem zrovna v neděli těšili na jídlo, tak bylo zrovna zavřeno. Jediné co mě mrzelo na tomhle podniku bylo, že jako jedni z mála měli wifi free a našli se tu i takoví turisté, kteří sem chodili na net a ani si neráčili nic objednat

vital food exuma

Pokud vás zajímají ceny drinků, tak uvedu:

Pinacolada 8$

Blue lagon 12$

Rum punch 8$

Goombay smash 10$

Cola 2-5$

Ledový čaj 4$

Pivo 5$

shirleys restaurant

Abych tady nerecenzoval jen stánky s občerstvením, tak sdílím i ceny některých produktů z obchodů.

Avokádo normální 2,5$

Avokádo ready to eat 3$

Máslo 4-5$

Pringels 3$

Krém po opalovaní nejlevnější 4$ a ty lepší od 8$

Voda barel 3litry 2,5$

Paprika kilo 5,5$

1,5 džus 5$

Šunka lepší 5,5$

Salám typu junior 3$

Chleba 5$

Mléko 3-5$

Polotovary jídel (špagety, apod) 2$

Sardinky 1.5$

Docela ve vztahu k jídlu a pití nás zaujala pohostinnost místních. Teď se nezmiňuji o obsluze v restauraci, ale o místních třeba někde u pláže nebo na ulici. Osobně mě překvapilo přátelské chování. Jednou si takhle sedíme na pláži a celé odpoledne nikdo kolem nás až na pána od pohledu místňáka. Ten se nás zeptal, zda nemáme chuť na kokosy. Odpovídám, že ano. Ten nám za chvíli přinesl dva kokosy. Zeptám se ho, kolik to bude. A on, že to je gratis. Ze slušnosti mu dám dva dolary. No, a on od té chvíle nosil pořád dokola další kusy. Asi při třetím kole jsme mu museli říct, že to stačí.

exuma coco three sister

Ceny ubytování

Ty se na Exumě liší podle toho jaké máte požadavky. V hotelu, který má menší kapacitu (zhruba 12 pokojů) zaplatíte 175$ za noc v létě a 250$ v zimě. Ovšem, zde nečekejte služby, které jsou v těch nejlepších (resortních) hotelech na ostrově typu Sandals Emerald Bay. Co se týče cen v resortech, tak například týden vás vyjde na 3000-4000$, což je dvojnásobek než za klasický hotel.

Lidé na Exumě?

Lidé jsou tu prostě boží! Osobně jsem očekával, že jsou místní na turisty zvyklí a mají jich akorát tak dost. Tenhle můj pocit byl možná platný na letišti, čím dále od letiště a George Townu, tak tím lépe. Lidé na druhé straně ostrova přátelští až pohostinní. Nesnaží se z vás dostat i poslední dolar jako například na nejznámějším Bahamském ostrově (Nassau). Mě asi nejvíc bavilo jak nás místňáci zdravili, i když jsme jeli v autě. Výjimkou nebo když jsme byli někde v zabydlené části a nebo u pláže, tak nás sami místní oslovili a začali si s námi povídat.

island exuma bahamas

Nejenom, že nás tohle příjemně překvapilo, ale i na druhou stranu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. O úsměvech raději ani nemluvím, tak usměvavé lidi už jsem dlouho neviděl. Možná vás napadá, kdy jsou lidé na ostrově nejveselejší. Mně přišlo, že v sobotu. To skoro všude se lidé veselí, setkávají se a pijou. Vzhledem k tomu, že v sobotu se veselí, tak v neděli je všude prázdno.

Naše pocity z ostrova

Dovolená na Exumě byla prostě něco skvělého, ono se nedá tohle s ničím srovnávat. Třeba hodně přátel se mně ptalo jaké bylo moře? Jako barevně záleží v jakou hodinu. Někdy tyrkysové a někdy zase úplně průhledné. No a teplota? Voda není teplá jako moře v Dubaji a není studenější jako voda na Maledivách. Prostě je něco mezi. Hold taková jaká má být – výborná!

bahamas nature exuma

To jestli bychom tady jeli znova odpovím jednoznačně. Ano, jeli. Hold brevný ráj. Ono teďkom jsme na Exumě byli v období hurikánů, takže na ostrově bylo úplně prázdno. I v hotelu jsme byli úplně sami. Z dvanácti pokojů byl obsazen jen ten náš. Když už jsem zmínil počasí. Z 12ti dnů na ostrově nám pršelo dva večery a jednou trošku vydatněji odpoledne. Při pohledu na předpověď počasí jsem nevěděl jestli aplikace (základní na IPhone, yr.no, weather.com) si z nás dělají srandu nebo to je opravdu vážně. Na každý den hlásili bouřku a déšť s pravděpodobností více než 50%. Bohudík to ani jednou nevyšlo. Při dotazu na místní nám bylo řečeno, že aplikacím se tady na ostrově nedá věřit. Nejlépe se to pozná podle večerního nebe a moře. Víceméně, když má být jasno, tak jsou jasné hvězdy na nebi.

Abych tohle nějak uzavřel, tak Bahamy byly opravdu skvělé. Všem přátelům, kteří mají rádi moře určitě budu tuhle destinaci doporučovat.

island exuma bahamas palms

Categories: Svět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial