Bahamské pláže

Published by administrator on

jak jsem slíbil v minulém cestopisu (https://www.wearefit.cz/bahamy-exuma) o Bahamském ostrově Exuma, že napíšu článek na téma pláže na ostrově, tak konečně jsem se k tomu dostal. Ono je necelých čtrnáct dnů po dovolené a musím říci, že mi to pořád přijde jako by to bylo včera. Hold takové zážitky se jen tak z mysli nevypaří.

Pokud chcete navštívit všechny pláže (nejen ty o kterých budu psát), tak na to je potřeba si vymezit vice času. My jsme projeli všechny pláže ostrova za celý 12ti denní pobyt. Za mě musím říci, že skoro všechny pláže jsou víc než hezké. To abych o všech něco napsal by bylo na hodně dlouhý článek. Záměrem jsme vynechali ty pláže, které patří velkým hotelům. Na náš vkus tam bylo docela dost lidí. Na plážích, o kterých budu psát jsme sotva potkali za celou dobu člověka.

Hoopers Bay

Za nás tato nejhezčí pláž na Exumě má určitě výhodu snadné dostupnosti. Nachází se totiž uprostřed ostrova. Co se týče přístupnosti, tak  jsme měli docela problém trefit přímo k pláži.

Dlouho jsme pátrali jak se na pláž dostaneme. Respektive věděli jsme, kde přesně zastavit u pláže (mapa: https://mapy.cz/s/kokotubeha ). Bohužel na místě jsme si nebyli jistí kudy a jakou cestičkou mezi domy se vydat. U cesty u hotelu Mount Pleasant uvidíte ceduli BEACH ACCESS. Upřímně bylo vše za cedulí docela zarostlé, tak jsme tápali, zda tento vstup je tím správným. Pro jistotu jsme zkusili i ostatní vstupy, ale u většiny bylo napsáno private.

hoopers_bay4

Hold cedule u hlavní silnice zde nebyla ze srandy. Řekli jsme si, že tím křovím projdeme. Šli jsme podél zídky a musím vám říct jaký pohled se nám otevřel, tak to nás v ten okamžik šokovalo. Tyrkysově křišťálová voda lemovaná jemným bílým pískem a nikde ani noha. Jakmile jsme z cestičky od hlavní cesty vstoupili na pláž jsme zamířili pro jistotu pod strom, kde byla trocha stínu.

Hned po každém příchodu na pláž jsme zavítali rovnou do vody. Fascinovala nás ta čistota a průhlednost. Vše působilo tak nedotčeně.

hoopers_bay_review

Pro mě jsme na této pláži se dalo úplně božsky relaxovat, chvíli ležet ve vodě a nechat se unášet nebo ležet na břehu a poslouchat šum moře, to všechno nám v soukromí tato pláž nabídla.

hoopers_bay_foto

Co se týče želv, tak na ty jsme naráželi spíše ve vodě čím blíže k molu. Pokud se chcete koupat s více želvami, tak doporučuji být u mola.

hoopers_bay

Je otázka jak to tu je zalidněné v hlavní sezoně. Podél pláže je několik privátních bungalovů. Vzhledem k tomu, že jsme byli na Exumě v září, tak pláž byla úplně prázdná, prostře na hoopers Bay nikdo nebyl.

hoopers_bay_review_exuma

Cocoplum beach

Houpačka ve vodě, sandbars, neskutečně příjemná voda, fantastické výhledy. To všechno nabízí Cocoplum beach.  I když někomu se to může zdát málo, tak nám tohle docela stačilo. Každou návštěvu jsme si užili úplně na maximum.

Na pláž se dostanete směrem k Rolleville po hlavní silnici. Pro jistotu, zde dávám i mapku (https://mapy.cz/s/dejezuzoze), kde se pláž nachází. Ono málokterý průvodce upozorní na velice špatné značení. Odbočka, která je z hlavní cesty hned za zatáčkou je bídně značená. Prostě na kamenné zídce, která je zarostená trávou je na polorozpadlém betonu napsáno Cocoplum beach. K pláži od této zatáčky jedete ještě po hrbolaté, kamenité a štěrkovité cestě zhruba dvě minuty. Pokud bude mokro, tak doporučuji louže objíždět v protisměru. Rovněž upozorňuji, auta s nízkým podvozkem můžou mít problém. Jakmile Přijede k takovém lesíku, tak uvidíte barevný opuštěný bar (tady je dobré zaparkovat ve stínu). Docela pár turistů se jen jelo k tomhle baru vyfotit a pak jelo dále. Osobně jsem to moc nepochopil nebo na tomhle místě je daleko více zajímavostí.

Pokud si chcete užívat pohodu hned u opuštěného baru tak jedině doporučuji. Pro nás to bylo to nejlepší. Na tuto pláž jsme jezdili pouze ráno. Lehátka u baru byla vždy na stejném místě a nikdo tady po deváté ráno nebyl (kolem oběda rovněž nikdo). Výhodou byly i stromy pod které jsme si na lehátku zalezli, když sluníčko trošku více pálilo. Bohužel poblíž stromu není úplně bílý písek nebo na něj padá jehličí ze stromů.

cocoplum_beach_exuma

Po levé straně od příjezdu (asi 300metrů) jsou dvě houpačky. Vždy ráno, když jsme se šli odhoupnout, tak byla voda trochu výše. Hold sedák houpačky byl ve vodě. Abychom se trochu zhoupnuli, tak jsme ji obtočili jednou kolem vrchního trámu. Samozřejmě po houpání jsme vše vrátili do původního stavu. Když už tady u houpačky budete, tak doporučuji jít pár metrů dále (přes kameny). Tyto místa nám přišla hrozně fotogenická z dronu – kameny, jemný bílý písek a neskutečně modrá čistá voda.

cocoplum_beach_bahamas

Po pravé straně (asi 500 metrů) se nachází sandbars (můžete znát jako sandbanks). Prostě místa, kde jsou vytvořeny písečné splity a do toho z každé strany oceánu tohle místo omývají malé vlny. U tohoto místa bylo super, že šlo jít zhruba 300 směrem do moře a voda byla pořád pod kolena. Nejúžasnější co bylo a doporučuji všem je lehnout si na takových sandbarech do písečného místa a nechat se omývat vodou. Abych upozornil, tento sandbar tady nebyl každý den.

cocoplum_beach

Three Sisters beach

Přímo u téhle pláže jsme měli bydlení. Bohužel pláž Three Sisters by si od nás zasloužila více návštěv. Krásy této rozlehlé pláže jsme objevili až v závěru naší dovolené.

Vzhledem k rozloze, kde se jedná asi o nejdelší pláž na Exumě, tak místo nabídne několi přístupů. Bohužel žádný přístup není primárně označen cedulí beach access jako je zbykem u ostatních pláží na ostrově. Pokud nemáte privátní ubytování přímo u pláže, tak doporučuji přijet k hotelu Exuma Palms Hotel v lokalitě Mount Thompson.

three_sisters_mount_thompson

Tady u příjezdu uvidíte altánek u kterého je možné zaparkovat. Od altánku je cesta k pláži docela kamenitá, ale dá se zvládnout. Pokud chcete přímo na Three Sisters (https://mapy.cz/s/ceraconate), tak cesta je doprava. Ostatně i na levé straně je krásné pobřeží tyrskysového oceánu.

three_sisters_exuma_palms_hotel

U tří kamenu, chcete-li Three Sisters byla asi vždy voda nejčistčí. Co se týče vody a prostředí, tak oproti ostatním plážím na Exumě, zde bylo docela větrno a i vlny byly trošku větší. Každopádně my tuto pláž jsme využívali na dlouhé procházky s tím, že kolem večera k místu u altánku krásně dopadalo světlo zapadajícího slunce. Hold, ikdyž pláž není situovaná na západ, tak přesto se tady daly nafotit hezké kompozice.

three_sisters

Co se týče létání s dronem v této oblasti, tak je tady přísný zákaz nebo jste v oblasti u letiště. Ostatně do pár desítek metrů nad zemí se dalo vzlétnout. Bouhužel i podmořský svět není tak rozmanitý jako například na Hoopers Bay.

three_sisters_exuma

Emerald Beach

Pláž, která jako jedna z mála zasahuje jak do hotelových resortů (Sandals resort), tak i do míst, kde bydlí místní. Část pláže, kde jsou resorty vám popisovat nebudu, k ní jsme v rámci delší procházky zavítali jen jednou a stačilo. Jedna houpačka v moři, jedna síťka v moři a kolem toho tucet lidí. Naše cesty směřovali spíše do míst, kde sídlí místní obyvatelé (https://mapy.cz/s/cohopeguna). Cesta k pláži je jednoduchá, za Farmers Hill je cedule s označením beach access. Za cedulí pojete pořád k moři a ideální je stromů zaparkovat. Po levé straně můžete vidět polorozpadlý domek, kde pán již několik let prodává suvenýry apodobné cedky. Když jsme leželi jednou úplně na začátku pláže, tak za námi přišel s začal se s námi bavit o tom jak to tady bylo dříve. To co nás zarazilo, bylo, že vodní hladina je asi o pět metrů kratší směrem k moři než byla před několika lety.

emerald_bay bahamas

Zarazilo nás to z toho důvodu, že v různých reportážích v mainstreemových meediích se prezentuje, že vodní hladina stoupá o jeden až dva centimetry každý rok (vliv globálního oteplování). Co se týče soukromí, tak na téhle pláži jej nemáte takové jako na ostaních plážích na Exumě. Lidé z resortů sem chodí na procházky. Kam už nejdou, je přilehlý kopec, kde je pár baráků. Od tama je uplně skvělý výhled na celou Emerald beach. Každopádně pod kopcem (pro nás kopeček) je maličká pětimetrová pláž kde lze z břehu doplavat. Dokonce se u pláže nachází i korály. Za mě rozhodně doporučuji k tomuto místu doplavat, uplně nedotčené místo, které mě osobně ohromilo.

Tropic of Cancer beach

Scénická nepříliš dlouhá pláž nacházející se v části Little Exuma (https://mapy.cz/s/jekejuceve). Cesta od letiště popřípadě z centra města trvá něco mezi 20-30ti minuty autem, kde jete směr Rolletoewn a Williams Town. V části Moore Hill se vydáte směr Tropical View Villas. U tohoto místa lze zastavit u altánku. Při vstupu do altánku se vám rozevírá jasně modrá voda. Naproti vás jsou kamenité, zeléné, malé ostrůvky ve vodě. Voda je zde většinou průzračná. Písek rovněž jemný a bílý. Bohužel při našich dvou návštěvách byly občas na pláži chaluhy. Nebylo to nic hrozného co by kazilo dojem z tak hezkého prosředí. Bohužel na této pláži jsme nikdy dlouho nevydrželi nebo nebyla možnost se schovat pod strom nebo pod palmu do stínku. Samozřejmě šlo se schovat do altánku, který je poblíž, ale to jsme raději popojeli na jinou pláž. Vzhledem k vzdálenosti a kráse nám stačilo Tropic of Cancer beach navštívit dvakrát. Ipřesto za nás tuto pláž hodnotím jako užasnou a rozhodně stojí za návštěvu.

tropical_cancer_exuma

„Barevná pláž“

Barevná pláž, tak si dovolím pojmenovat pláž, která se nachází u známé restaurace Big D´s Seafood Restaurant. Na pláž se dostanete, když z centra nebo letiště pojedete směr Steventon „Home of Pompey“. Přímo u cedule Harts (https://mapy.cz/s/coguhomoka) je značen přístup k pláži. Pláž jako taková se nevymyká standartům bamahamských pláží.

exuma island

Modrá průzračná tyrkysová voda s bílým jemným pískem. Co nás na této pláži bavilo bylo přilehlé okolí a konkrétně okolí restaurace. Všechno bylo tak dokonale barevné až nás to fascinovalo. Co se týče restaurace, tak je to taková klasiká americká tuctovka s tím, že kromě burgerů nabízí i seafood. Ohledně cen, tak rozhodně si zde připlatíte ve srovnání s ostatními putiky.  Vzhledem k tomu, že tahle pláž jako jedna z mála má restauraci a nějaký servis, tak doporučuji alespoň jednou navštívit.

exuma island photo

Západ slunce

Tuhle část budu věnovat pláži, na které byl uplně nejúžasnější západ slunce. Byla to „noname“ pláž u Richmond Hill. Do Richmond Hill se dostanete odbočkou z Mount Thompson, viz mapa: https://mapy.cz/s/hogetalopo. Cesta k místu byla i zážitkem nebo měli jsme půjčené auto s nižším podvozkem a některé „polní“ cesty by se lépe zdolávali třeba s Jeepem. Jakmile dorazíte k místu, tak se určitě nelekněte.

exuma_beaches

Přijeli jste k pláži, kde nikdo dlouhá léta nejezdí a nikdo tohle místo neudržuje. Opticky to nejsou ty typické Bahamy s bílým pískem a tyrkysovou vodou. Pláž je poněkud měkčí a horší, ale je to jedno z míst, kde se dá v plné kráse sledovat západ slunce.

exuma_beaches_review

Pláže z ráje, co závěrem?

Ať už pojede na jakoukoliv pláž, tak každá má své kouzlo. Rozhodně jestli máte rádi jako my pláže bez lidí, tak doporučuji navštívit Exumu. Jestliže jste rádi mezi lidma, tak leťte do Nassau. U nás každá z pláži zanechala hezkou vzpomínku a s radostí se na Exumu ještě někdy v budoucnu vrátíme.

sandbanks_cocoplum_beach

 

Categories: Svět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial